Prosvetari prete izlaskom na ulice
Predsedništvo Republičkog odbora Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS) i zvanično je na jučerašnoj sednici donelo odluku o štrajku upozorenja, koji će u osnovnim i srednjim školama biti održan 25. februara. Toga dana neće biti prvog časa u prepodnevnoj i popodnevnoj smeni. U štrajku će učestvovati članovi sva četiri reprezentativna sindikata obrazovanja, koji su ranije najavili da će tražiti isplatu novogodišnje nagrade od 5.000 dinara i korekciju koeficijenata dva puta u toku ove godine (u aprilu i oktobru) po četiri odsto. U SRPS-u ističu da će, ako obrazovanje ne bude deo jedinstvenog sistema zakona o platama u javnom sektoru, zahtevati da se plate u prosveti urede uspostavljanjem odnosa 1:3.
Predsednik SRPS-a Slobodan Brajković kaže za Danas da taj sindikat zahteva poštovanje svih tačaka sporazuma koji su reprezentativni sindikati potpisali sa vladom nakon prošlogodišnjeg štrajka u školama. Podseća da je tim sporazumom bilo predviđeno da od 1. januara ove godine budu uvedeni platni razredi u celom javnom sektoru, ali kako od toga još nema ništa, prosvetni radnici traže da im u 2016. budu korignovani koeficijenti u dva navrata.
– Čak i sa tim, uključujući i povećanje plata od decembra za četiri odsto, materijalni položaj prosvetnih radnika se neće poboljšati već ćemo se praktično vratiti na stanje pre smanjenja plata za 10 odsto. Odnos najniže i najviše plate u obrazovanju biće u najboljem slučaju 1:2,2. Prema nacrtu zakona o platnim razredima mi smo svrstani u sedmu grupu, a tražimo da nas stave u devetu, u kojoj je odnos najniže i najviše plate 1:2,5 – ističe Brajković.
Zahtev za uspostavljanje odnosa 1:3 između najniže i najviše plate u obrazovanju potekao je od Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine (NSPRV), jednog od osnivača SRPS-a, koji je čak uslovio učešće u štrajku upozorenja, ako posle toga ne bude napravljen jasan plan šta posle toga.
– Zahtev mora biti odnos zarada 1:3. Profesor mora imati tri puta veću platu od minimalca. Da li će vlast to uraditi kroz platne razrede i u političkim javnim preduzećima naći taj novac ili će ga naći većim izdvajanjem za obrazovanje, to je njihov, a ne naš problem. Posle štrajka upozorenja, sa takvim osnovnim zahtevom, moramo početi sa organizovanjem protesta građanskog nezadovoljstva u svim gradovima poSrbiji – navodi Ranko Hrnjaz, predsednik NSPRV.
NSPRV: Protesti svake sedmice
Predlog Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, koji je podržalo Predsedništvo SRPS- a, je da se protesti održavaju svake nedelje u nekoliko gradova i to nakon završetka nastave.
– Ne smemo vlasti dati priliku za poznatu mantru kako sve radimopreko leđa učenika. Na taj način dobićemo i one koji se teško priključuju štrajkovima. U predizborno vreme 500 ljudi na ulici će ih više užasavati od 500 škola u štrajku skraćenjem časova. U prvih mesec dana protesti u 20 gradova. Ako to ne urodi plodom treba organizovati veliki protest u Beogradu, pa doneti dalje odluke – kaže Ranko Hrnjaz iz NSPRV.
Danas