Roditelji za udžbenike moraju da izdvoje i pola plate
Za komplet udžbenika za više razrede onovne škole roditelji moraju da izdvoje i do 17.000 dinara zbog čega često negoduju jer je to mnogima polovina mesečne zarade.
Koliko će ko da plati udžbenike zavisi od izbora izdavača i dobavljača, da li dete uči dodatne, izborne i fakultativne predmete i na koji način se naručuju knjige.
Roditelji čija deca pohađaju niže razrede ( od prvog do četvrtog) za udžbenike treba da izdvoje od 6.000 do 7.000 dinara, a izdavači odobravaju značajne popuste ukoliko se oni naruče online, pa tako za drugi razred udžbenici koštaju 5.688 dinara, za treći 5.190, a z ačetvrti 5.388 dinara.
U knjižarama kažu da je već odavno počela podela udžbenika, izuzev za prvi i peti razred koji se još uvek štampaju jer se radi o novom programu.
-Prodaja na rate je počela još u martu na pet mesečnih rata. Kako prolazi mesec za mesecom, tako se smanjuje i broj ponuđenih rata, objašnjavaju u knjižarama.
Udžbenici su se mogli, osim na internetu i u knjižarama, naručiti i u školama. U školama kažu da su saveti roditelja birali izdavače.
Cene kompleta udžbenika za osnovce
I razred 6.400
II, III i IV razred 6.000 – 7.000
V razred 14.300 online
VI razred 17.600 online
VII razred 14.000 – 17.000
VIII razred 17.000 dinara
Osim udžbenika, školarcim je potrebno kupiti i neophodan pribor, ranac, sveske, hemijske olovke…. Ranci u knjižarama koštaju u proseku oko 2.000 dinara, ali mogu dostići i više od 5.000.
Najjeftinije sveske su one s mekim koricama, a staju između 45 i 70 dinara, dok je za one sa spiralom ili tvrdim povezom potrebno izdvojiti čak više od 250. Hemijskim olovkama, bojicama, gumicama, lenjirima i šestarima knjižare su tokom čitave godine dobro snabdevene. Po rečima prodavaca, takav pribor je preporučljivo kupovati u knjižarama jer je mnogo boljeg kvaliteta nego na drugim prodajnim mestima.
Čini se da najveći izbor za sada nude megamarketi, koji su se potrudili da potrošačima obezbede školske kataloge u kojima nude velika sniženja na proizvode. Set u koji su uključen ranac, dve peratonice (jedna popunjena priborom za crtanje, a druga prazna), novčanik i torba za patike, moguće je pazariti za 4.000 dinara. Sudeći po ponudi, u modi su razni crtani junaci, cvetni i šareni dezeni. Najjeftiniji ranac košta oko 1.000 dinara, a za one s dubljim džepom ima ih i po 5.500.
Većina svezaka je na sniženju koje traje do polovine septembra. One se mogu pazariti već za deset dinara, koliko staju male ili 20, koliko koštaju velike. Naravno, ne treba zaboraviti ni tempere, koje su upakovane u setove od deset ili 12 boja, a koštaju od 120 do 250 dinara, te bojice, za koje je potrebno izdvojiti između 80 i 300, za set gumica za brisanje od 90 do 150, za set lenjira 80 do 100, za šestar od 180 do 400 dinara…
Osim osnovnih stvari, tu su i dodatni troškovi za blok za crtanje, vežbanke, notne sveske, uvijače za sveske i druge sitnice koje se u prvi mah čine jeftinim. Ipak, i te sitnice se „nakupe” kada se saberu, pa često koštaju i više od 1.000 dinara.
Kada se napravi računica, za pribor za novu školsku godinu potrebno je izdvojiti između 10.000 i 15.000 dinara.
Od septembra pilot-projekat: Digitalni udžbenici za prvake i petake
U 2.000 učionica u osnovnim školama širom Srbije, od septembra, đaci će učiti i iz digitalnih udžbenika.
Za taj posao, oko 2.000 nastavnika će do kraja ovog meseca proći odgovarajuću obuku koju je organizovalo Minsitarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Škole će dobiti digitalne kabinete u kojima će nastava biti osavremenjena u skladu sa zahtevima vremena i kompjuterskog opismenjavanja. Digitalni udžbenici će u ovoj fazi biti besplatni i na raspolaganju samo učenicima prvog i petog razreda.Za ovaj pilot-projekat „Digitalna učionica – digitalno kompetentni nastavnik“ iz budžeta je izdvojeno oko 70 miliona dinara. U sklopu realizacije projekta, nedavno je Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja odobrio i nove elektronske i štampane knjige za prvake i petake.
Blic, Dnevnik
U Čačku će 23.avgusta biti organizovan Bazar polovnih udžbenika.