Srednjoškolcima škola dosadna
Čak polovina maturanata gimnazija u Srbiji kaže da su tokom školovanja učili bespotrebne stvari, a sa tim se slaže 42 odsto njihovih vršnjaka iz srednjih stručnih škola, pokazalo je istraživanje Tima stručnjaka za reformu visokog obrazovanja, sprovedeno u maju u 82 škole. Anketirano je 7.347 učenika četvrtog razreda, od kojih 72 odsto iz srednjih stručnih škola, a 28 odsto iz gimnazija.
Prema rečima pomoćnice ministra prosvete Zorane Lužanin, istraživanje je pokazalo da je đacima zanimljivo u školi zbog prijateljstva i druženja, ali da su im časovi često bili dosadni. Skoro trećina gimnazijalaca i 25 odsto maturanata stručnih škola kažu da im nastava tokom školovanja nije bila zanimljiva, a polovina od ukupnog broja anketiranih učenika ocenjuje da su u školi samo delimično stekli znanja koja su im važna za budućnost.
– Pokazalo se da je jedan od glavnih razloga zbog kojeg učenici nastavljaju studije to što ne mogu da nađu posao sa srednjom školom. Oko 43 odsto gimnazijalaca i 40 odsto đaka iz stručnih škola su kao razlog naveli što sa fakultetskom diplomom mogu lakše da odu u inostranstvo. Srednjoškolci informacije o studijama najviše dobijaju od starijih prijatelja i putem interneta, što znači da oni nisu provereni – navodi Lužanin.
Ona je kao „poražavajući“ ocenila podatak iz istraživanja da više od 40 odsto gimnazijalaca uzima privatne časove da bi se pripremili za polaganje prijemnog ispita, dok je procenat maturanata iz stručnih škola mnogo manji – 27 odsto. Svaki peti maturant pohađa organizovane pripreme na fakultetima. Prema rečima Lužaninove, 56 odsto maturanata je izjavilo da bi voleli da upišu fakultet preko završnog ispita, što je značajan podatak u svetlu predstojeće debate o velikoj maturi. Oko polovina anketiranih oseća tremu zbog prijemnog ispita, a više od 40 odsto veruje da su ti ispiti potpuno regularni. Podaci iz ovog istraživanja biće korišćeni prilikom donošenja odluka o velikoj maturi, kao i u reformi gimnazija i stručnog obrazovanja.