Sve više mladih iz Srbije studira u Sloveniji
Sve više mladih iz Srbije, pa i Čačka naravno, odlučuje se da visokoškolsko obrazovanje stekne na nekom od fakulteta u Sloveniji. Međudržavni ugovor Srbije i Slovenije prilično olakšava celu proceduru, a kako se upisati, kakvi su uslovi studentskog života, kakav je kvalitet obrazovanja, koliko sve to košta … pokušali smo da saznamo posetom sajta Agencije Studiraj Apco.
Za razliku od većine zemalja EU, svi studenti imaju pravo da rade u Sloveniji potpuno legalno preko studentskog servisa. Zarađeni novac sasvim je dovoljan da pokrije sve troškove studentskog života. Za mnoge buduće studente ovo će biti i prvo radnu iskustvo u EU…
Prijemni ispit
Na slovenačkim fakultetima i višim školama prijemni ispiti ne postoje. Izuzetak su umetnički fakulteti, sportske akademije i arhitektonski fakultet…
Visokoškolske ustanove u Sloveniji
Sistem visokoškolskog obrazovanja u Sloveniji uključuje 3 stepena:
- 1 stepen: bečelor – 3-4 godine (osnovne studije)
- 2 stepen: master – 2 godine (postdiplomske studije)
- 3 stepen: doktorske studije – 3 godine (doktorat)
Državnih univerziteta u Sloveniji ima 3:
- Univerzitet u Ljubljani (Univerza v Ljubljani)
- Univerzitet u Mariboru (Univerza v Mariboru)
- Univerzitet na Primorskoj (Univerza na Primorskem)
Pravo učenika – studenta je da konkuriše za upisu bilo kojem upisnom roku, ali zapamtite: ako se odlučite da aplicirate kasnije manji broj fakulteta je spreman da vam otvori vrata. Mi savetujemo svakom ko želi da stekne visoko obrazovanje u Sloveniji da bez odlaganja aplicira u prvom upisnom roku.
Pošaljite zahtev za konsultacijama, a mi ćemo vam pružiti sve dodatne informacije o programima, obrazovnim ustanovama, troškovima i o svemu ostalom što vas zanima.
Prednosti visokog obrazovanja u Sloveniji:
- Širok izbor programa i fakulteta
- Nema prijemnih ispita (osim na arhitekturi, umetničkim fakultetima, zubnoj protetici i sportskim fakultetima)
- Novčana nadoknada za rad obavljen na praksi
- Mogućnost zaposlenja studenata u preduzeću gde je imao praksu
- Slovenački univerziteti primaju dokumenta i prijave u februaru, a na višim školama – početkom marta
- Veoma važno aplicirati u prvom upisnom roku čime se znatno povećavaju šanse za upis na izabranom smeru
- Obavezna je nostrifikacija i prevođenje dokumenata
- Nije potreban sertifikat o poznavanju Slovenačkog jezika. Postupak nostrifikacije traje oko 2 meseca
- Predavanja se odvijaju na slovenačkom jeziku i poznavanje je potrebno zbog lakšeg praćenja nastave i polaganja ispita
- Moguće je prijavljivanje sa nepotpunim dokumentima, a nedostajuća dokumenta (diploma, svedočanstva,…) se dopunjuju kada se dobiju i nostrifikuju
Prava studenata
U toku studija, studenti imaju pravo jednom da obnove godinu ili eventualno da se prebace na neki drugi program na bilo kom univerzitetu ili fakultetu, odnosno da iskoriste dodatnu apsolventsku godinu. U slučaju pauze, studenti gube pravo na državne subvencije za gradski prevoz, bonove za ishranu i osnovno zdravstveno osiguranje.
Razmena studenata
Svi studenti imaju pravo da koriste programe studentske razmene (Erazmus+) i da tako deo svojih studija provedu na nekom od partnerskih fakulteta u Evropi. Studenti koji se uspešno prijave na neki od programa dobijaju podsticaj u vidu stipendije, jer se na studentsku razmenu gleda kao na dragoceno iskustvo.
EU diploma
Diploma stečena na bilo kom od slovenačkih fakulteta priznata je u EU i u skoro svim zemljama sveta, uključujući SAD, Kanadu u Australiju.
Studije po Bolonji
Visoko obrazovanje u Sloveniji odvija se po bolonjskom procesu.
- Osnovne studije traju 3 godine.
- Master 2 godine.
- Nakon master studija, studenti mogu da upišu i doktorske u trajanju od 3 godine.
- Studiranje na višim školama traje 2 godine i uključuje dosta praktične nastave.
Svi studijski programi akreditovani od strane Ministarstva za visoko školstvo, nauku i tehnologiju i pred zakonom svi imaju istu vrednost.
BESPLATNE STUDIJE
Za sve državljane Srbije osnovne i master studije u Sloveniji su besplatne. Ovo važi za sve državne fakultete i više škole.
Studentski rad
Za razliku od većine zemalja EU, svi studenti imaju pravo da rade u Sloveniji potpuno legalno preko studentskog servisa. Zarađeni novac sasvim je dovoljan da pokrije sve troškove studentskog života. Za mnoge buduće studente ovo će biti i prvo radnu iskustvo u EU.
Mogućnost zaposlenja
Na slovenačkim fakultetima, a posebno na višim školama, veliki akcenat se stavlja na praktični deo nastave, koja se obično izvodi u firmama i preduzećima sa kojim fakultet ili viša škola imaju ugovor o saradnji.
Učenje slovenačkog jezika:
- Slovenački jezik spada u grupu slovenskih jezika i studenti iz bivše Jugoslavije ga intuitivno razumeju, ali im nije tako jednostavan za učenje kako se čini u početku.
- Znanje slovenačkog jezika pre početka studiranja u velikoj meri olakšava praćenje nastave, polaganje ispita i povećava prolaznost upisa sledeće godine studija.
- Sa učenjem slovenačkog jezika se može početi u Srbiji.
- Prednosti učenja slovenačkog jezika u Srbiju su: pripremljenost za praćenje nastave već na početku studija, povoljnijije cene, rad u manjim grupama, mogućnost dogovaranja najpovoljnijih termina.
PR tekst
_____________________________________________________
Nauči se i da se kuva (nema džaba menza kao kod nas), super studentski život, izbegava se glupavi kontakt sa roditeljima, nauči se i tako potrebni slovenački jezik, ovo za prijeni je super, a i znanja su sigurno veća nego kod nas…
deco, jedan savet od nekoga ko je mogao da ode pre više od 25 godina: bežite odavde koliko vas noge nose, ne okrećite se za roditeljima, nisu vredni vaše sreće iako su vas stvorili. kvalitet života je proporcionalan kvadratu odstojanja od srbije.
Doza protestanstke etike je jaka u ovom! Iskreno svaka čast na tako visokom nivou kmetluka.
kad je pocelo nesrecno razduzivanje devedesetih, govorilo se…..nece imati oni leba da jedu….da danas….roditelji koji su devedeetih napustili sloveniju, deca im rade, studiraju, zive tamo….sada nas tamo ima vise nego pre devedesetih… pitanje, zasto