Profesori iz Gimnazije odlaze u Bon na razmenu
Profesori čačanske Gimnazije u aprilu sledeće godine provešće sedam dana u gimnaziji u Bonu na razmeni, u okviru Erazmus plus programa Evropske unije.
Projekat Gimnazije ocenjen je kao najbolji u konkurenciji od čak 96 škola, a osmislile su ga i napisale: Dragana Bošković, Katarina Dunjić Mandić, Nevenka Tolić, Radmila Radmilac, Biljana Mišović i Suzana Luković.
— Program Erazmus plus je program EU koji podstiče mobilnost učenika i studenata, kao i zaposlenih u instutucijama obrazovanja. Naša škola je konkurisala ovim projektom u februaru 2019. godine, a u avgustu smo dobili obaveštenje da smo, od 96 škola koje su konkurisale, bili prvi na rang listi. Izabrali smo kao partnersku školu Gimnaziju u Bonu jer ima inovativne načine rada, imaju poseban program za rad sa talentovanom decom iz matematike, zatim rade Kembridž ispite u okviru škole, i imaju, između ostalog, aktivan rad sa učenicima koji imaju teškoće u savladavanju gradiva — navodi Dragana Bošković, profesorka engleskog jezika i koordinator projekta.
Projekat će omogućiti da naši profesori uporede rad naše i škole u Bonu, i da sve ono što budu naučili da primene i unaprede u nastavi, razvijajuću sami svoje kompetencije kao nastavnika i stručnih saradnika.
— Svih nas šest je spremno da uvodi novine u obrazovni sistem. Želele smo da vidimo kako izgleda obrazovni sistem u drugim evropskim zemljama, da vidimo šta možemo da primenimo i unapredimo u našoj nastavi, u učenju, da sami razvijamo svoje kompetencije. Jedan od ciljeva koji smo postavile je da podstičemo razvoj evropske dimenzije škole kroz međunarodnu saradnju. Želimo da Gimnazija postane prepoznatljiva na evropskom nebu, želimo da se povežemo najpre sa školom iz Bona, i želimo da razvijamo toleranciju i razumevanje drugih kultura u našim učionicama, da podignemo svest učenika a i naših kolega koliko je važna multikulturalnost — navodi Katarina Dunjić Mandić.
Zanimljivo je da četiri autorke projekta po prvi put uče nemački jezik, idu na dva časa sedmično i rade domaće zadatke, demonstrirajući na pravi način šta znači celoživotno učenje.
— Znamo šta su ciljevi obrazovanja, ali važno je da razmenimo iskustva sa drugim kolegama. Veoma je važno i to horizontalno učenje, gde ćemo mi posmatrati njihove časove, imaćemo uvid u njiohova dokumenta, moći ćemo da uporedimo i vidimo sličnosti i razlike njihovog gimnazijskog obrazovanja i naše škole. Nas četiri prvi put učimo nemački jezik. To je celoživotno učenje, nešto o čemu mi pričamo sa kolegama i sa učenicima pre svega. Važno je da i oni to vide, da neki od nas i ove poslednju deceniju pred penziju prvi put počinjemo da učimo novi jezik — kaže Nevenka Tolić.
Osim stručnog usavršavanja nastavnika i profesora, program Erazmus plus Evropske unije još je pogodniji i povoljniji za učenike i studente. jer na razmeni mogu provesti i celu godinu. Prema rečima profesorke Dragane Bošković, njena bivša učenica koja studira engleski jezik provešće godinu dana potpuno besplatno u Nemačkoj na tamošnjem fakultetu.
— To treba da se iskoristi i ovo je poziv mladima da prate konkurse i da se prijavljuju. Mislim da je nedostatak informacija veliki problem, kako kod učenika tako i kod kolega — smatra profesorka Bošković.
Erazmus+ je program Evropske unije koji obezbeđuje finansiranje projekata za saradnju u tri oblasti: obrazovanje, mladi i sport. Predviđeno je da program traje u periodu od 2014. do 2020. godine, a ukupna sredstva namenjena programu za ceo period iznose 14,7 milijardi evra.
_____________________________________________________