O merenju vremena kroz vekove
U Naučnom klubu nedavno je završen projekat Sunčev sat kroz istoriju, čiji su autori profesorke Olga Dukić i Snežana Tošović.
Profesorka matematike Snežana Tošović kaže da su u projektu učetvovala učenici petog i šestog razreda iz pet osnovnih škola sa ciljem da pokušaju da se kroz zaboravljene stare crtane filmove vrate u istoriju, da saznaju kako se nekada merilo vreme, šta je uopšte vreme, i kako su se menjali časovnici kroz istoriju.
– Zbog ograničenog prostora u klubu izabrali smo dvadesetak učenika. Odlučili smo se za pet osnovnih škola iz Čačka: Preljina, Trnava, OŠ Tanasko Rajić, Dragiša Mišović i Vuk Karadžić, i to po četiri učenika iz svake škole. Trudićemo se da ponovo organizujemo ovakve radionice u toku školske godine i da okupimo svu decu iz škola Moravičkog okruga, jer je ovo na neki način obuka učenika koji će kasnije edukovati svoje vršnjake – rekla nam je profesorka Tošović.
Kroz radionicu deca su naučila po nešto iz velikog broja predmeta: matematike, fizike, geografije, istorije, astronomije, ističe profesorka fizike Olga Dukić, ali i savremene tehnologije, kao što je skajp preko koga su ostvarili komunikaciju sa profesorkom Irenom Milekić.
– Kroz redovnu nastavu je jako teško koristiti ovakav način rada jer se na našim časovima moramo držati u najvećem delu našeg plana i programa, a problem su i materijalna sredstva kao i vreme. Nadam se da će zaživeti projekat i da će to ubuduće biti izborni predmet koji će se zvati nauka (science) i koji će pokriti prirodne nauke, tako da će deca na tom času moći da uče ovakve stvari – priča Olga Dukić.
Učenici koji su učestvovali u radionici bili su veoma zadovoljni sa radionicom Sunčevi sat, navodeći da im je bilo jako zanimljivo, i da postoji žal što tako ne izgedaju svi časovi u školi. Posebno ističu nekadašnje crtane filmove koji su imali edukativnu crtu.
– Kroz Baltazara smo se upoznali sa naučnikom iz detinjstva naših roditelja, a potom tu si i brojni Diznijevi junaci. Naučni klub je bio veoma zanimljiv, kreativan i meni se jako svideo, zato što smo dosta toga naučili kroz samo nekoliko časova. Volela bih da mi svi časovi izgledaju ovako u školi – rekla nam je Marija, učenica V razreda OŠ dr Dragiša Mišović.
Lana Dukić se najviše obradovala kreativnom radu i pravljenju sunčanog časovnika. Kako nam je rekla, sama je napravila po svim pravilima sunčev sat od lego kockica koji pokazuje tačno vreme.
– Napravila sam sunčev sat od lego kockica. Sat mora da se okrene prema severu i pod uglom od 45 stepeni i senka određuje koliko ima sati. Sada je negde oko 12 sati – tačno je odgovorila Lana.
Sa druge strane, za većinu učenika i samo druženje je bila velika stvar, naročito u poslednje vreme kada vladaju elektronski uređaji.
– Radionica je bila jako zanimljiva, dopalo mi se druženje sa drugom decom i mogu da kažem da sam stekla nove prijatelje sa kojim ću nastaviti da se družim. Dopala mi se i tema radionice, naučila sam da je sunčev sat bio prvi sat sa kojim su ljudi merili vreme i da je bio pretečea današnjih satova – rekla nam je Aleksandra Vujičić.
Projekat Sunčev sat kroz istoriju je finansijski podržao Centar za promociju nauke.
Nagradjeni
Najbolji rad, po mišljenju nastavnika i učenika, napravila je Iva Pavlović, učenica šestog razreda OŠ Sveti đakon Avakum. Za taj rad je i nagrađena vrednom nagradom. Takođe, zbog izuzetnog istraživačkog rada, za vršnjačke edukatore su izabrane Aleksandra Vujičić, Hristina Glišović i Anastasija Bogićević i one će pomogati u realizaciji budućih radionica.