Prethodni članak
Tehnička škola u Čačku
Objavljeno 17/07/2021
Техничка школа у Чачку званично је основана 31. јула 1946. године.
Упис ученика обављен је почетком септембра исте године. Била је то заправо Грађевинска средња школа која је најпре смештена у зграду у којој се данас налази Уметничка галерија „Надежда Петровић”. Одлука да се подигне нова зграда за школу донета је марта 1947. године.
Пројектни завод Народне Републике Србије из Београда направио је грађевински пројекат, а извођач радова било је Окружно грађевинско предузећа „Каблар” из Чачка.
Нова школа је почела да се ради у пролеће 1947, а највећи део радова завршен је до 1. октобра 1948. године, када се у њој организује настава. Ипак, додатни радови обављани су све до 1. маја, односно 1. октобра 1948. године.
Милош Тимотијевић, историчар
She pohvale za skolu i zaposlene…
Ko je bio bar 50% “prisutan” i slusao na casovima, izasao je iz ove skole sa velikim znanjem.
Odlični smerovi, naročito elektrotehničar informacionih tehnologija i elektrotehničar računara, odlična priprema za sve tehničke fakultete što se vidi i na osnovu činjenice da su učenici Tehničke škole iz godine u godinu odlično rangirani na prijemnim ispitima. Učenici izlaze sa odličnim predznanjem iz matematike i elektrotehnike.
Odlicni smerovi i odlican kadar. Nazalost, demokratija, prava ucenika uz podrsku mame i tate dovesce i ovu ustanovu do dna. Profesori struvnih predmeta napustaju skolu posle visegodisnjeg rada i otvaraju privatne firme jer ne mogu da se nose sa bezobraznom decom jos bezobraznijih roditelja
Moja škola. Najbolja.
Danas duže traje obnova neke manje škole nego što je pre 75 godina trajala izgradnja ovolike zgrade Tehničke škole u Čačku, toliko o današnjim vlastima i građevinskim firmama – imamo gradilišta na kojima nema više od po 10 radnika!
Kad su građene robne kuće, porušeni su stari objekti u centru grada (objekti „Varteks-a“ i drugi), da bi se nko 20 godina kasnije setio da tu opet gradi objekte po uzoru na te koji su porušeni, samo da bi neko na tome zaradio, a da bi se gradski trg smanjio.
Setimo se i onog projekta po kome je na samom trgu ispred stare Partizanove robne kuće trebao da bude hotel, a stambeno-poslovni objekat oko celog dela trga gde je danas fontana.
Sad su „investitori“ krenuli da ruše kuće u Ljubićskoj ulici, potom u Kneza Miloša, pa i u Aveniji, samo ruši kuće i gradi „zgrade“ od po 5-6 spratova – postavlja se pitanje, zašto se ne napravi plan i ne poruši cela jedna strana ulice, pa neka bar planski izgrade veći broj zgrada odjednom, nego se ruše dve po dve kuće?
Na šta liči grad kad imate u ulici 5 kuća, pa jednu zgradu od 5 spratova, pa 3 kuće, pa opet zgradu, pa 2 kuće, pa opet zgradu?
Ako ni za šta drugo, ova vlast je za to kriva, i to je urbani haos koji nećemo moći sledećih 100 godina da sredimo!
I dalje postoji urbana legenda da je ta zgrada u stvari prvo bila zatvor. Svako ko je učio u tehničkoj čuo je za tu priču koja u realnosti nema veze sa vezom.
Bivsi ucenik, generacija (diplomirao) 1973god. Sve najlepse o skoli,kako profesorima, ostalom osoblju i naravno desetinama generacija ucenika.
Svi vi ste proslavili ovu skolu, i verujte ucinili poznatom u celoj bivsoj drzavi.