Školarine na fakultetima sve veće
Na fakultetima u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu nema većih promena kad je reč o visini školarina za samofinansirajuće studente, ali će roditelji budućih brucoša koji se ne upišu na budžet najviše novca morati da odvoje za studije inženjerstva i menadžmenta.
U Novom Sadu povećanje školarine najavio je jedino Pravni fakultet sa 79.000 na 86.000 dinara, dok će u Kragujevcu na Fakultetu inženjerskih nauka školarine biti povećane od 40.000 na 50.000 dinara, dok je Pedagoški fakultet najavio smanjenje školarine.
Studenti kažu da ih raduje što su cene ostale nepromenjene, a ubedljivo su najtraženiji Medicinski, Pravni, Ekonomski..
Jedan od najskupljih smerova na osnovnim strukovnim studijama u poređenju tri univerzitetska grada je smer optometrija, za čije studiranje treba izdvojiti 218.900 dinara na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu.
– Zadatak optometriste je korekcija vida, to su stručnjaci koji mogu vršiti pregled vida, otkrivaju promene, prepoznaju očnu bolest koja se tiče uvećanja ili smanjenja dioptirije. Dopada mi se ovaj smer, ali zaista je preskupo, zato ću ipak upisati medicinu, pa polako, kako red nalaže – kaže Novosađanin Nikola Aleksić, budući student medicine.
Cene na fakultetima, generalno, variraju od grada do grada, primer je Pravni fakultet koji u Kragujevcu košta 75.000 dinara, u Novom Sadu 86.000 dinara, dok je u Nišu za budućeg samofinansirajućeg studenta na istom fakultetu potrebno izdvojiti 83.000 dinara.
– Na osnovu Predloga visine školarine za upis studenata u školsku 2019/2020. godinu na fakultetima u sastavu Univerziteta u Kragujevcu na osnovnim akademskim studijama, uglavnom je ostala ista u visini utvrđenoj za prethodnu školsku godinu. Promena ima na Fakultetu inženjerskih nauka u Kragujevcu, koji je povećao iznos školarine za 10. 000 dinara i Pedagoškom fakultetu u Užicu, koji je umanjio svoju školarinu za 1.000 dinara, prošle godine 80.000, ove godine 79.000 hiljada – kažu za „Blic“ na Univerzitetu u Kragujevcu.
Ovaj predlog visine školarine upućuje se Savetu Univerziteta u Kragujevcu, kao najvišem organu upravljanja, na usvajanje, a sednica Saveta će, kako kažu, biti zakazana u narednom periodu.
Čačanski fakulteti ove godine neće povećavati školarinu. Na FTN-u školarina iznosi 81.000 dinara i može se platiti na više rata.
U pogledu iznosa školarina na fakultetima u sastavu Univerziteta u Novom Sadu za upis u narednu školsku godinu, samo jedan fakultet je neznatno povećao školarinu, i to Pravni fakultet, gde će iznos školarine u narednoj školskoj godini biti 86.000, umesto prošlogodišnjeg iznosa od 79.000 dinara.
Fakulteti Univerziteta u Nišu neće povećavati školarinu. Najskuplje školarine su na Fakultetu umetnosti – 120.000 dinara na osnovnim studijama, dok je najjeftinije studirati Mašinski i Tehnološki fakultet, a cene studiranja iznose 45.000 dinara.
Zlatna Vuciceva doba samo pljackaj!
pa da, neka studiraju samo bogataška deca. ostali ionako služe samo kao jeftina radna snaga i topovsko meso za buduće ratove koje zakuvavaju ta ista bogataška deca.
Ma ćutiite, kod nas još i nije skupo, pogledajte školarine u SAD ili Velikoj Britaniji. I u kontinentalnom delu Evrope se stvari kreću ka tome da se sve više uzima od studenata.
U Srbiji je samo problem što visina školarine često nema veze sa kvalitetom uslova studiranja, a očigledan primer su neki fakulteti koje ne bih da imenujem, a koji kolokvijume organizuju i u prostorijama van svoje zgrade, pa se upitate za šta to plaćate 2000€ godišnje? Upitate se i da li je to reket koji morate platiti da vas kasnije jure velike kompanije nudeći stipendije, i kako to da je tu veća zasluga fakulteta nego vas koji ste tu došli sa izuzetnim predznanjem i razvijenim intelektualnim sposobnostima.
Fakulteti su počeli da se ponašaju predatorski prema brucošima, računaju na to da će uvek biti kandidata koji hoće da plate koliko treba samo da dobiju priliku da studiraju.
Tako su se ponašali i ovi privatni preduzetnici, sa stavom „ako ti nećeš da radiš za 200 evra, ima ko hoće“, pa sad ne mogu da nađu radnike ni za 300 ili 400 evra mesečno.
Da ne bude ubrzo tako i sa fakultetima, pa umesto da bude „ako ti nećeš da platiš da studiraš, ima ko hoće“, pa ubrzo dođu u situaciju da nigde nema studenata čak i da im ponude 200 evra mesečno?
Tacno tako uskoro u ovoj zemlji firme nece raditi ne zato sto nece imati posla vec zato sto nece imati ko ujutru da upali masine , tako ce biti i sa fakultetima samo oni neka dizu cene !!!!
ovo je jako jeftino ahahahha