Ostanite u Srbiji
Потпредседница владе проф. др Зорана Михајловић данас је у Привредној комори Србије позвала младе да искористе подршку државе предузетништву од 16 милијарди динара пошто је чак око 70 одсто тих средстава намењено њима.
Она је поручила младима да после школовања остану у Србији и започну свој посао.
Михајловић је на отварању дводневног Студентског привредног форума, у коме учествује више од 200 студената из Србије и земаља региона, рекла да је према последњим подацима из 2015. године незапосленост младих износила око 39 одсто, док је пре више од годину дана била око 41 одсто.
Михајловић је истакла да је највећи део новца који ће из буџета бити за подршку предузетништву намењен младима и женама предузетницама.
– Ово је други форум и видимо да је та иницијатива заживела и да даје реузлтате – истакла је Михајловић.
Влада је, како каже, поставила запошљавање младих као један од својих приоритета.
Она је напоменула да Србији недостаје предузетнички дух и да је у последњих 20 година најважније било запослити се у јавном сектору и јавним предузећима.
– Сада млади тек са око 35 године започињу приватни бизнис, док у Европи у касним двадесетим годинама. У Србији је, такође, сваки пети млади човек власник радње или компаније – навела је Михајловић.
Она је истакла да младих предузетница има чак три пута мање него младих предузетника.
Михајловић је рекла да држава данас има политичку стабилност упркос бројним изазовима, на пример мигрантској кризи, као и да је то најважнији предуслов за развијање привреде.
– Србија у односу на земље у региону једина има политичку стабилност – нагласила је она.
Како каже, Србија је у односу на претходне године успела да смањи незапосленост са 28 на 17,5 одсто.
Михајловић је додала да Србија мора да промени образовни систем како би био усклађен тржишту рада и да то треба да буде један од приоритета будуће владе.
– Важно је да млади остану овде, образујте се у иностранству, али се вратите да радите овде – закључила је она.
Председик ПКС Марко Чадеж је рекао да су млади будући ствараоци БДП-а Србије и да имао око 150.000 младих од 15 до 24 година који се нити школују нити раде.
Чадеж је истакао да је ова влада прва дала подршку предузетништву.
Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић је рекао да у Србији око 50 одсто младих на бироу чека посао дуже од годину дана, као и да у просеку чекају око две године.
– Највише проблема имају због недостатка компетенција и вештина које послодавци траже – навео је Мартиновић.
_______________________________________________________________________
Наравно остаће пензоси и они у гробљима.
15000 ljudi uglavnom mladi sa visokom skolom i vrhunski doktori odlaze upravo zbog politicara koji su sebi nazidali plate a ne prisustvuju ni skupstini zasta su birani.Cekali su da cete dozvoliti da se radi i zaradi ali sada je kasno kada ste strancima dali sve benefite a domacim privrednicima ogromne poreze a rat oni nisu izazvali poratne god.kada narod nrma za hleb od cega da se pravi promet.Pogledajte samo zatvorene lokale po Srbiji bez BG.To je ogledalo svih vlasti.Vi primate samo partijske kadrove koji nista ne znaju da rade a imaju sigurne plate, E tobje rezultat odliva pametne dece u inostranstvo.Znate kada de da se vrate.Samo svoje najblize kada sahrane i ponovo nazad gde se cene radnici a ne neradnici.
Evo, i tu je zaposlen neki „stručnjak“ i „pismen“ koji je napravio taj slajd/sliku za taj ekran na kojoj piše: „Dobrodošli na Studentski privredni forum“.
1. Dobrodošli piše se sastavljeno kad je pridev koji znači potreban, koristan, koji je došao u pravi čas: Svi predlozi su dobrodošli.
2. Dobro došli rastavljeno kao pozdrav pri dolasku, uzvik dobrodošlice: Dobro došli! Bolje vas našli.
Međutim, vi vodite takvu kampanju od kada ste nastali kao stranka da vam i više pogoduje slučaj 1.
Da pogađamo koji font je korišćen? Times New Roman?
Imate li vi nekoga ko UME (i ZNA zašto) da izabere pogodniji font za ekranski prikaz, da stavi pogodnije boje (pozadine i teksta)?
Ako kažete da je to samo forma i da to niej važno, odgovoriću vam da je veoma važno, jer ko ne želi da uloži bar malo napora da savlada formu, neće se mnogo mučiti da nauči ili razume suštinu.
E, pa, naša draga ministarko, kako mi u Srbiji bilo šta da započnemo, kad se svaki dan srećemo sa ovakvim „pismenim“ stručnjacima, koje ste vi zaposlili po javnim preduzećima i državnoj administraciji?
Šta vredi da zaposlimo sve odlične diplomce, tako da ne moraju da beže u inostranstvo, kad ni oni ne mogu da se izbore sa ovakvim „stručnjacima“ u državnoj i opštinskoj administraciji?
I na kraju da vam poručim: nije GLUP onaj ko ne zna, glup je onaj ko neće da PITA ili da PROČITA ako ne zna.
Ali, ovi koje vi zapošljavate, čak ni ne znaju da ne znaju!
A još je Sokrat govorio da „znam da ništa ne znam“, pa bi i ovi koje ste vi zaposlili mogli da pođu od toga. To je najznačajniji korak u obrazovanju jedne osobe, da sebi (a i drugima) prizna da nešto ne zna.
Ovako, dok se svi vi u sve razumete, nema nam napretka, samo nazadujemo.
Jesu, i oni pre vaše vlasti su krali, grešili, često bili nesposobni da nešto unaprede ili reše neki problem. Ali, bar nisu bili neobrazovani i bahati kao vi.
Što vas više hvataju u neznanju, vi (mislim na sve vas, pošto ste potpredsednica i Vlade i stranke) se sve bahatije ponašate i gušite bilo kakvu kritiku, ne priznajete greške, ne želite da se obrazujete istinski, nešto naučite, vaši najnepismeniji funkcioneri se ponašaju kao da su akademici…
Tako se vlast ponaša samo u tiraniji – ako ne znate šta je tiranija, pročitajte „Državu“ od Platona, bez obzira da li ste znate ko je Platon.
P.S. Ne, Sokrat i Platon nisu Palmini ortaci koji su mu pomogli da grad Jagodina kupi plac sa plažom u Grčkoj 😉