Programiranje u oblaku
На иницијативу групе наставника из Чачка пре две године основано је Удружење „УПИТ“ (скр. Удружење професора информатике и технике). Циљ окупљања наставника у удружење је био да се информатика и рачунарство, те техника и технологија приближе ученицима основних и средњих школа који желе да из ових области науче више од онога што им нуди школско градиво.
Ово је још један у низу пројеката овог Удружења, а осмислио га је један од чланова Далибор Чукљевић, наставник информатике и технике у Основној школи „Др Драгиша Мишовић“ из Чачка. Назив пројекта је „Програмирање у облаку“, а подржао га је град Чачак, који сваке године градским буџетом опредељује средства за овакве намене. На тај начин се подстиче рад удружења нашег града и њихово укључивање у ширу заједницу.
Далибор Чукљевић
Несебичну помоћ у реализацији овог пројетка пружиће и председник Удружења Драган Париповић, наставник информатике у Основној школи „Свети Сава“.
Идејни творац пројекта Далибор Чукљевић широј јавности је познат као аутор уџбеника из Информатике и рачунарства за старије разреде основне школе и Конструкторских комплета за Технику и технологију, Дигиталних садржаја у дигиталним уџбеницима Информатике и рачунарства, Приручника за наставнике (дневне припреме, месечни и глобални планови), Семинара („Настава програмирања у облаку – парадигма новог доба“, „Статичке и динамичке презентације у светлу нових технологија“).
- Шта можемо очекивати од овог пројекта и коме је он намењен?
– Програмирање у облаку има за циљ да оспособи ученике седмог и осмог разреда основне школе за употребу нових технологија и сервиса у облаку који се користе у савременој програмерској пракси у области науке о подацима (data science). Те нове технологије знатно су унапређене у односу на технологије које се тренутно користе у настави. Имају тенденцију транзиције ка сервисима у облаку и спадају у технологије четврте индустријске револуције, које су већ сада веома тражене за бројна радна места. Једно од важних унапређења која доносе нова окружења је могућност онлајн сарадничког рада у реалном времену тако да ће ученици бити упознати да примењују и овај концепт. Окружења, технологије и језици који су обухваћени обуком: GitHub, Binder, JupyterLab, Markdown, Google Colaboratory.
Након завршене обуке, ученици ће стећи нова знања и вештине у програмирању. Моћи ће да направе и уреде лични онлајн репозиторијум на платформи GitHub и да постављају различите садржаје, да прегледају и уређују свеске постављене на онлајн репозиторијуме преко сервиса Nbviewer и Binder, у окружењу JupyterNotebook и JupyterLab.
Научиће како да повезују свој репозиторијум с другим репозиторијумима. Биће упознати са основама језика за означавање Markdown ради стилског уређивања репозиторијума и онлајн свезака са задацима. Креираће нове свеске и стећи способност манипулације постојећим свескама на свом репозиторијуму, односно на Google диску путем окружења JupyterLab односно Google Colab. Моћи ће да схвате концепт сарадничког рада у окружењу Google Colab и примене га у области програмирања.
Оно што је најважније, биће мотивисани да непрестано прате развој технологије.
За све додатне информације како се пријавити на обуку погледајте линк:
https://programiranjeuoblaku.github.io/#teme_projekta
Директорима школа/Активу наставника информатике и технике
Удружење професора информатике и технике „УПИТ“ у октобру месецу реализоваће пројекат од јавног интереса за 2024. годину, одобрен од стране Града Чачка, под називом „ПРОГРАМИРАЊЕ У ОБЛАКУ“.
У склопу пројекта реализоваће се бесплатна обука за ученике 7. и 8. разреда основних школа на територији Града Чачка, у ОШ „Др Драгиша Мишовић“ у Чачку у следећим терминима (укупно пет термина): 5.10.; 12.10; 19.10.; 26.10 и 3.11 у времену од 10 до 16 часова. Планирано је да у склопу сваког од наведених термина буде на обуци максимално до 25 ученика.
Кратак опис обуке: Оспособљавање полазника за употребу нових технологија и сервиса у облаку који се користе у савременој програмерској пракси у области науке о подацима (data science) и знатно су унапређене у односу на технологије које се тренутно користе у настави. Транзиција ка сервисима у облаку и технологијама четврте индустријске револуције које су већ сада веома тражене за бројна радна места. Једно од важних унапређења која доносе нова окружења је могућност онлајн сарадничког рада у реалном времену тако да ће полазници бити обучени да примењују и овај концепт.
- GitHub и сервис Binder
- JupyterLab и језик Markdown
- Рад у Google Colaboratory-ју.
За све учеснике током обуке биће обезбеђено послужење/освежење.
Након завршене обуке сваког од ученика добиће сертификат/потврду о завршеној обуци.
Реализатори бесплатне обуке за ученике су професори информатике и технике, проф. Далибор Чукљевић из ОШ „Др Драгиша Мишовић“ и проф. Драган Париповић из ОШ „Свети Сава“.
Спискове заинтересованих ученика (име и презиме, разред) пошаљите на емаил aktivtitmoravicki@gmail.comнајкасније до петка 27.09.2024. године.
___________________________________________________________