Noć istraživača krajem novembra
Evropska noć istraživača ove godine biće održana u virtuelnom svetu, 27. i 28. novembra, a publika će moći da isprati brojne naučne izazove – digitani lov na blago, različite eksperimente, predavanja, kao i da se druži sa naučnicima.
Nešto drugačija Noć istraživača, zbog epidemije virusa korona, svim zainteresivanim radoznalcima širom Srbije ove godine će ponuditi naučni program koji će biti dostupan kroz nekoliko klikova, najavili su danas organizatori.
Rukovodilac sektora za programske aktivnosti Centra za promociju nauke Tanja Adnadević rekla je da je upravo ova godina posebno važna, jer je upravo sada do izražaja došao značaj nauke i činjenica da je ona svuda oko nas, kao i da je nauka otvorena za različitosti.
“Prikazaćemo nekoliko projekata kroz virtuelni svet, kroz različite onlajn formate, i pokušaćemo da posetiocima približimo koliko je nauka važna za sve“, rekla je ona.
Ovo će biti jedinstevena prilika da učesnici iz različitih gradova mogu da uživaju u naučnom sadržaju, jer događaj nema samo lokalni karakter, već svi koji govore i razumeju srpski jezik mogu da se pridruže naučnicima u virtuelnom svetu, dodala je Adnadević.
Mreža Naučnih klubova i ove godine će organizovati svojevrsnu Nedelju istraživača, pa će tako onlajn program, uz aktivnosti u samim klubovima za ograničen broj posetilaca, biti pokrenut već 23. novembra. Kikinda će otkriti kako svako od nas u kućnim uslovima može da napravi sasvim bezbedan vulkan, Čačak će u pomoć prizvati Fibonačijev niz i zlatni presek, a Leskovac će svoje goste provesti kroz neobičnu šetnju šumskim predelima.
Redovna profesorka Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Tijana Prodanović rekla je da će fokus ove godine biti na pametnim aplikacijama, preko kojih može da se pristupa naučnim podacima, dok se preko senzora mogu meriti i prikupljati naučni podaci.
“Pričaćemo i o dostignućima u nauci koja su se desila u vreme pandemije“, dodala je Prodanović.
Naučna izložba – naučno igralište, od 15. novembra biće postavljena u zgradi Rektorata u Novom Sadu, a biće dostupni i virtuelni vodiči preko android aplikacije Noć istraživača, dok će najmlađim Novosađanima biti dostpna igrica Lov na nauku.
Vanredna profesorka Fakulteta za fizičku hemiju BU Biljana Šljukić Paunković je rekla da je cilj da posetiocima skrenu pažnju na značaj alternativnih izvora energije, te da im pokažu kako da od vazduha naprave bateriju, koje se koriste u svakodnevnom životu.
“Posetioce ćemo provesti kroz onlajn interaktivno predavanje, kroz 10 najboljih naučnih ideja u prošlosti, a moći će kroz veliku naučnu avanturu da upoznaju Čokoladu budućosti“, rekla je Paunković.
Gradovi
U ovogodišnju manifestaciju, koja se u Srbiji realizuje kroz tri projekta, uključeno je čak 28 gradova iz cele Srbije: Beograd, Čačak, Ćuprija, Gornji Milanovac, Inđija, Jagodina, Kikinda, Kladovo, Knjaževac, Kruševac, Leskovac, Mokrin, Negotin, Niš, Nova Varoš, Novi Sad, Pančevo, Paraćin, Pirot, Priboj, Prijepolje, Ranovac, Smederevo, Subotica, Svilajnac, Šabac, Trstenik, Zaječar.