O čačanskoj Gimnaziji na Kolarcu
У понедељак, 11. децембра 2017. године, у Задужбини Илије М. Коларца у Београду, са почетком у 12ч одржана је промоција књиге „Кућа наше младости“ коју је објавила Гимназија у Чачку, у оквиру својих активности на обележавању 180 година од оснивања школе. Ово је била прилика да се јавност у Београду упозна са овим великим јубилејом Гимназије у Чачку и са активностима које је школа припремила тим поводом.
Најпре је приказан деветнаестоминутни филм о школи припремљен за свечану академију која је одржана у Чачку 13. октобра 2017. године. Затим је о књизи говорио Иван Ружичић, директор школе. Он је најпре говорио о најзначајнијим активностима које су професори и ученици припремили поводом овог јубилеја. Указао је на главну поруку са ове прославе, да школа и у свом трећем веку постојања наставља да ствара знамените ученике и професоре који се већ истичу у науци, уметности, спорту и духовном ангажовању иако су школу завршили у претходних 15-20 година.
Говорећи о књизи „Кућа наше младости“ директор школе је истакао да она чува од заборава најлепше приче о другарству, пријатељству, љубави и свему ономе што краси школски живот, указујући да све те приче лебде међу зидовима зграде, која је ове године напунила 90 година. Ова прича је типично чачанска и гимназијска, али је и универзална прича о љубави према знању, о вери у моћ знања и нади да се помоћу те љубави и вере може дати прави смисао људском животу, истакао је директор Иван Ружичић.
Јасна Димитријевић, управница Задужбине Илије М. Коларца у Београду, као бивша ученица школе говорила је о својим сећањима на школу и њене професоре која се увек изнова враћају и који се помињу у књизи. Она је посебно истакла утицај који су професори Гимназије у Чачку имали на даљи живот њихових ученика. Књига „Кућа наше младости“ је по мишљењу Јасне Димитријевић не само књига о Гимназији и гимназијалцима, већ и књига о културној историји Чачка коју су на посебан начин креирали професори и ученици школе.
Приређивач књиге др Владимир Димитријевић је говорио о разлозима писања књиге и нагласио да је у Гимназији у Чачку од 2013. године установљена едиција под називом „Гимназијски источници“ у којој је већ објављена књига „Птицо, довешћу те до речи“ 2014. године. Ово је друга књига која је објављена у тој едицији која ће сигурно бити од велике користи за писање будуће историје школе, која је једна од најстаријих образовно-васпитних установа у Србији.
Он се посебно захвалио штампарији „Знамграф“ из Чачка која је о свом трошку одштампала ову књигу и поклонила је Гимназији у Чачку.
Промоцији су присуствовали бивши ученици и професори Гимназије као и сарадници из других школа и установа који живе и раде у Београду.
Čestitke profesorima i učenicima, uspešnim bivšim učenicima i direktorki Kolarca.
Uporno do novih uspeha!
Gde mozemo kupiti knjigu?
Bas mi je zao sto je ovaj divan covek profesor Dimitrijevic dozvolio da rame uz rame sa njim stanu ovi koji mu u ljudskom smislu nisu ni do kolena…ali se uvek sete istinski velikih kada im zatreba..Postovanje za profesora Dimitrijevica
ubi me prejaka rec, lupetanjem!!!