Odlični gimnazijski sedmaci
Otvaranje specijalnog odeljenja za učenike sedmog razreda koji su nadareni za matematiku u čačanskoj Gimnaziji, pokazalo se opravdano. Za samo par meseci rada učenici su postigli zapažene rezultate na republičkim takmičenjima: prvo i treće mesto iz fizike i treće mesto iz matematike. Gimnazija planira da i ove godine upiše 25 učenika u sedmi razred. Prijavljivanje je 15. juna od 9 do 13 časova.
Pilot projekat čačanske Gimnazije uvođenjem odeljenja sedmog i osmog razreda zaučenike koji su nadareni za matematiku, pokazao se opravdanim, pa će ova škola nastaviti da radi po ovom programu.
Osim profesora i rukovodstva škole, novim odeljenjem i načinom rada zadovoljni su i sami učenici. Kako su nam rekli, osim što su zastupljenije prirodne nauke, imaju i neke privilegije koje nemaju stariji učenici Gimnazije.
-Došla sam iz škole dr Dragiša Mišović. Posle godinu dana nastave u Gimnaziji, mogu da kažem da sam zadovoljna sa onim što smodobili. Natava je drugačija jer na časovima matematike i fizike radimo više zadataka, imamo više časova, i samim tim imamo nešto bolje uspehe na takmičenjima. Imamo manje društvenih predmeta kao što je likovno, geografija, istorija. Zadovoljna sam i jedva čekam osmi razred. Ima nas iz skoro svih gradskih škola, ali nije bilo problema. Lepo se slažemo, sprijatljili smo se i sve je bilo kako treba. Stariji učenici su dobri prema nama, šale se, zajedno se družimo sa njima na odmorima, rekla nam je Ana Trifunović.
Filip Todorović je došao iz OŠ Milica Pavlović. Kako kaže, učenje u ovom specijalnom odeljenju nije teško kao što je očekivao.
-Nije toliko teže kako sam se ja nadao. Matmatika je malo zahtevnija ali mi se to svidja jer volim prirodne nauke, dok su društveni predmeti manje zastupljeni. Nisam imao mnogo prijatelja kada sam došao ali smo se brzo sprijateljili. Sa starijim učenicima je sve ok, druže se na nama, ne zadirkuju nas, kaže Filip.
I Neda Cogovljeć je zadovoljna što su u nastavi zastupljenije prirodne nauke, dodajući da su profesori društvenih predmeta malo popustiljiviji.
-Zahvaljujući tome u otku ove školske godne postigla sam bolje rezultate nego pre. Što se tiče nastavnika imamo više privilegija nego stariji učenici: ulazimo na glavni ulaz, sami smo na fizičkom. Išli smo na ekskurzije, imali smo par izleta, tako da smo zadovoljni sa našom novom školom, kaže Neda.
Učenike smo posetili na času geomtrije koji je držao njihov razredni starešina Marko Damljanović. I on je zadovoljan kako su se njegovi učenici pokazali, dodajući da se uvođenje specijalnog odeljenja pokazalo kaopravi potez.
-Ove godine smo prvi put otvorili jedno ovakvo odeljenje. Upisali smo 20 učenika, a ove godine planiramo da upišemo 25. Mogu da se pohvalim da su uzeli nekoliko značajnih nagrada na takmičenjima. Sa druge strane, potrudili smo se da im promena sredine bude što lakša, imaju poseban ulaz, poseban toalet, imaju svoju učionicu. Opremili smo i specijalnu računarsku učionicu koju uglavnom oni koriste, navodi profesor Damljanović.
Gimnazijski profesori, malo su i promenili svoj način rada i prilagodili ga učenicima njihovog uzrasta. Kako kaže Dmljanović, to nije bio veliki problem, jer je veliki broj profesora u Gimnaziju došao upravo iz osnovnih škola.
– Morali smo svakako da se prilagodimo njima, nije to kao i rad sa učenicima starijih odeljenja Gimnazije. Veliki broj nas koji njima predaje je došao iz osnovne škole u Gimnaziju, tako da je rad sa osnovcima nama poznat i to nije bio problem, kaže razredni starešina Marko Damljanović.
Gimnazija će i ove godine upisati jedno odeljenje učenika nadarenih za matematiku. Upis je 15. juna, a test znanja iz matematike polagać se 20. juna. Više detalja oko upisa možete pronaći na sajtu Gimnazije.
Jedna sugestija, dajte deci normalnu učionicu i tablu na koju može da stane bar jedan ceo zadatak. Ovo je prostorija imeđu dva kabineta koja služi za čuvanje nastavnog materijala i ne verujem da postoji manja prostorija u koju su ih mogli staviti.
Много је лепо радити са даровитом децом, зар не?
Надам се да бисте били задовољни да радите и са децом из ромских породица или оном која се образују по иоп-у?
Morali bi malo da obrate paznju i na to kakva je ucionica i tabla. Ovo je stvarno ruzno. Table skoro i da nema, a i ucionica je premala.
Roditelji su zadovoljni uslovima u kojima njihova deca stiču znanje? Zadovoljni su rezultatima? Ta deca ne prednjače u odnosu na vršnjake iz drugih gradskih OSNOVNIH škola, kada pričamo o takmičenjima. Zar je najbitnije da deca ulaze na GLAVNI ulaz, a to što nastavnik (pardon PROFESOR) nema mesta ni da se okrene između klupe i table, je totalno nebitno? Ružičiću, prvo stvori deci uslove za rad kakve zaslužuju, pa se onda reklamiraj. Ovo je KATASTROFA.
Pa bravo za komentar!
Gospoda bi da uzme najbolje iz osnovnih skola, a da ne mrdne prstom. Zato i kazem da bih da ih vidim i u radu sa decom koja se obrazuju po iop-u.
I jos nesto: nekada su ucitelji zavrsavali srednju skolu, nastavnici visu, a oni koji su radili u srednjim i gimnazijama fakultet. Danas i ucitelji i nastavnici imaju fakultet. Po toj logici, u gimnaziji bi trebalo da rade doktori nauka. Zar ne? A oni jedini stagniraju dok ih i dalje pucaju kompleksi. Cast iZuzecima.
„Улазимо на главни улаз, имамо сами физичко…“ све бенефит до бенефита. Школујете се у неприродној средини, драга децо.
А резултати ништа бољи од оних из „обичних“ основних школа.