Prethodni članak
Представници Факултета техничких наука у Чачку посетили Кину
Представници Факултета техничких наука у Чачку, проф. др Данијела Милошевић, декан и проф. др Владимир Младеновић посетили су Beijing Jiatong University (Пекиншки Универзитет за транспорт) у оквиру завршних активности билатералног стратешког пројекта ’’Anomaly Detection of Surveillance Video Based on 5G EDGE Computing’’.
Договорене су даље заједничке активности у раду на поменутом пројекту, а посета је такође искоришћена за успостављање сарадње са другим компанијама, образовним институцијама и Националним научно-технолошким парком (Јing’an Park) Другог Политехничког Универзитета у Шангају.
Xy Jing, генерални директор Националног универзитетског научно-технолошког парка поздравио је посету декана факултета проф. др Данијеле Милошевић и проф. др Владимира Младеновића, и укратко представио основу и потребу оснивања парка Јing’an.
Након обиласка Јing’an кампуса, посећен је Shanghai Design, центар за промоцију дизајна града Шангаја. Zhang Zhan, председник Центра за промоцију дизајна града Шангаја, и Luo Zhiwei, директор, срдачно су примили госте из Србије и представили сврху центра за промоцију и изградњу шангајског „Града дизајна“ као и развој индустрије креативног дизајна.
Представници Факултета техничких наука су имали прилику да посете и Tsinghua University Beijing, један од најпрестижнијих светских универзитета, који је основан 1911. године и изузетно високо је рангиран на шангајској листи универзитета.
Проф. др Данијела Милошевић је затим упознала кинеске колеге са образовним системом, развојем науке и међународном сарадњом универзитета у Србији. Две стране су препознале предности међународне размене и проширења сарадње и изразили спремност за успостављање пословних контаката, заједничку промоцију, континуирано иновирање и интензивнији развој универзитетске размене.
Посете компанијама Baidu, Inchtek и SenseTime омогућиле су представницима Факултета техничких наука у Чачку да се упознају са импресивним напретком у области роботике, вештачке интелигенције и машинског учења као и пројектима паметних градова, управљања саобраћајем, прототиповима аутономних возила и енергетском ефикасношћу. Детаљна презентација о сајбер безбедности и интелигентном умрежавању возила је пружила значајан увид у покретање иновација међу технолошким лидерима на глобалном нивоу.
Делегација факултета је упознала кинеске партнере са својим истраживачким достигнућима и пројектом Универзитета у Крагујевцу у области вештачке интелигенције, сајбер безбедности и бежичних комуникација.
Затим је господин Zeng Jianjun, оснивач и генерални директор компаније Inchtek, представио развојни пут фирме од оснивања до данас, основне технологије и иновативне производе, а након тога је уприличена посета демонстрационој зони аутономне вожње у Пекингу. Представници Факултета техничких наука у Чачку су били импресионирани напредним технологијама и производима за аутономну вожњу, а имали су прилику и да пробном вожњом стекну искуство и увид у потенцијале аутономних возила.
Ова посета не само да је подстакла дубље разумевање између Кине и Србије у научно-технолошким областима, већ је и утрла пут за даљу међусобну сарадњу. Садржајном дискусијом обе стране су постигле договор о потенцијалним правцима сарадње и изразиле своју посвећеност у јачању комуникације и будућим развојним плановима и иновативној пракси.
Посета свим образовним институцијама и компанијама је пружила јасну слику у будућност примене роботике и вештачке интелигенције, показујући на тај начин напредак који Кина континуирано прави у овој области.
Ма честитамо на успех.
Но да ли би прошетали до факултета тамо се изводе радови па погледајте колико се са трећег спрата баца стаклене вуне која лети по ваздуху.
Да ли сматра декан да је у реду и да ли се овако ради и у Кини. Хоће ли суседне зграде осетити овај јавашлук. Деца док шетају бедемом, старије особе. Да ли фирма која изводи радове треба да одговара што није обезбедила кесе контејнере и исправно складиштење стаклену вуну, ко треба да одговара за овај јавашлук. Или код нас се ради шта ко хоће и како ко хоће.
Или се ово ради ради здравља људи.