Profesori iz Kine i Zapadnog Balkana razmenjuju iskustva na FTN
U naredna četiri dana na Fakultetu tehničkih nauka (FTN) u Čačku, profesori iz Kine i regiona Zapadnog Balkana razmeniće naučno istraživačke rezultate i iskustva, u okviru međunarodne naučna konferencija posvećena primeni informaciono komunukacionih tehnologija u cilju održivog razvoja pametnih gradova.
Dekan FTN Danijela Milošević, izjavila je da se konferencija sporvodu u saradnji sa 15 univerziteta širom Kine.
“Konferencija se odnosi na primenu informaciono-komunikacionih tehnologija u svrhu održivog razvoja, inteligentne podrške za pametne gradove, senzorske mreže”, objasnila je ona.
Prema njenim rečima, Srbije poslednjih godina ima pojačanu saradnju sa Kinom, tako da je veliki broj poziva otvoren i konkursa koji će se sprovoditi sa učnicima iz Kine.
“Ono što sada možemo da prepoznamo kao naučna dostignuća koja su tamo realizovana je na svetskom nivou i nama je to od velikog značaja. Naučnici iz Kine vole da rade i sarađuju sa nama, što je svakako jedan veliki plus”, navela je Milošević.
Zu Kiaohong sa Univerziteta Vuha, kaže da Kina i Srbija ostvaruju širok spektar saradnje na mnogim frontovima.
“U poslednje vreme, inicijativa ‘Pojas i put’ podiže ovu saradnju na sasvim nov nivo. Predsednik Si je naglasio da bi projekat ‘Pojas i put’ trebalo da bude usko povezan sa Srpskom državnom IT infrastrukturom. Na primer, Fakultet tehničkih nauka sarađuje sa Univerzitetom iz Pekinga na evropskom projektu mobilnosti. Prijateljstvo između Kine i Srbije ima dugu istoriju”, rekla je ona.
Srbija je jedina zemlja u Evropi, kaže ona, koja kineskim studentima omogućava putovanje bez vize.
“To prestavlja olakšice za obe strane u negovanju jakih i efikasnih saradnji. Kako bi se ojačala razmena ideja i inovacija, Međunarodna akademska koneferencija u oblasti široke primene informacionih tehnologija 2019. održana je u Srbiji, u Čačku. Želela bih da se zahvalim Fakultetu tehničkih nauka u Čačku, gospođi Danijeli Milošević i gospodinu Vladimiru Mladenoviću na velikom naporu koji su uložili u pripreme za Konferenciju. Konferenciji želim veliki uspeh, a narodu Srbije i Kine večno prijateljstvo”, zaključila je Kiaohong.
O primeni mašinskog učenja i veštačke inteligencije za unapređenje informacione bezbednosti i privatnosti na skupu je govorio Dragan Pleskonjić, stručnjak za aplikativnu bezbednost. Sistem za predviđanje budućih napada i detekciju i klasifikaciju događaja koji su u toku u svetu je dosta zastupljeniji nego kod nas, kazao je Pleskonjić.