Promo eko dan čačanskih škola
Organizacija “Ambasadori održivog razvoja i životne sredine” ima ulogu Nacionalnog operatera za Srbiju i jedina je ovlašćena organizacija iz naše zemlje za sprovođenje programa “Fondacije za edukaciju u oblasti životne sredine”. U okviru međunarodnog programa Eko škole u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju održana je tribina „Promo eko dan“ u kojoj su učestvovale tri čačanske škole.
Međunarodni program Fondacije za obrazovanje za životnu sredinu „EKO-ŠKOLE“ ima za cilj podizanje svesti učenika da postanu glavna pokretačka snaga promena održivog društva, kroz zabavu i aktivno učenje. Svaka škola koja se prijavi da učestvuje u programu prolazi kroz proces od sedam koraka, radeći na osnaživanju mladih da samostalno vode akcije i učestvuju u procesima kad god i gde god je to moguće. U Čačku su status eko škole dobile osnovne škole Milica Pavlović, Sveti Sava i Ratko Mitrović.
-Ekološko obrazovanje stavljamo na prvo mesto ali nije dovoljno samo to, već radimo na tome da to praktično znanje i primenimo praktično. U programu se nalazi sedam eko koraka koje smo mi realizovali u prethodnom periodu, i naša obaveza je da promovišemo sve naše ekološke aktivnosti, što činimo danas. Organizovali smo mnogo radionica i akcija koje smo predstavili kolegama iz sve tri škole, rekla je Zorica Novaković, koordinator Eko škola u OŠ Ratko Mitrović koja je zelenu zastavu dobila 2017. godine.
Napredak tima koji se priključio programu prati se kroz ishode učenja, promenu stava i ponašanja učenika, školskog kolektiva i lokalne zajednice. Na kraju procesa, Eko-škola koja ispuni sve postavljene planove, kriterijume i ostvari vidljivi napredak, dobija „Zelenu zastavu“. Škola Sveti Sava se kroz petogodišnji projekat najviše bavila temom otpada I reciklaže sarađujući sa javno-komunalnim preduzećem Komunalac.
-Naša škola je ovom programu pristupila daleke 2013. godine od kada realizujemo brojne aktivnosti iz oblasti ekologije. Danas smo predstavili program koji smo realizovali u okviru programa edukacije o otpadu i reciklaži. Sarađivali smo sa JKP Komunalac i drugim javnim preduzećima. Drago mi je što su se sve tri škole skupile i predstavile svoje radove. Sa zadovoljstvom mogu da kažem da su svi učenici, od I do VIII razreda, učestvovali u eko programima, rekla je Aleksandra Strugar, OŠ”Sveti Sava”.
– Naša škola je ove godine dobila status eko škola. Škola je uvek pažnju posvećivala edukaciji dece u oblasti ekologije i zaštite životne sredine i kako to treba da postane jedna svakodnevna aktivnost, navela je profesorka Marijana Marković, OŠ”Milica Pavlović”.
Program Eko-škole zaživeo je 1992. godine, kao odgovor na potrebe identifikovane od strane Ujedinjenih nacija, na Konferenciji o životnoj sredini i razvoju. Prve Eko-škole počele su sa radom 1994. godine u Danskoj, Nemačkoj, Grčkoj i Velikoj Britaniji, uz podršku Evropske komisije. U Srbiji je Nacionalni operater za program Eko-škole strukovna organizacija Ambasadori održivog razvoja i životne sredine. U međunarodni program Eko-škole u Srbiji uključeno je više od 90 vaspitno-obrazovnih ustanova.
-Fondacija je intelektualni vlasnik ovog programa, koji realizujemo u Srbiji na način kako se realizuje u svim zemljama sveta, a to je preko 60 država. U Srbiji je u program uključeno 99 vaspitno obrazovanih ustanova, od predškolskih, osnovnih i srednjih škola do fakulteta. U Čačku je eko zastavu dobila OŠ Sveti Sava. Oni su stekli status i obnovili status, kaže Aleksandra Mladenović, udruženje “Ambasadori održivog razvoja i životne sredine”.
Trenutno je više od 11 miliona učenika i studenata uključeno u program Eko-škola u preko 60 zemalja u svetu.
Svetlana Vuković