Od školskog policajca do člana ŠO
Od školskog policajca do člana Školskog odbora škole, ako je suditi po primeru Tehničke škole u Čačku, deli vas samo preporuka političke stranke čiji ste aktivista, uprkos zabrani da se aktivni policajci bave politikom.
Interni propisi u vojsci i policiji zabranjuju da se aktivni pripadnici tih službi bave političkim organizovanjem i delovanjem, kao i obavljanjem stranačkih i političkih funkcija.
Uprkos tome, u Srbiji, pa i u Čačku ima takvih primera, koje nadležni u Policijskim upravama i Ministarstvu unutrašnjih poslova prećutno tolerišu. Na primeru Miroslava Šuluburića, aktivnog policajca u PU Čačak, vidimo kako se, uz pomoć političke stranke, može napredovati sa mesta školskog policajca na mesto člana Školskog odbora.
Naime, Šuluburić je u prvom polugođu školske 2013/14 bio raspoređen na poslove školskog policajca u Tehničkoj školi u Čačku. Da li je to bila preporuka da ga Poverenik SNS u Čačku Aleksandar Radojević, predloži za člana Školskog odbora u Tehničkoj školi, ili je u pitanju nešto drugo, pitanje je na koje tek treba tražiti odgovor. Jer šta bi to drugo moglo biti?
Možda potreba službe u kojoj je Šuluburić zaposlen ili stranke koja ga delegira u Školski odbor da se na direktan način pribave podaci u borbi protiv kriminala i korupcije kojoj su naprednjaci toliko privrženi. Jer šta bi drugo mogao biti razlog članstva aktivnog policajca u Školskom odboru.
Rešenjem Skupštine grada Čačka početkom jula ove godine imenovani su članovi Školskog odbora Tehničke škole, a u pomenutom Rešenju stoji da u odbor na predlog političkih stranaka SNS-PS-PSS, kao jedan od predstavnika osnivača tj. Grada Čačka, ulazi Miroslav Šuluburić, aktivni pripadnik policijske službe.
U oblasti visokog školstva postoji autonomija Univerziteta, pa ni na jedan fakultet u Srbiji uniformisani i neuniformisani pripadnici policije ne mogu, po službenoj dužnosti, da uđu bez saglasnosti uprave fakulteta ili Univerziteta.
– U oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja, takav propis ne postoji, a za kontrolu rada škola u toj oblasti nadležna je prosvetna inspekcija – jaže Danilo Beodranski, načelnik Školske uprave u Čačku.
– Prosvetna inspekcija u delokrugu svog rada bavi se nadzorom školskih odbora samo u delu odbora koji čine predstavnici zaposlenih u školi i roditelja. Poznat nam je slučaj iz Tehničke škole, ali mi kao prosvetna inspekcija nismo nadležni – kaže Miodrag Lalić, šef prosvetne inspekcije u Čačku.
Odgovor smo potražili od direktora Tehničke škole Branka Maksimovića.
– Još krajem jula ove godine uputio sam dopis načelniku PU Čačak, sa molbom da nam odgovori da li je u skladu sa važećim zakonskim propisima da aktivni pripadnik policijske službe bude zvanično i javno angažovan kao predstavnik političkih partija u našem Školskom odboru. Predstoji nam sada na početku nove školske godine konstituisanje odbora i želja nam je da otklonimo svaku nedoumicu na ovu temu, kako bi rad odbora bio u skladu sa propisima. Nažalost do danas nismo dobili odgovor iz PU Čačak, pa ćemo se obratiti Ministarstvu unutrašnjih poslova – kaže direktor Maksimović.
Na upravo održanim vanrednim lokalnim izborima u Majdanpeku, nosilac liste DS bio je Dragan Popović, policijski službenik, koji je samo dan posle predaje izborne liste Opštinskoj izbornoj komisiji suspendovan u PU Majdanpek. Da li će takav epilog biti i sa policijskim službenikom članom SNS u Čačku, ili propisi važe za opoziciju a ne i za vlast, ostaje da se vidi.