PU Moje detinjstvo koristi iskustva iz Italije
Predškolska ustanova Moje detinjstvo je u protekle tri godine kroz projekte od nacionalnog značaja radila na razvijanju savremenih koncepcija u radu sa decom predškolskog uzrasta zajedno sa Ministarstvom prosvete, Institutom za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, Centrom za interaktivnu pedagogiju u Beogradu, Unicefom, i udruženjem Pomoć deci.
Jedan od projekata, Mobilnost ka promeni, podrazumevao je posetu šest radnika PU Moje detinjstvo, pre svih vaspitača, Institutu degli Inoćenti u Firenci, kako bi se upoznali sa Toskanskim pristupom učenja dece ranog uzrasta. Rezultati projekta predstavljeni su na tribini u vrtiću Mali kapetan.
– Mi smo bili na obuci u oktobru mesecu, potom je usledila implementacija, a sada imamo ideju da predstavimo sve ono što smo stekli, nova znanja, veštine. Šest radnika iz naše ustanove, vaspitači i stručni saradnici posetili su Institut degli Inoćenti u Firenci kako bi videli kako funkcionišu ustanove ovog tipa u evropskim zemljama jer su nam bila važna iskustva drugih. Nakon posete, došlo je do određenih promena u vrtiću Mladost koji se pre svega ogleda u pristupu u radu sa decom, gde je promenjena i uloga porodice. Otvorili smo vrtić Mladost za porodicu, da njihova znanja ne budu samo u okviru sobe, već i na svakom drugom mestu u lokalnoj zajednici – rekla nam je direktorka PU Moje detinjstvo Suzana Simeunović.
Vapitačica Vesna Lišanin iz vrtića Mali kapetan, imala je priliku da ode u Italiju da sagleda kako tamošnji vrtići rade sa decom i kakvi sve oblici saradnje postoje sa roditeljima.
– I kod nas i kod njih roditelji su veoma uključeni u rad ustanove, ali smo videli nova iskustva i ideje kako još možemo da ih uključimo. Tako smo osmislili jednu pozorišnu predstavu gde su roditelji glavni akteri, odnosno glumci, a učestvovali su i u pripremanju scene, samog teksta. Na zadovoljstvo naše dece predstava je realizovana za proslavu Nove godine i to je jedna od novih ideja kako bi roditelji mogli da se uključe u nastavne aktivnosti. Razrađujemo i nove programe edukacije za koje su roditelji zainteresovani, – kaže Vesna Lišanin, navodeći da roditelji motivišu jedne druge i da se rado uključuju u rad sa decom.
Kada je u pitanju rad naših i ustanova i vrtića u Italiji, neka velika razlika ne postoji, sem što su oni opremljeniji, utisak je naših vaspitačica.
– Jedino vidimo razliku u nekom sistemskom načinu kako su organizovani. To su servisi, nisu vrtići, imaju kraće i duže programe, imaju više sredstava i materijala za rad. Što se tiče rada možemo samo da se pohvalimo da pratimo evropsku praksu i da smo u skladu sa njima. Isti je princip rada kod nas i kod njih – navodi Lišanin.
Projekat Mobilnost ka promeni se finansira od 1. septembra 2017. godine od strane EU, u okviru programa Erasmus + i traje do kraja avgusta 2018. godine.
Grad je podržao projekat učestvujući u njegovom finasiranju. Kako je rekao pomoćnik gradonačelnika Vladan Milić lokalna samouprava će i dalje podržavati projektno finansiranje i izdvajaće sredstva za učešće vrtića koje se kreće od 10 do 50 odsto.
___________________________________________________________
Samo se vi usavršavajte a deca ne vaspitana i ne kulturna skroz….da li ste možda primetili u ITALIJI KAO SE VASPITAČ OPHODI PREMA RODITELJU,VEROVATNO TO NISTE PRIMETILA?
Vaspitači i učitelji ne vaspitavaju decu već obrazuju. Vaspitanje se nosi iz kuće, mi roditelji smo ti koji vaspitavamo decu, pa se onda zapitajte zašto su nevaspitana.
Bitno je da sa javiš ti NE PISMEN (namerno razdvojeno, pravilno se piše NEPISMEN) da komentarišeš naše obrazovanje!
U vrtićima ima dece koja psuju i rugaju se vaspitačicama, i ne mogu im ništa, jer su roditelji bezobrazni i ne pada im na pamet da urazume svoje dete ili jednostavno kažu da svoju decu ne umeju i ne mogu da smire i urazume, a vaspitačice neće da pozivaju socijalno i naprave roditeljima situaciju da im se deca oduzmu, nego trpe.
A kad bi te vaspitačice radile kao što ti tvrdiš da se radi u italiji, u svakom vrtiću bi imalo bar po petoro dece koja bi roditeljima bila oduzeta zbog nemara i zapuštanja u vaspitavanju.
Naša divna vaspitačica Vesna!!!
Slađana Parezanović. Žena koja je pogubljena u vremenu i prostoru. Žena koja se ni na koji način ne meša u svoj posao. Jedino što je naučila je da pozdravi sve prisutne na otvaranju skupova. Da li je jednu situaciju rešila ili pomogla da se reši? Ne, NIJE! Da li je u nečemu nekada imala svoj stav? Ne, NIJE!Da li je nekada znala da sprovede u delo stav koji su joj u SNS-u rekli? Ne, NIJE! Da li zna zašto je uopšte bila ovde? Ne, ne zna…verujem u to.
Školsku upravu je pretvorila u pušionice i internet kafe. U svakoj kancelariji piksle su obavezni inventar.
Dačo, vrati se…
Zlonamerni ste.
Ako sam ja zlonamerna, prođite pored zgrade i vidite sami. Nedostaju im samo solundari.
Uđite jednom u zgradu u kojoj se nalaze i osetite taj „čarobni“ miris ustajalog nikotina…
A kakvi su roditelji?
Svaka čast! Samo napred i radite ko i uvek, a ne obazirite se na komentare.
Bravo! Uzeste mi reč iz usta! Ako vaspitačice treba da vaspitavaju decu dok mame „crtaju“ obrve i „vise“ na društvenim mrežama (naravno, nisu sve mame takve…), e pa onda stvarno ne treba dalje komentarisati……. Dvoje dece mi je bilo u dva različita vrtića i promenilo 8 vaspitačica i nijedna od njih se prema meni ili mom suprugu nije ophodila nikako drugačije osim sa poštovanjem…. Ne znam šta ove „nove“mame očkuju od vaspitačica i vrtića uopšte…. Nisam ni ja baš stara, starije dete mi je treći razred osnovne škole….. Svakome ko ima negativan komentar prema vaspitačicama dala bih po 25 dece (u grupama ih je više) pa ih čuvajte, hranite, zabavljajte, presvlačite…. I slušajte razmažene roditelje razmažene dece!!!!
Da roditelji su aktivni pred eksternu ili neku drugu kontrolu…kod vaspitacica iz sobe broj 2 (da ih ne imenujem, prepoznace se same) prethodna generacija dece nije pripremila ni jednu predstavu, osim zavrsne priredbe, a o aktivnosti roditelja da ne pricam…Uspeh je bio ako od njih dobijemo odgovor na dobro jutro i dobar dan!!!
Pre svega – podrška za vaš rad! Imam sve pohvale za vaspitačice iz vrtića „Poletarac“. Sada rade u vrtićima u Atenici i na keju, ali su ostavile neizbrisiv trag u odrastanju moje dece.