Nova zgrada Instituta BioSense otvorena za naučnike i startap kompanije
Nova zgrada Instituta BioSense danas je svečano otvorena U Novom Sadu. Uz odličnu poziciju na ulazu u centar grada, objekat obuhvata gotovo 7.000 m2 najsavremenije opremljenog prostora za naučna istraživanja i poslovne poduhvate.
Kao deo Univerziteta u Novom Sadu, zgrada će obezbediti najmodernije laboratorije i radni prostor za oko 250 naučnika koji se bave izučavanjem prirodnih nauka. Startap kompanije će imati zasebnu celinu gde će moći da razvijaju inovativna rešenja iz oblasti poljoprivrede i biotehnologije.
Novi objekat zajedno sa visokosofisticiranom opremom osnažiće naučni potencijal Instituta i transformisati ga u Evropski centar izvrsnosti, gde će se sprovoditi najnapredniji istraživački projekti primenjivi na globalnom nivou.
Ovaj projekat vredan 34 miliona evra finansiran je sa 14 miliona evra bespovratnih sredstava Evropske unije preko projekta ANTARES, zajedno sa 20 miliona evra obezbeđenih od Vlade Republike Srbije i Evropske investicione banke (EIB) kroz zajam od 18 miliona evra.
Svečanom otvaranju prisustvovali su komesarka EU za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i omladinu Marija Gabrijel, premijer Republike Srbije Ana Brnabić, predstavnici Delegacije EU u Srbiji i EIB Globala kao i brojni ministri Vlade Srbije i predstavnici pokrajinskih vlasti.
– Put koji je BioSense prešao da postane centar izvrsnosti za napredne tehnologije u održivoj poljoprivredi i bezbednosti hrane bio je zajednički put sa EU. Ovo partnerstvo je priča o uspehu. EU je bila ključna u podršci BioSense-u da izgradi svoje kapacitete i unapredi razvoj nauke u Srbiji. Institut je manifestacija ove saradnje EU i Srbije. Radili smo sa odličnim partnerima da izgradimo nešto dugotrajno što dalje povezuje Srbiju sa EU – izjavila je na ceremoniji otvaranja komesarka EU za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marija Gabrijel.
Sa specifičnim antivibracionim karakteristikama, ovo je prva zgrada ove vrste ikada sagrađema u Srbiji koja omogućava primenu visoko osetljive opreme za razvoj senzora, mikro i nanotehnologija.
– Kao banka EU i dugogodišnji partner Srbije, EIB Global sa posebnim zadovoljstvom podržava stvaranje ovako dinamičnog, modernog i inspirativnog okruženja za celokupnu inovatorsku zajednicu u zemlji i u širem regionu. Zahvaljujući moderno opremljenom prostoru, uključujući između ostalog i najsavremeniju sterilnu sobu, Institut će biti u poziciji da privuče vrhunske talente ne samo iz Srbije, već i iz celog sveta. Oni će imati jedinstvenu priliku da rade na održivim i digitalizovanim rešenjima za poljoprivredu i prirodne nauke, koji su od suštinskog značaja za rešavanje klimatskih izazova, kao i problemima sa resursima i nestašicom hrane. Ovi ciljevi su takođe u skladu sa investicionim prioritetima EIB Globala – objasnila je Felicitas Riedl, direktorka Odeljenja za inovacije i konkurentnost EIB-a.
Nova zgrada će omogućiti napredna istraživanja u oblasti biotehnologije i poljoprivrede, što će doprineti većoj digitalizaciji, konkurentnosti i produktivnosti srpske privrede.
– Digitalna poljoprivreda je sinergija između tehnologije i poljoprivrede, ono što je neophodno u vremenu klimatskih izazova kako bismo obezbedili da poljoprivreda bude održiva, da daje bolje rezultate i da mi kao država, uz pomoć nauke i naučnih instituta, damo adekvatnu podršku našim poljoprivrednicima kako bi bili konkurentni u budućnosti – izjavila je predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić.
Izgradnja objekta finansirana je grantom Evropske unije od 14 miliona, kao i sredstvima EIB Globala i Vlade Republike Srbije.
– Danas mi otvaramo novo poglavlje sa novim laboratorijama za vrhunski rad u domenu mikro i nanotehnologije, fenotipizacije, imamo i veliki data centar koji će podržati veštačku inteligenciju, satelitsku sliku, bioinformatiku i sve ono što donosi budućnost – izjavio je Vladimir Crnojević direktor Instituta BioSens.
