Počela nova školska godina
Za oko 760.000 đaka i skoro 90.000 prosvetnih radnika, u 1.829 osnovnih i srednjih škola, danas počinje nova školska godina. Ove godine u školske klupe prvi put će sesti oko 65.000 prvaka.
Na teritoriji Moravičkog upravnog okruga, školska godina počinje za 14.878 učenika u osnovnim školama i za 7.406 srednjoškolaca. Nažalost, u poslednjih osam godina upisuje se manji broj prvaka.
Na teritoriji Grada Čačka upisano je 996 prvaka, u Opštini Gornji Milanovac 368, Ivanjici 147 i u Lučanima 120 prvaka.
„Podatke upoređujemo sa brojem učenika osmog razreda koji izlaze iz osnovnih škola i na osnovu toga možemo zaključiti da je broj đaka prvaka, koji će 1. septembra, po prvi put sesti u školske klupe, na teritoriji Moravičkog okruga manji. Do sada je u sistem upisan 1.631 prvak, a izašlo je 1.795 učenika osmog razreda. Kada uporedimo, beleži se pad broja prvaka u poslednjih osam godina“, izjavila je Slađana Parezanović, načelnica Školske uprave Čačak.
Za razliku od dve prethodne, ovog 1. septembra svi učenici nastavu će imati u učionicama, radiće se po redovnom planu i programu, kao da korone nema.
U prilog tome svedoči i odluka nadležnih da nošenje maski u školskim prostorijama nije obavezno, a škole se vraćaju uobičajenom načinu rada koji, između ostalog, podrazumeva kabinetsku nastavu, ali i mogućnost da se realizuju jesenje ture ekskurzija i drugih đačkih putovanja.
Nova školska godina u svim osnovnim i srednjim školama počela je izvođenjem državne himne „Bože pravde“, a himna će se čula i u predškolskim ustanovama, tačnije uz nju je počeo obavezan pripremni predškolski program koji pohađaju deca u godini pred polazak u pvi razred.
U delu škola, članica Unije sindikata prosvetnih radnika, za prvi radni dan u školskoj 2022/23. godini, najavljeno je da će časovi biti skraćeni na po 30 minuta zbog štrajka koji taj sidnikat organizuje nezadovoljan, pre svega, materijalnim položajem zaposlenih u obrazovanju. Ostala tri reprezentativna sindikata prosvetara neće se pridružiti štrajku.
Зашто наши просветари, које сматрамо најобразованијим слојем друштва, се не упитају шта раде будућности ове намучене Србије и зашто то раде? Да ли се ти синдикати и њихови следбеници упитају одакле паре за повећање плата.Да ли оно знају да је казан празан? Просветари су на буџету они ништа не производе да би се тај производ квантифвиковао на тржишту и добио за то неке реално зарађене паре?
Да ли просветари знају да се наш буџет пуни свега 30% из реалног сектора. Остала средства, односно новац долази из дознака наших људи који раде у иностранству или кредитима из ММФ-а, светске банке итд. Да ли просветари знају да су ти кредити узети под веома неповољним каматама јер смо земља великог ризике и прети нам привредни колапс? Да ли ти просветари знају да је квалитет образовања те деце кад изађу из школе катастрофално лош? То показују ПИСА тестови које раде светске агенције.
Да ли просветари знају да са оваквим њиховом понашањем Србија нема шансу да опстане као земља.
И на крају ге је просветарима национални понос и одговорност да прихвате реалност стања у коме се земља интелектуалаца?
Све питања а ниоткуд одговора.
На ову моју упитаност очекујем јавно одговор синдикалиста на овом сајту. Да чита народ и одговорни за овако стање у друштву.
Све ово рекох јер је све истина о којој сви ћуте.