O razdvajanju tehničkog i informatike odlučiće struka
Ministarstvo prosvete izbacilo je iz inicijative za redefinisanje nastavnih sadržaja informatike predlog da se predmet tehničko i informatičko obrazovanje (TiO) podeli na dva dela.
Prosvetna vlast ipak ostaje pri ranijem stavu da se informatički sadržaji u nastavnim planovima i programima za osnovnu i srednju školu moraju revidirati i osavremeniti, a da li će se oni učiti u okviru postojećeg predmeta tehničko i informatičko ili posebnog, odlučiće stručnjaci nakon javne rasprave koja bi uskoro trebalo da počne. To je potvrdila Snežana Marković, pomoćnica ministra prosvete za srednje obrazovanje, koja se i našla „na udaru“ nastavnika TiO, koji su protestovali danas ispred Ministarstva.
– Naša ideja je da napravimo široku radnu grupu stručnjaka koji će najpre sprovesti istraživanje među učenicima, kako bismo videli kakvim digitalnim kompetencijama raspolažu, i da se na osnovu toga definišu standardi postignuća i naprave planovi i programi. Tek nakon toga eksperti će odlučiti da li će to biti jedan, dva ili pet predmeta. Jedno od ključnih pitanja je i ko je kompetentan da predaje informatičke sadržaje. U fokusu mora da bude interes učenika, pa tek onda svi ostali interesi – kaže Snežana Marković, napominjući da bi Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja do kraja nedelje trebalo da raspiše javni poziv za formiranje radne grupe.
Pedesetak nastavnika tehničkog i informatičkog obrazovanja okupilo se danas ispred Ministarstva prosvete, protestujući zbog najavljenog razdvajanja tog predmeta, čime bi im, kako tvrde, bio oduzet jedan čas u nedeljnom rasporedu i dat informatici kao novoformiranom predmetu. Nastavnici su nezadovoljni zato što im nije bilo dozvoljeno da prisustvuju skupu posvećenom redefinisanju informatičkih sadržaja u nastavnim planovima i programima za osnovnu i srednju školu, koji je juče održan u Ministarstvu.
– Snežana Marković manipuliše svojom funkcijom i na sastanak poziva dekane fakulteta, informatičare, predstavnike privrede. Mi smo pokušali da je ubedimo da sastanku treba da prisustvuju i nastavnici tehničkog, a ona tvrdi da nismo kompetentni da govorimo o informatici i tehnici. Optužila nas je da manipulišemo nastavnicima i da smo ih pozvali na demonstracije, što je netačno. Smatramo da treba da se čuje i naš glas i da se struka pita – poručio je okupljenim kolegama nastavnik tehničkog i informatičkog obrazovanja Zoran Lapčević, nakon razgovora sa pomoćnicom ministra.
Prema njegovim rečima, Markovićeva je kazala da tehničko i informatika neće biti razdvojeni, ali nije bila spremna da takvu izjavu potpiše. A da je to uradila, nastavnici TiO ne bi imali razloga da se bune, rekao je Lapčević, kome je bilo dozvoljeno da učestvuje na skupu.
– Netačno je da je nastavnicima TiO zabranjeno da učestvuju na stručnom skupu. Ideja je bila da danas okupimo predstavnike tehničkih i matematičkih fakulteta, FON-a, privrede…, uopšte nije bilo predviđeno da u njemu učestvuju nastavnici. Neko je zloupotrebio poziv, okačio ga na društvene mreže i 70 nastavnika se prijavilo da učestvuje. Time je obmanuo nastavnike. Svima koji su se „samopozvali“ smo odgovorili da ne dolaze, jer u sali nema dovoljno mesta, niti je to bio cilj sastanka. Za nastavnike ćemo predvideti neki drugi skup – pojasnila je Markovićeva.
Ona je ponovila da, uprkos pritiscima, ne odustaju od inicijative koju je pokrenuo ministar prosvete da se redefinišu nastavni sadržaji informatike, napominjući da su mnoge teme anahrone, tehnološki prevaziđene, da nema kontinuiteta, te da se učenik tokom osnovnoškolskog obrazovanja pet puta vraća na početak, ako pohađa i informatiku kao izborni predmet, a isto se dešava i kada krene u srednju školu.
Deca kao glineni golubovi
– Deca nikad nisu učila o bezbednom ponašanju na internetu. Roditelji im kupe pametne telefone i puste ih na internet kao glinene golubove. Naše je da ih naučimo bezbednom ponašanju – poručila je Markovićeva.
Danas
Zar je potrebno razmišljati treba li? Umesto da uče decu kako se koristi računar, ponašanju na internetu, sigurnosti, kako učiti preko interneta, korisnim porgramima za decu, oni razmišljaju treba li deca da znaju da koriste rašunar. To što deca znaju da odu na fejs i „jutjub“ ne znači da umeju da koriste rašunar. I još neko sme da stavi svoj fond časova kao argument? Uvek je naše školstov imalo pogrešne prioritete.