Škole imaju novca, ali nema hemije u radnjama
Grip je produžio zimski raspust u srpskim školama, ali ne i korona virus. Po rečima nadležnih za tim za sada nema potrebe. Preventivno su u školama pojačane higijenske mere, a đaci se edukuju kako se odgovorno ponašati u ovakvoj situaciji kako se virus ne bi širio.
U školama kažu da se pridržavaju uputstva koje je izdalo Ministarstvo prosvete, da nema problema sa novcem, ali da ima problema sa nabavkom preporučenih higijenskih sredstava jer ih nema na tržištu.
— Mi smo dobili uputstvo Ministarstva prosvete kako da se ponašamo u novonastaloj situaciji i pojavi korona virusa, šta se sve može desiti, da delujemo preventivno tako što škola upozorava učenike na održavanje lične higijene, higijenu ruku, održavanje prostora škole i korišćenje svih sredstava potrebnih za očuvanje zdravlja, kako učenika, tako i roditelja i nastavnog osoblja škole. Imamo materijalnih sredstava za nabavku ali čini mi se da dolazi do nestašice sredstava za higijenu na teritoriji grada, ali mi pokušavamo da se snađemo i ispoštujemo uputstvo Ministarstva prosvete — rekla je Snežana Gostiljac, pomoćnik direktora Ekonomske škole.
Pojačana je higijena i na visokoškolskim ustanovama. Posebno se vodi računa o ćišćenju metalnih površina i tkanina, na kojima se virus najduže zavdržava, a sve po preporuci Univerziteta i Vlade Srbije.
— Univerzitet u Kragujevcu uputio je fakultetima preporuke o pojačanoj higijeni, a u skladu sa preporukama Ministarstva prosvete. Ono što se radi na fakultetu biće samo pojačano, i to u smislu dezinfikovanja prostorija u kojima borave studenti, klupa, stolica…. Kao društveno odgovorna institucija Fakultet tehničkih nauka to nije doživeo kao nešto novo, s obzirom da je kod nas higijena na viskom nivou, samo što će održvanje biti pojačano sa nekim jačim sredstvima — rekla je Nataša Cvijović, PR FTN-a.
Najmanje su podložni korona virisu, ali su i deca u vrtićima pod pojačanim nadzorom Zavoda za javno zdravlje.
— Higijena u vrtiću je na viskom nivou, ali smo pojačali održavanje, počev od hodnika, preko kvaka, gelendera, prostorije se redovno provetravaju a trudimo se da deca budu što više napolju. U stalnom smo kontakltu sa epidemiolozima iz Zavoda za javno zdravlje, sa dečjim dispanzerom. Sve mere su deo našeg redovnog rada i vodimo računa da se ponašamo kao u situacijama kapljičnih infekcja. To je prpeoruka Zavoda za javno zdrvlje — rekla je Suzana Simeunović, direktorka PU Moje detinjstvo.
Iz školske uprave i vrtića apeluju na roditelje da prijavljuju svako putovanje u inostranstvo jer su deca obavezna da se nakon povratka u zemlju i dolaska u školu pregledaju i da pokažu nalaz lekara da su zdrava.
NIkad nije ni wc papira ni sapuna bilo, tako to biva kad partijski paraziti pocnu da vode kolo.
O boze kako lupas.Jesi ti uredio svoj zivo!? Sve ti smeta.
Kakva nestasica?
Nijedna skola niti ima sapun,niti papir u wc.
Napredno nema sta.