Prvi u Evropi po broju funkcionalno nepismenih
Više od milion ljudi u Srbiji nema osnovnu školu, prvi smo u Evropi po broju funkcionalno nepismenih.
Druga zemlja u svetu po egzodusu mozgova i onda nam neko priča da se ne vraćamo u prošlost, a tu prošlost nam je doveo u sadašnjost, rekao je sociolog Ratko Božović u diskusiji Debatnog kluba „Šta nam je u glavi“.
Božović je istakao da je problem Srbije što svi idu za vođom, a ne za zakonom i da je uspostavljen autoritarni mentalitet.
Mi pripadamo manjini koja je na margini, javno mnjenje je bez dijaloga. Imamo problem što nema slobode, a bez slobode nema istine. Živimo u takvoj lažomaniji da nam se istina čini kao nešto nestvarno, rekao je Božović.
Ekonomista Miodrag Zec ocenio je da su društva koja su uspostavila kontinuitet i izgradila alogoritme društvenog života uspešna i vladaju civilizacijom.
To je primer Kine. Da li je car ili Si Đinping, to je mandarinski sistem. Mi Srbi, rekao je Zec, se borimo protiv kontinuiteta i svaki naši izbori vode se parolama „promene, promene“.
Nisi rešio osnovnu dilemu – revolucija ili pravo. Rusi vole autoritaran sistem i imaju Putina, a u Kini nije nasleđivanje, ali je dril CK. Drugo pitanje na koji nisi odgovorio je da li hoćeš tržišnu ekonomiju ili ne, rekao je Zec.
/To je kao da uđeš u prodavnicu da kupiš cipele, ali nisi siguran da li bi možda i papuče, pa zveraš okolo i izabereš šta je jeftinije, rekao je Zec.
Kontinuitet je dobar ako znaš pravac, ali Srbija luta, rekao je on.
Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimir Kostić ocenio je da je Srbija podeljena „na ostrva koja se međusobno ne dodiruju“ i između kojih nema dijaloga.
Kostić smatra da bi uloga institucija trebalo da bude u uspostavljanju dijaloga, što je učinila i Akademija.
Onda su rekli da je SANU otvorila vrata za „drugu Srbiju“. Kakva je to prva, a kakva druga, upitao je Kostić.
Zoran Gavrilović iz Biroa za istraživanje društvenih istraživanja (BIRODI) rekao je da je ta organizacija radila istraživanja anomija, odnosno osećaja besperpektivnosti, sa profesorima univerziteta, sudijama i tužiocima i građanstvom.
U Srbiji je izražen taj osećaj besperspektivnosti, rekao je Gavrilović.
Anomičnost je naročito izražena kod mladih, rekao je Gavrilović i naveo primer da 75 odsto ispitanika smatra da se ne zna ko govori istinu u ovoj zemlji, as a tim stavom se slaže čak 91 odsto mladih od 18 do 29 godina.
Na pitanje o budućnosti života u Srbiji, optimističan stav ima 47 odsto ispitanika, ali samo svaki treći od 18 do 29 godina, rekao je Gavrilović.
Ono što nas je „potopilo“ jeste odgovor jedne učenice srednje škole u Boru „zašto bismo se borili protiv korupcije u zemlji u kojoj ne želimo da živimo“, naveo je Gavrilović.
Novinar Đorđe Vlajić rekao je da je udruženje Debatni klub osnovano kako bi se nadomestio nedostatak otvorene javne debate i kritičke rasprave.
Direktorka Fondacije za otvoreno društvo Jadranka Jelinčić rekla je da su podržali Debatni klub jer se i Srbija i svet suočavaju sa nečim što se naziva „suženje javnog prostora“ za društvene aktere.
U Srbiji u protekle dve-tri godine to progresivno napreduje, što se vidi kroz različite indikatore – slobodu medija, koliko jeste ili nije neki javni prostor, trg, ulica ili dom kulture dostupan svakom građaninu, rekla je Jelinčić.
Podržavam osnivanje Debatnog kluba.Krajnje je vreme da se počne otvoreno govoriti.
И међ првима ако не и први смо у свету по броју сати проведених дневно испред телевизора.
Сербија нема интелигенцију на јавној сцени која ће да критикује и усмерава властодржце.Чак у комунизму су постојали интелектуалци који су критички шибали по властодржцима преко свих средстава,књижевност,новинарсво,филм,трибине итд.Наравно неки су били по затворима,другима забрањиване књиге итд.Србија нема синдикат,омладинска удружења итд.Најаче удружење је ловачко.Сума сумарум овде постоји држава сагубљених индивидуа у времену и простору које једноставно вегетирају од данас до сутра стално размишљајући како побећи одавде,не чинећи ништа да поправи свој сатус овде а да притом и не одлази тамо негде.Интелигенција овде плива на дну баре јер је доле најчистије и најмирније,док су на врху пуноглавци и змије
Nista cudno, naprotiv. U zemlji u kojoj je vrhunac intelektualizma tzv. rijaliti program i knjige kojekavih polupismenih voditeljki, blogerki i pevacica, najnormalnija posledica je duhovna pustos. Naravno, ima krivice zbog neaktivnosti i medju akademicima, i medju izdavacima u Srbiji, jer sve ono sto vredi da bude vodilja kod nas je nedostupno obicnim gradjanima. Navescu samo kao primer Sluzbeni glasnik, koji u poslednjih nekoliko godina izdaje bescen bisere iz gotovo svih oblasti, ali cena 1 knjige je retko kada ispod 2000 Dinara.