Prolećna avantura u Koštunićima
Sva deca vole izlete, odlazak u prirodu u ovom vremenu savremenih tehnologija je raritet kome se oni uvek raduju. Međutim, vrlo često se pod izletom podrazumeva samo to – odlazak u prirodu, deca se igraju na livadi, pešače, igraju košarku, fudbal, itd. Ali, da li izlet može da bude i nešto više od toga? Svakako da da, a to su pokazali škola stranih jezika „Little Big Ben“ i „Mary Poppins“ i Odred izviđača „Vojvoda Stepa“.
U subotu 23.aprila negde oko 8 satu ujutru dva autobusa puna dece osnovnoškolskog uzrasta krenula su u prolećnu avanturu put Koštunića.
Polaznici pomenutih škola zajedno sa članovima Odreda izviđača su tog dana bili učesnici edukativno-istraživačkog izleta „Spring Adventure 2016“. U njihovoj avanturi su im se pridružili Kancelarija za mlade i Crveni krst Čačak.
Prva stanica na njihovoj avanturističkoj mapi bio je mlin „Čeković“ u kome su ih ljubazni domaćini dočekali sa osmehom na licu i željom da deci što vernije prikažu čaroliju pravljenja brašna.
Nakon toga put ih je doveo u sam centar sela Koštunići gde su deca sa slašću doručkovala peciva koja im je obezbedila pekara PONS.
Siti i puni snage i energije mogli su da pristupe predstojećim aktivnostima, a bilo ih je pregršt tog dana. Podeljeni u 6 ekipa po uzrastu, rasporedili su se na tri poligona. Na jednom su išli u potragu za blagom-delovima slagalice sakrivenim u prirodi, na drugom su se okušali u varijanti igre iks-oks osmišljenoj na nešto drugačiji način od uobičajenog a na trećem poligonu su uz pomoć igre memorije učili izviđačke pojmove na stranom jeziku.
Na mestu nekadašnjeg amfiteatra u prelepoj prirodi deca su imala užinu koju im je omogućio CHIPS WAY i diskont pića MIVEX. Na istom mestu, Svetski dan knjige koji se tog dana slavio mladi avanturisti su obeležili zabavnom menjažom knjiga.
Avantura se nastavila u Mini Zoo vrtu u kome su deca imala priliku da se približe, dodirnu i pomiluju ponija, magarca i dr.
Sledeća i poslednja stanica ove avanture bio je Eko kompleks „Koštunići“ u kome su deca prvo uživala na raznim sportskim terenima i dečijim spravama za igru a zatim posetila muzej Živojina Mišića koji senalazi u okviru pomenutog kompleksa.
Nakon posete muzeju sledilo je uživanje u novim edukativnim igrama i ekološkoj radionici koju je za decu osmislila i realizovala Jelena Kovačević iz Kancelarije za mlade.
Nakon svih aktivnosti ručak u Etno restoranu je svima dobro došao da nadoknade energiju. Dezert ipak nije serviran u restoranu već je zamisao Odreda izviđača bila da ga deca sama naprave. Vatra je zapaljena, banane skoro spremne da budu bačene na žar ali je kiša malo pokvarila plan. Ipak, deca su jedva čekala da stignu kući i mamama ispričaju novi recept.
Sva deca su se vratila kući prepuna utisaka, doživljaje sa izleta još uvek prepričavaju i sa radošću i neizvesnošću iščekuju nove avanture.
______________________________________________________________
Bravo za sve!Ovo treba svima, a najviše deci.
Све похвале за овакав излет, и треба државни вртићи да се угледају на ово.
И једо питање, зашто хотел у Коштунићима пропада, а предшколску децу шаљу на наставу у природи на Златибор и Копаоник?
Није спорна вредност чистог ваздуха и природе на ове две планине, већ што у случају да се дете прехлади и слично родитељи морају да дођу по дете на тај Златибор или Копаоник, а Коштунићи су им много ближи, плус би новац за то остајао у нашем окружењу.
И за Копаоник и Златибор има времена, ионако децу воде по 7 дана у „природу“ не само у предшколском узрасту, већ и у 1. разреду основне школе.
Позивам новинаре да истраже да ли је то заиста због бриге о здрављу деце или што васпитачи и учитељице за тих 7 дана добију 150% плате за бригу о деци – та брига није спорна, и многи се не би усудили да 25-30 деце воде 7 дана било где, али је и чињеница да многи форсирају такве излете управо због те финансијске надокнаде.
Сетимо се да чак и 70-их и 80-их деца нису ишла на вишедневне излете све до 5. разреда основне школе, а стандард је био далеко виши него данас.