Tehnička škola otvorila svoja vrata osnovcima
Техничка школа из Чачка је и ове године организовала манифестацију под називом „Отворена врата“ у оквиру које су се ученици основних школа могли упознати са образовним профилима у овој школи.
Манифестација је одржана у уторак, 24. априла 2018. године, од 11 до 15 часова, а Техничку школу посетио је рекордан број основаца. Угостили смо преко 450 ученика не само из нашег града, већ из читавог Моравичког округа. Са њима су били и њихови наставници и родитељи, који су подједнако били заинтересовани да се упознају са профилима на грађевинском и електротехничком смеру, као и са могућностима које ће ученици имати при каснијем избору факултета и виших школа. Кроз непосредан разговор са ученицима и професорима, осмаци су добили информације које их занимају. Погледали су и ученичке радове и макете које су резултат практичне примене теоријских знања. Поред тога ученици су обишли кабинете, лабораторије, радионице у којима се изводи практична настава, библиотеку, фискултурну салу…
Електротехника
Четворогодишње занимање
Tрогодишње занимање
Грађевинарство
Четворогодишње занимање
Архитектонски техничар (два одељења)
Осмаци су, између осталог, имали прилику да виде радове Секције за роботику, а велику пажњу изазвала је Паметна кућа управљана мобилним телефоном, роботска рука, роботска колица управљана мобилним телефоном, 3Д скенер… Поред тога, ученици су обишли и рачунарске кабинете и упознали се са начином склапања и тестирања рачунарских система, а видели су и многе друге пројекте у оквиру електротехничког смера. Презентовани су и пројекти рађени у оквиру трогодишњих занимања на електротехничком смеру за које су осмаци такође показали велико интересовање, јер се настава у оквиру ових занимања одвија на посебан начин, како у оквиру школе, тако и ван ње (у фирмама, радионицама, сервисима…).
У оквиру архитектонског смера посетиоци су имали прилику да виде најуспешније ученичке радове из различитих стручних предмета (техничко цртање, грађевинске конструкције, елементи и разрада пројеката, урбанизам…), од којих су неки рађени у посебним рачунарским програмима (AutoCAD, ArchiCAD ). Посебну пажњу су привукле атрактивне макете репрезентативних објеката рађене на часовима макетарства, а које су резултат великог труда и ентузијазма ученика.
Осмаци су се упознали и са перспективом коју нуди Техничка школа у будућности. По завршетку школовања, ученици наше школе, са оба смера, имају пред собом широк спектар занимања, а они који се одлуче за наставак школовања, то чине веома успешно на техничким факултетима.
Поред ове значајне манифестације, ускоро ће бити одржана и Изложба радова ученика Техничке школе. Свечано отварање изложбе биће у понедељак, 7. маја у 18 часова у Дому културе, а изложба ће трајати од 7. до 14. маја. Позивамо све будуће средњошколце, њихове родитеље, као и све суграђане, да посете нашу изложбу и упознају чудесни свет електротехнике и архитектуре. Врата Техничке школе ће и након ових манифестација и даље бити отворена за све заинтересоване осмаке и њихове родитеље, а све потребне информације могу добити и преко веб сајта Техничке школе.
__________________________________________________________
Jedan od najboljih nastavnika u Tehnickoj skoli u Cacku je bas Milos, koga ste slikali sa djacima. Stvarno najbolji nastavnik, zna da pokaze, objasni, ima lep pristup, drzi paznju i sto je po mom misljenju najbitnije je da je sa djacima drug. Milos, nas Znacko 🙂
Само да се зна. Техничка школа некад је имала следеће одсеке,, Грађевински општег смера, машински општег смера и хемијско технолошки смер. Сви су били са четворогодишњим трајањем. Свршени ученици изнели су Чачанску СРБСКУ и Југословенску привреду на својим леђима. Чачански грађевинци било као средњошколци или касније високообразовани стручњаци пронели су славу југословенског грађевинарства широм света. На данашњу срамоту када у Србистану све пројекте раде странци са печеном земљом из Кикинде. Наравно таква негдашња школа није ни потребна јер овде не постоји привреда са индустријом која би упошљавала такве кадрове. Овде се само телебаче о некаким ит стручњацима а нико не прави чипове нити рачунаре. Нису способни ни најобичнију бушилицу или ти осисивач са колекторским мотором да направе коју је некад Слобода у колској радионици правила. Не говорити о Електронској индустрији у Нишу која је прва у свету имала персонални рачунар. Погледајте аркитектуру новијех склепотина од зградурина које ницају по Чачен граду.
E baš jeste, Niš je imao prvi personalni računar u svetu!
Jugoslavija jeste razvijala računare još od 60-ih, zbog problema sa uvozom i zakona koji su uvoz ograničavali ili onemogućavali, a i mnogim firmama je bilo jeftinije da razvijaju za potrebe industrije ili svojih proizvoda računare za upravljanje mašinama nego da ih kupuju sa Zapada, jer su cene bile basnoslovne za naše uslove.
Najviše je prednjačio institut Mihajlo Pupin (Lola 8: 1892, TIM-100: 1985 i kasniji modeli, ATLAS-TIM AT 32: početkom 80-ih, s tim da su nastavili da proizvode modele bazirane na ovom, čak i sa Intel 386 i 486 procesorima), a bilo je i još nekoliko firmi, a EI Niš je po licenci Hanivela (Honeywell) sklapao model 6000 za banke i velike kompanije tipa PTT i elektroprivrede tokom 60-ih, Pecom 32 je došao tek 1985. godine, nekoliko godina posle Galaksije Voje Antonića.
Na kraju je i bolje što nismo dalje razvijali proizvodnju hardvera, jer evo i ruska firma je razvila procesor brži od Intel i AMD procesora na istom taktu (Elbrus serija, od kojih je najnoviji Elbrus-8S iz 2014 godine, 28nm tehnologija, 8 jezgara), međutim jednostavno im se ne isplati komercijalizacija i pokušaj prodora na PC tržište, sa koga su mnoge velike firme ispale i na kraju praktično ostale samo dve kompanije.
O kakvoj vrsti posla je reč govori i to da npr. Intel ne može da se probije na tržište procesora za mobilne telefone, jer je pokušao da se nametne sa Atom procesorima sa velikim zakašnjenjem.
Ма најбоље је брати по врзини трњине.