Od 2005. godine, EIB Global je obezbedio 415 miliona evra za projekte istraživanja, razvoja i obrazovanje na Zapadnom Balkanu.
– Srbija je danas prepoznata kao naučna destinacija, na konkurse koje objavljujemo javljaju se vrhunski istraživači iz celog sveta. Studenti u Srbiji danas biraju smerove kako bi se lakše zaposlili u Institutu BioSens i kako bi svoje naučne karijere gradili u svojoj zemlji. To su ogromni rezultati – poručila je Vesna Bengin, rukovoditeljka projekta ANTARES.
Projekat ANTARES je omogućio Institutu BioSense da sa samo 50 zaposlenih na početku razvije na preko 140 zaposlenih u ovom trenutku, od kojih je više od 50 doktora nauka. ANTARES je do sada direktno finansirao 37 novih radnih mesta, dok se do kraja projekta očekuje otvranje još 15 radnih mesta.
Značajno je ojačao naučni kapacitet Instituta, što je rezultiralo sa 36 novih projekata iz programa Horizont, 22 međunarodna, 9 industrijskih i 38 nacionalnih projekata, sa ukupnim prihodom od oko 20,5 miliona evra. Do danas je EU podržala aktivnosti iz sektora istraživanja i razvoja u Srbiji sa 90 miliona evra u okviru konkurentnih grantova.
Novinarima danas nije bilo ni dozvoljeno ni omogućeno da postavljaju pitanja, jedino je bilo dozvoljeno da škljocaju fotoaparati i zuje kamere. Osim toga brojni Noviosađani danas su u ovom delu grada bili uskraćeni za parkiranje svojih vozila, što je važilo i za osobe sa invaliditetom kao i za novinarske ekipe, osim novinara koji su dolazili iz režimskih medija.
Tokom posete Novom Sadu, komesarka Gabrijel je zajedno sa ministrom prosvete, Brankom Ružićem i direktorkom UNICEF-a u Srbiji, Dejanom Kostadinovom obišla Školu za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“ sa domom učenika. Ovom prilikom uručila je školi opreme za integraciju tehnologija asistivnog učenja u vrednosti od 20.000 evra, čime će se poboljšati inkluzivnost obrazovanja u Srbiji.
Susrela se i sa predstavnicima omladinskih organizacija kao i mladim evropskim ambasadorima iz Srbije i čula iskustva iz godine Novog Sada kao Omladinske prestonice Evrope 2019, u Omladinskom centru OPENS. Takođe je posetila Galeriju Matice srpske u društvu potpredsednice Vlade i ministarke kulture, Maje Gojković kako bi se upoznala sa dostignućima Novog Sada – Evropske prestonice kulture 2022. godine i uverila se u kulturno nasleđe Srbije u širem evropskom kontekstu.
EIB ulaže u obrazovanje, istraživanje i inovacije širom sveta kako bi povećala kapacitete i poboljšala kvalitet obrazovnih sistema, uz ukupno 51 milijardu evra uloženih u ove sektore. Banka je za Zapadni Balkan obezbedila 415 miliona evra od 2005. godine za istraživačke, obrazovne i razvojne projekte, pomažući u izgradnji, renoviranju i digitalizaciji naučnih i obrazovnih objekata. Ovim sredstvima je podržana i izgradnja Naučno-tehnoloških parkova u Nišu, Beogradu i Novom Sadu, kao i zgrade BioSens.
____________________________________________________________
Ala su se nakrali…
Celokupnu DOMACU pamet i tehnologiju stvaranu decenijama , ZATVORILI su po svim gradovima , pa i u Cacku , sve , ama bas sve sto je decenijama stvarana tehnicko – tehnoloska pamet , je zatvorena.
Skoro svi naučnoistraživački instituti iz oblasti poljoprivrede uništeni. Nestali genotipovi (sorte i hibridi) koji su stvarani decenijama (Institut za strna žita Kragujevac; Institut za poljoprivredno tehnološka istraživanja, Zaječar; Institut za krompir, Guča; Institut za povrtarstvo, Smederevska Palanka; Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad; Institut za vinogradarstvo i vinarstvo, Niš; Institut za krmno bilje, Kruševac (bave se pakovanjem uvoznog semena)…….. Osvojile ovu zemlju strane sorte gajenih biljaka. Sami sebe stavili u zavistan položaj od naših „prijatelja“. Sami sebi oduzeli posao. Teško nama sa nama. Ako nas izvuče ovaj institut biće dobro????
To če biti GMO institutiinstitut za eksperimentei transhumanizam