Tri škole iz Čačka učestvuju u PISA testiranju
U ovogodišnjem PISA testiranju koje je počelo 16. aprila i koje bi trebalo da nam pokaže koliko je uspešan obrazovni sistem u Srbiji, učestvuju i tri čačanske srednje škole: Tehnička, Mašinsko-saobraćajna i Prehrambeno-ugostiteljska škola. Ekonomska škola i Gimnazija odbile su da ove godine učestvuju u istraživanju.
Testiranjem u regionu Zapad sprovodi se pod potranatom Fakulteta tehničkih nauka, odnosno profesorke Dragane Bjekić koja je odobabrala osam studenata ovog fakulteta koji rade na samom terenu.
– Ove godine u PISA testiranju učestvuje preko 80 zemalja, a u Srbiji biće obuhvaćene 222 srednje škole i oko 8.000 učenika. Testove rešavaju učenici koji su 2002. godište, odnosno učenici prvog razreda srednje škole. Uzima se uzorak od 53 učenika, nasumice odobran. Učenici se prijavljuju sa svojim ID i lozinkom, i nijedan drugi učenik ne može da se prijavi. Sam test biće otkriven naredne 2019. godine ali ti rezultati neće biti javni, već će samo škola imati uvid u rezultate, objašnjava Uroš Vesković, student FTN-a sa smera Tehnika i informatika.
Poslednje PISA testiranje u Srbiji sprovedeno je 2012. godine i pokazalo je da učenici u Srbiji ne znaju da primene naučeno gradivo i da je njihovo funkcionalno znanje ispod OECD proseka. Zabrinjavajući je podatak da su najslabije rezultate postigli iz jezičke pismenosti, što je osnova svih drugih pismenosti.
-Prvi deo testa se radi sat vremena, drugi takođe sat vremena, a na kraju učenici popunjavaju jedan upitnik. Od učenika se traži da se snađu u nekim realnim situacijama, da primene svoje znanje koje su stekli tokom obrazovanja. Test ne rade samo odlični učenici već se nasumično bira uzorak. Učenici su voljni i žele da rade, nemaju problem sa testom i dobro se snalaze. Važno je samo da dobro čitaju jer je ove godine glavna tema čitalačka pismenost, odnosno, koliko razumeju to što čitaju, kaže Nevena Kićanović, takođe student FTN-a.
Rezultati novog testiranja biće u decembru 2019. godine, a nakon toga znaćemo i koji su nedostaci, odnosno koje oblasti treba unaprediti da bi srpski đaci dostigli nivo funkcionalnog znanja potrebna da budemo na nivou proseka najrazvijenih zemalja sveta. Najbolje rezultate do sada su imali đaci iz Singapura i Tajlanda, a među evropskim zemljama Finska.
Čačani vode tim Zapad
Da bi se testiranje završilo do 25. maja, do kada je i rok, formirani su timovi po regionima. Čačani i FTN organizovali su testiranje u regionu Zapad.
-Fakultet je velika podrška. Profesorka Dragana Bjekić je glavni koordinator sa centralnim timom PISA. Ona je inicirala da studenti završne pete godine učestvuju u samom testiranju, i odabrano je osam studenata. Naš tim je dužan da obezdedi IT podršku i podršku u ljudstvu za dokumentaciju, vođenje papira, kažu Uroš i Nevena.
Gimnazija i Ekonomska odbile da ucestvuju! Sta vam to govori?
Gimnazija koja dobija najvolje učenike. Strah ili …?!
Poštovana redakcijo Ozon press-a, poštovani novinaru,
U tekstu koji ste objavili potkrala se jedna VEOMA OZBILJNA GREŠKA nastala zbog pogrešne interpretacije izjave članova PISA regionalnog tima Zapad – studenata Fakulteta tehničkih nauka u Čačku. Studenti su dali izjavu koje škole jesu, a koje nisu učestvovale u istraživanju, a nisu dali izjavu da je neka škola odbila da učestvuje.
Planom uzorka koji je napravio Centralni tim za sprovođenje PISA 2018 ispitivanja u Srbiji, bile su predviđene tri navedene škole (Mašinsko-saobraćajna i umetnička škola, Prehrambeno-ugostiteljska škola i Tehnička škola u Čačku), a ne i preostale tri. Dakle, Gimnazija, Ekonomska škola i Medicinska škola nisu bile predviđene, tako da nisu mogle ni da prihvate, ni da odbiju.
Molim da zbog neprecizne formulacije i greške u zaključivanju OBAVEZNO objavite ovaj komentar, a poslaću i zvaničan dopis Redakciji.
Takodje molim da uputite izvinjenje školama za koje ste naveli da su odbile ispitivanje!
U nedelju 27. maja 2018. godine u 23:57.