Studenti i profesori FTN obilaze svet
Preko 50 studenata Fakulteta tehničkih nauka je od 2016. godine iskoristilo program razmene nastavnog i nenastvnog osoblja i studenata i boravilo na nekom od stranih fakulteta i univerziteta. Svrha programa Erazmus Evropske unije je da se razmene iskustva nastavnika i samim tim unaprede svoje predmete i kurseve na svojim domaćim fakultetima.
Docent na Katedri za elektonergetiku FTN Marko Rosić, do sada je bio učesnik nekoliko razmena, a poslednji put na internacionalnoj nedelji u Portugalu.
Radi se o razmeni nastavnog i nenastavnog osoblja između dva univerziteta.
— Proveli smo sedam dana u okviru internacionalne nedelje razmene. Imali smo prelepe trenutke, upoznali smo se sa preko pedesetak predstavnika različitih univerziteta iz 20 zemalja. To je jedno bogatstvo koje doživite, kulturološko iskustvo, nastavno – naučno – istraživačkog iskustva između nas. Mislim da su ove razmene dobre za nas na fakultetima u Srbiji jer otvaraju vrata za saradnju sa drugim fakultetima, sklapanje nekih kontakata koji mogu biti plodonosni u različitim oblastima saradnje i rada na projektima. Do sada sam bio na četiri razmene: u Solunu, dva puta Poljskoj i sada u Portugalu — kaže Marko, koji je kao profesor, bio u obavezi da održi osam časova nastave tamošnjim studentima na način kako je mislio da to teba da izgleda.
— Naravno video sam kako oni drže nastavu i pokupio sam neka dobra iskustva i primere dobre prakse. Mislim da su fakulteti različiti, imaju različite pristupe, i upravo ovaj vid razmene ima za cilj da mi nađemo neke zajedničke nivoe rada, da povežemo i ujednačimo naše pristupe studentima — navodi Rosić.
U Portugalu je bila i Ksenija Lajišić, dugodišnji šef biblioteke na FTN.
— Moja aktivnost je bila vezana za dokumentacioni centar. Značajno je bilo uporediti njihovo iskustvo i organizaciju rada sa radom naše biblioteke i primeniti neka nova iskustva. Ostvarili smo kontakte i mogućnosti naše dalje saradnje. Uglavnom imamo skoro isti sistem rada, a podsetiću da smo mi među prvim digitalizovanim bibliotekama u Srbiji — podsetila je Lajišić.
Marija Urošević je apsolvnet na FTN i bila je na razmeni studenata u Portugalu.
Otišla je na jedan semestar sa smera Informacione tehnologije, tako da je i tamo slušala iste ili slične predmete na kursu računarstva.
— Želela sam da vidim kako izgleda boravak na duži vremenski period i biti odvojen od svojih bližnjih, biti u nekoj drugoj državi. Prva pomisao mi je bio Kristijano Ronaldo i ostvarila sam svoju želju. Čim sam otišla, u oktobru, sam ga videla na utakmici. Što se tiče fakulteta bavi se infomacionim tehnologijama i ja sam bila na svom kursu. Predmete sam polagala na engleskom jeziku. Nije bilo komplikovano. Naš fakultet može da se bori sa drugim fakultetima, imamo jaku podlogu. Ovde se baziramo i na teoriji i na praksi, dok su oni uglavnom okrenuti praktičnom delu, imaju savršenu opremu, najnovije računare, a znanje engleskog nam se pruža u dobroj meri — prenosi iskustva Marija.
Osim studija, stigla je da obiđe i upozna dobar deo ove zemlje, obogativši svoje iskustvo, znanja i upoznavši dosta novih prijatelja.
— Živela sam privatno i to je išlo preko njihovog zvaničnog sajta za iznajmljivanje stanova za studente. Studenti i profesori su nam izlazili maksimalno u susret. Vreme je fenomenalno, sneg ne postoji. Bila sam na jugu Portugala. Svako mesto je posebno za sebe. Jug Portugala je kao u bajci dok je Lisabon okrenut turistima, stalno je živ, tu su žurke — kaže Marija.
Dekanica FTN-a dr Danijela Milošević sa ponosom ističe da je FTN među prvima prepoznao kvalitet i korisnost ovog vida razmene. Od samog starta programa 2016. godine počeli su da stimulišu studente ali i nastavno i nenastvno osoblje da odlaze na mobilnost ali i da strani nastavni kadar i studenti dolaze kod nas.
— Za studente je potrebna mala motivacija, međutim, uz našu svesrdnu pomoć i aktivnost, veliki broj studenata je otišao i vratili su se svi sa pozitivnim iskustvima. Ove mobilnosti su svojevrsni test za naš fakultet u kojoj meri podržava Bolonjski proces u smislu podudarnosti studijskih programa i mogućnosti da priznamo ispite koje su studenti položili na stranim univerzitetima. Preduslov da se ostvari program razmene je znanje engleskog jezika, za šta je potreban minimum B2 nivo znanja. Fakultet iz sopstvenih sredstava stalno organizuje kurseve engleskog jezika. Povećanje razmene možemo da očekujemo kada fakultet bude akriditovao program na engleskom jeziku na čemu radimo — navodi dekanica Milošević.
Boravak za nastavno osoblje je 7 dana, od čega je pet radnih dana kada je nastavnik obavezan da održi osam časova nastave na stranom univerzitetu. Studentski boravci su jednosemestralni ili dvosemestralni.Njihov boravak je pokriven projektom, odnosno studenti dobijaju stipendiju od 750 do 800 evra mesečno, što je sasvim dovoljno da borave u zemlji domaćinu. Selekcija studenata i nastavnog osoblja se vrši na Univerzitetu u Kragujevcu po usvojenom pravilniku.
Pre bi trebalo da se obidju univerziteti na jugoistoku Afrike. Da krenemo od Ugande ili Tanzanije.
Protka Cacak.
Bolje da ste te profesore poslali pravim inženjerima na obuku nego na ovu zafrkanciju.
Prenos znanja vam je na nezadovoljavajućem nivou.
Mladim ljudima dajete diplome koje nemaju pokriće u znanju.
Pričate kako vam je svaka sledeća generacija sve gora – uvek su studenti loši i krivi.
Većina vas da dobije otkaz na fakultetu pitanje da li bi se zaposlila sa titulom inženjera.
Dođite u dodir sa svetskom industrijom i pitajte za pomoć, doktori inženjerstva.