Prvi interaktivni festival nauke
U Osnovnoj školi Akademik Milenko Šušić u Guči nedavno je održan Prvi interaktivni festival nauke, umetnosti i sporta. Kako nam je rekao profesor srpskog jezika u ovoj školi, Čačanin Milan Gromović, ideja za organizaciju jednog ovakvog festivala postoji odavno jer su se slični projekti u drugim školama pokazali odlično, ali su želeli da dodaju nešto novo.
Tako su došli na ideju da učenici IV razreda učestvuju direktno u eksperimentima ali i da za vreme posete štandu stranih jezika nauče neku stranu reč. Eksperimente su izvodili učenici sedmih i osmih razreda, kojima je ovo bila još jedna prilika da utvrde sve ono što su naučili do sada.
-Oslonili smo se na postojeće festivale nauke koji su organizovani po školama u Srbiji, kao što je OŠ Sveti Sava u Atenici i to među prvim u okrugu. To se pokazalo kao dobra ideja, posebno kod učenika. Gledali smo da se oslonimo na tu tradiciju festivala nauke ali smo celu priču upotpunili i dodali nešto novo. Festival smo nazvali Prvi interaktivni festival nauke, umetnosti i sporta. Tu su bili štandovi svih predmeta, kao što su fizika, hemija, bila je zastupljena umetnost, muzička kultura, književnost, srpski jezik, likovna kultura, sport, fizičko vaspitanje. Nastavnici su izložili sve ono što smatraju da je najvažnije, udžbenike, diplome, trofeje, nastavna sredstva. Bila je to prilika da se mlađi učenici upoznaju sa recimo fizikom, magnetima, sa eksperimentima iz hemije. Štand iz biologije je bio najinteresantniji gde se nalazio mikroskop, pa skeleti, fosilni ostaci bilja, životinja… Ono što je novina to je ta interaktivnost, jer su učenici IV razreda direktno učestvovali na svakom štandu gde se izvode eksprimenti, kroz igru su naučili nekoliko reči engleskog ili franuskog, na srpskom se upoznali sa nekim književnim delima, rekao nam je Gromović.
Kako kaže Gromović, ovo je bila prilika i da se učenici četvrtog razreda upoznaju sa predmetnim nastavnicima koji će im predavati od petog do osmog razreda, ali mnogo značajnije, da im prvi susret sa nastavnim predmetima bude zanimljiviji.
-Ovakvi netipični pristupi predstavljanu nastavnog gradiva imaju mnogo veči doprinos. Tako će mlađi učenici poneti impresiju tog prvog susreta sa nekim predmetom. Možda smo na ta taj način probuli gen kog nekog četvrtaka i dobili nekog budućeg hemičara, biologa, matematičara. Taj prvi susret sa određenom oblašču je jako značajan. To znam iz ličnog iskustva, navodi Gromović.
Festival nauke u ovoj školi će se nastaviti, ali nastavnici razmišljaju o nekom novom prostoru, jer se menza pokazala kao mala za predstavljanje svega onoga što škola radi. Za sada su u opciji dve lokacije, fiskulturna sala ili Centar za kulturu u Guči. Ako se ta ideja bude realizovala, sledeći festival nauke omogućiće svim građanima Guče da posete festival.
Kreativni Čačanin
Milan Gromović je nekoliko godina radio u čačanskoj Mašinsko-saobraćajnoj školi, da bi se potom obreo u osnovnoj školi u Guči. Uspeo je da svojim netipičnim pristupom pruži podršku talentovanim mladim učenicima da iskažu svoj talenat za pisanje.
– Vodim jednu radionicu pod nazivom Armirani slogovi. To nije literarna sekcija već radionica koja okuplja sve učenike kojima sam predavao i kojima sada predajem. Imamo FB stranicu preko koje komuniciramo, šaljemo pesme na konkurse, kratke priče, imamo nekoliko učenika koji pišu romane. Počev od Mašinske škole pa sada sa osnovcima, imamo nekoliko desetina učenika koji stvaraju, dobijaju nagrade na konkursima, neki čak planiraju da objave knjige, ponosan je Gromović.
Gromović kaže da je rad u maloj sredini zahvalniji u odnosu na gradsku, kako za saradnju sa učenicima tako i za vannstavne aktivnosti, ali opet zahteva i veliki angažman nastavnika.
-To je veliki izazov, potrebno je strpljenje i druge pedagoške veštine u radu sa decom. U gradskim školama je potreban što kretivniji, interesantniji pristup nastavi i decu je teže animirati jer su pod snažnijim uticajem gradske sredine. U manjim sredinama imate decu koja će pre podne raditi ozbiljne poslove na polju, a popodne dolaze na čas. To su deca koja za nijansu više neguju te tradicionalne vrednosti, pre svega porodične odnose, a nastavnik u manjim sredinama je i dalje autoritet, objašnjava Milan Gromović.