Stipendisti Erazmus Mundus programa
Više od 50 studenata stipendisti Erazmus Mundus programa
U Rektoratu Beogradskog univerziteta okupili su se stipendisti nove generacije Erazmus Mundus programa. Više od 50 studenata osnovnih i postdiplomskih studija iz Srbije od oktobra će nastaviti studiranje na nekom od evropskih univerziteta zahvaljujući tom programu stipendiranja koji finansira Evropska unija.
Državna sekretarka u Ministartsvu prosvete Zorana Lužanin rekla je da je mobilnost studenata strateški cilj ove zemlje i da će njihovo iskustvo biti značajno u procesu podizanja kvaliteta visokog obrazovanja.
– Mi jesmo deo evropskog obrazovnog prostora, ali to još uvek nedovoljno koristimo. Cilj Evrope je da bar 20 odsto studenta provede makar jedan semestar na nekom drugom fakultetu, mi smo još daleko od tog cilja, ali zelimo da idemo ka njemu – rekla je Lužanin.
Ono što nedostaje je da se stvarno iskoristi iskustvo prethodnih generacija studenata koji su bili na razmeni, rekla je.
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt čestitao je ovogodišnjim dobitnicima stipendija i rekao je da bu voleo da ih u narednim godinama bude još više.
– Iskoristite ovu mogućnost najviše što možete. Pored stručnog usavršavanja, upoznaćete druge kulture, kolege na fakultetima, a biti Evropljanin zncači upoznati druge kulture, nacionalnosti… Vredno učite, ali se i zabavljajte – poručio je Benedikt studentima.
Izjave stipendista
Milan Jocevski, trenutno student Erazmus Mundus zajedničkog doktorskog programa European Doctorate in Industrial Management, EDIM: „Erasmus Mundus zajednički doktorski program koji pohađam odiše internacionalnom atmosferom koja mi omogućava da se akademski razvijam, naročito kroz redovne radionice u različitim evropskim gradovima.“
Ivana Banković, alumnista Erazmus Mundus zajednički master program International Master in Early Childhood Education and Care (Norveška, Irska, Malta): „S obzirom na to da se EM program na kom sam studirala realizovao u Norveškoj, Irskoj i na Malti, kao i da sam imala kolege iz celog sveta, od Ekvadora do Nepala, i da smo pored profesora sa univerziteta na kojima smo studirali imali i gostujuće profesore od Danske do Novog Zelanda, to mi je dalo priliku da steknem neverovatan uvid u različite sisteme obrazovanja širom sveta, njihove načine organizacije, različite perspektive, teorijske postavke, kao i lokalne osobenosti.
Katarina Bukara, nova stipendistkinja EM akcija 2 – JoinEU-SEE razmena na doktorskim studijama, Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Univerzitet u Antverpenu: „Od EM razmene na doktorskim studijama na Univerzitetu u Antverpenu, očekujem da steknem nova znanja iz oblasti farmaceutske tehnologije, da razvijem mrežu kontakata, savladam jezik i upoznam nove prijatelje.“
Program Erazmus Mundus pruža podršku visokoškolskim institucijama u razvoju zajedničkih programa na nivou master i doktorskih studija i u razvoju međunarodne saradnjhe sa drugim univerzitetima.
Program obezbeđuje stipendije za studente i soblje visokoškolskih ustanova za studijske boravke i nastavak studija u inostranstvu.
Više o samom programu
Evropska unija dodelila je, već dvanaestu godinu za redom, stipendije studentima iz Srbije kroz program Erazmus Mundus. Stipendije, kojima je nagrađen 21 student, pokrivaju sve troškove studiranja, uključujući naknadu za studije, troškove smeštaja, putovanja i mesečni džeparac.
Studije se odvijaju na master ili doktorskim studijama na najmanje tri različita univerziteta u različitim državama EU tako da stipendisti na kraju školovanja dobijaju po jednu diplomu iz svake od institucija koju su pohađali.
Osim toga, više od trideset studenata i pripadnika akademskog osoblja iz institucija visokog obrazovanja u Srbiji će provesti naredni semestar na razmeni ili studijskim posetama na nekom od partnerskih univerziteta u EU zahvaljujući mrežama za razmenu koje su uspostavljene u okviru Erazmus Mundus programa. Budući da neke od šest aktivnih mreža za razmenu nisu zaokružile proces selekcije za naredni semestar, očekuje se da će broj studenata i osoblja na razmeni biti veći od trenutnog.
Od 2004. godine je ukupno 468 studenata bilo nagrađeno stipendijama u okviru više od 150 zajedničkih programa. Od uvođenja zajedničkih programa za doktorske studije, 50 studenata iz Srbije je dobilo stipendije. Treba uzeti u obzir i da je preko 1000 studenata i osoblja bilo na razmeni u okviru mreža Erazmus Mundusa. U okviru ovih mreža je dodeljeno dodatnih 150 stipendija za master i doktorske studije na partnerskim institucijama. Tokom istog perioda, na univerzitetima u Srbiji je boravilo preko 400 studenata i akademskog osoblja iz EU.
EU nastavlja da dodeljuje stipendije studentima iz Srbije. Trenutno je u toku konkurs za mrežu Euroweb+, jednu od šest aktivnih mreža u kojima srpske institucije učestvuju kao partneri. Očekuje se da ostale mreže otvore konkurse na jesen. Osim toga, otvoren je i konkurs za učešće institucija iz Srbije i drugih evropskih zemalja u međunarodnim projektima. Konkursi za studente, kako za studije u celosti tako i za razmene, biće otvoreni tokom jeseni.
_______________________________________________________________________