Prosveta, državni prioritet broj jedan
У сусрет буџету за 2019. годину, платним групама и разредима, као и изјавама политичара и економиста да је постигнут добар аранжман са ММФ-ом, те да плате могу ићи навише зависно од приоритета државе, Унија синдиката просветних радника Србије очекује да држава пређе са речи на дела.
Ако тако буде, највеће повећање управо ће бити у образовању и то целих 20%.
Због чега је то оправдано исправљање дугогодишње неправде?
• Зато што су нам 2014. зараде смањене 10 %, а пре тога нису повећаване од 2008. године.
• Зато што су повећања у 2015. години од 4% и 2016. од 6%, само (делом) била враћање већ одузетог. Надомештено је 9.2%, па се тек са 10% више у 2017. години може говорити о некаквом повећању. Инфлација је за три године била око 8%, а за прве две године штедње сваком просветном раднику је одузето око 90.000 динара, око две његове плате.
• Зато што у образовању ради 69.4% запослених са факултетском дипломом.
• Зато што се то слаже са Споразумом Државе и Синдиката из 2015. године и Стратегијом образовања до 2020. године, где се предвиђа веће издвајање из БДП-а, управо за образовање.
• Зато што искуство држава ЕУ показује да већим улагањем у образовање, долази до развоја комплетног друштва, што нам је свима циљ.
Владимир Аџић, руководилац Ресора за финансије, аналитику и чланство УСПРС
Koliko je samo tuzno sto se traze razlozi za ulaganje u obrazovanje! Zar nam je nepismenost toliko mila?!
Hm,dobro je to sve… Samo je problem sto u prosveti radi bas mnogo nepismenih. Zaposlenih preko stranaka poslednjih decenija. A i ne znam kako ce privatni sektor zaraditi toliko para za sva povecanja u javnom sektoru.
Istina. Nema više dobre selekcije pri zapošljavanju profesora, a da ne pričam kako mnogi završe fakultete polupismeni…onda tako nezainteresovani i nedovoljno kompetentni prenose svoje (ne)znanje učenicima – i eto nas u decenijskom začaranom krugu.
Privatni sektor je u sve većem problemu jer nedostaje kvalifikovanih radnika sa odgovarajućim znanjem za određene zanate i druga stručna zanimanja.
Za to postoje profili u stručnim srednjim školama i većina škola ima neku opremu (iako nije najmodernija, principi mogu da se nauče adekvatno), međutim današnju decu to ne zanima.
Kad privatnici kažu da je početna plata bravara 500 evra, i to bravara koji bar nešto zna da uradi i napravi, decu to ne zanima.
Ne znam da li iz Mašinske škole i dalje idu u FRA na praksu, ali i dok su deca išla do pre nekoliko godina, od 30 učenika eventualno 1 ili 2 žele da im majstori nešto pokažu, ostale zanima samo da dobiju potpis za obavljenu praksu.
Sumnjam da bi deca bila zainteresovana za bravare, zidare, molere i slična zanimanja i da je mesečna plata 2000 evra, nekako bi danas svi da budu dobro plaćeni sportisti ili bizMismeni, da voze besne automobile i da noću vise po splavovima.
Država je dozvolila da nam se preko televizije i u svakodnevnom životu nameću takvi simboli kao merilo uspeha, tako da je pitanje da li će nam ikakva povećanja plata i unapređenja obrazovanja pomoći. Ovo je država u kojoj se znanje nikada nije adekvatno cenilo niti je struka ikada donosila važne odluke.
Eto, i za taj BGH2O su ignorisali struku oni koji su donosili odluke. I čemu sad neko studiranje arhitekture, usavršavanje, da bi vas sutra neki polupismeni političar poklopio svojom odlukom?
Problem skolstva u srbiji je problem koji traje decenijama.Nazalost nama vizije.A kad nema vizije nema strategije.A kad nema strategije .svi odose u.buducnost.Primer Srbija je 70 proslog veka imala 6 podto visoko obrazovanih.A Finska 7 posto.Sada preko 50 posto Finska a Srbija nemrda.
Nemacka Japan nisu vodece zemlje u nano tehnologiji.Vodeca zemlja je Amerika a do nje Juzna Koreja.Jer je Juzno Korejski.diktator.ulozijo 1.5 milijardi dolara u univerzitetcki razvoj nano tehnologije.Toje sadasnji oko 5do6 milijardi.Izvinjavam se ali moram da iskazem svoje saznanje da preko 80 posto naseg skolstva skolujemo.izgubljene generacije.
Nista vam nevredi ako oni koji treba da nastave nisu u stanju da odrze ono sto su ostavile prehodne generacije.a kamoli da odgovore izazovima buducnosti.Jos jedan primer.Wolcvagen Grup kadaje ostvarijo naveci ekstra profit u istoriji te iste godine otpustijo je i najvise radnika.Protka Cacak.
Овде школство служи за индоктринацију младих да не знају ништа , не служе ничему и не имају никаквих идеала. Без изграђеног родољубља и без будућности.