Први бесплатни уџбеници доступни на интернету
Први бесплатни уџбеници за основце у Србији за школску 2021/22. годину јуче су постали доступни за слободно преузимање на светској мрежи. Како за „Политику” најављује проф. др Александар Кавчић, инжењер и научник светског гласа, који путем своје добротворне фондације овдашњим ђацима поклања књиге, у току је реализација уговора са штампаријама који ће за неколико месеци родитељима омогућити да ове уџбенике штампају у боји, по цени од само два динара за страницу. То значи да ће књига из енглеског језика за седми разред која код других издавача стаје око 1.100 динара и има око 100 страна, ђаке у оним школама које се одлуче за Кавчићева бесплатна издања, коштати највише 200 динара. Ако се узме у обзир чињеница да готово ниједан уџбеник у поменутом разреду није јефтинији од 800 динара, а да неки имају много више страна, очигледно је да ће родитељи чије се школе определе за овог издавача по комплету за седмаке уштедети око 15.000 динара.
Ученике седмог разреда дајемо за пример, јер школе од овог месеца па до априла, управо, бирају издаваче од којих ће ђаци набављати комплете за седми и трећи разред, јер им је дозвољено да се предомисле у односу на прошлогодишњи избор и определе се за нова издања која ће им онда важити три године. Зато је Кавчић, како каже, на слободно коришћење прво пустио уџбенике за поменуте ђачке узрасте. Како би на време могао да понуди школску литературу коју је одобрио Завод за унапређивање образовања и васпитања за већину књига, он је откупио ауторска права од Завода за уџбенике, док је за мањи део платио ауторе да напишу издања његове фондације. Бесплатни комплети су комбинација ова два издавача и родитељи их могу наћи на сајтовима beslpatnabibliteka.com, fondacijaalekkavcic.org, besplatnabiblioteka.org, besplatnabiblioteka.net, besplatnabiblioteka.rs.
– У наредним недељама, поставићемо на сајт и уџбенике за четврти и осми разред који се бирају на период од годину дана, а затим и за остале разреде. Ова конфузна динамика избора и постављања уџбеника на сајт не зависи од нас већ је то последица замршеног закона Републике Србије, који морамо да поштујемо. Покривамо готово све обавезне предмете и енглески језик. Остале стране језике за сада не покривамо јер немамо капацитет, али ћемо и њих давати убудуће. Фондација „Алек Кавчић” апелује на учитеље, наставнике и директоре школа да изаберу ове бесплатне уџбенике и тиме олакшају родитељима набавку књига. И родитеље молимо да се за то заложе у школама своје деце. Чак и ако можете да приуштити скупе уџбенике страних издавача, солидаришите се са својим суграђанима који можда нису имућни, али и са непознатим родитељима у малим местима широм Србије где плате нису високе, а којима је оваква помоћ за школарце преко потребна – истиче Кавчић, који је професор на Карнеги Мелон универзитету у Питсбургу.
Statistika prvog dana:
– skinuto 8670 udžbenika
– U knjižari bi to koštalo oko 60.000 evra
– 55% pristupa sa mobilnih telefona
– najpopularniji udžbenik Matematika 7, skinut 2.000 puta.Ponosni smo! Sedmaci vole matematiku!
Nastavite da pristupate sajtuhttps://t.co/dOfP8LEDVw
— Alek Kavčić (@AlekKavcic) January 13, 2021
Објашњава да се школске књиге могу наћи пред ђацима чим их са сајта фондације преузму, односно даунлоудују, на свој компјутер или УСБ меморију. Са уџбеницима који носе печат фондације могу да раде шта желе, док се књиге које имају жиг Завода за уџбенике могу користити искључиво за личну употребу ђака, а не даље умножавати и делити. То је, каже, као када телевизијска станица откупи право од холивудског студија да емитује неки филм, па га гледалац бесплатно гледа и чува на меморијској картици док год све то ради за личну употребу. У овом случају, Фондација „Алек Кавчић” је та телевизијска кућа која је од Завода за уџбенике откупила право да „емитује” уџбенике на свом сајту. Професор Кавчић ово ради јер сматра да је реална цена штампе уџбеничког комплета за неког основца у просеку, по 10 до 20 евра по ђаку, а не по 150 или 200 евра колико то, у зависности од разреда, кошта ако родитељи комплете купују од страних издавача. Он истиче да чак није потребно ни да се штампају сви уџбеници.
– Првак мора да има буквар пред собом када учитељица буде тражила да заједно читају на часу. Али, на пример, не мора се штампати цела радна свеска, већ само листови који се користе, и не у боји. Рецимо збирке задатака не морају да се штампају уопште. Када ученик добије домаћи, довољно је да прочита задатак из збирке на интернету и онда га решава у свесци. Ако се овако селективно приступи штампи, и ако она издања која заиста захтевају штампање у боји буду доступна по цени од свега два динара по страници, што ћемо ускоро омогућити, цена одштампаних књига које ми нудимо биће свега 10 до 20 евра по ђаку годишње. Очекујемо да се наставници уједине и заједнички изборе за квалитетнији образовни систем у Србији. Ако наставни кадар жели статус и углед у друштву, мора да покаже да има моралну кичму да прихвати бесплатне уџбенике, и тиме се одупре корупционом дејству страних издавача. Али ако то сада покажу, родитељи, такође, имају моралну обавезу да их енергично подрже у борби за боље услове рада, ред у учионицама и веће плате – сматра Александар Кавчић и тврди да нема никакве разлике у квалитету између његових уџбеника и оних које нуде други издавачи, јер сви имају печат Министарства просвете.
Sjajno, sjajno.