У Црној Гори најмање 20.000 лажних диплома из Србије, ево који факултети их издају
Проблем које су изазвале лажне дипломе са приватних факултета у Србији експлодирао је у Црној Гори.
Како је саопштено на програму РТЦГ, постојање лажних диплома најургентнији је проблем са којим се суочава држава Црна Гора, па се под хитно мора одрадити деполитизација кадрова како би се суочили са овим проблемом.
Процењују да је Црној Гори најмање 20.000 лажних или сумњивих диплома, а сумња се да их је чак 30.000. Кажу да је одговорност на свим институцијама, не само на Министарству просвјете, да се изборе с овим великим проблемом црногорског друштва.
Никола Безмаревић каже да тренутно у Црној Гори, по истраживањима његове партије, у Црној Гори има 25.000 до 30.000 лажних диплома.
– Једина смо организација која је говорила о овом проблему. Највећи број лажних диплома је у здравству и просвјети. Што се тиче факултета одакле долазе те дипломе, највише их из домена здравства има из Тутина и Новог Пазара. Ту је факултет „Перфект“ у Пријепољу, факултет „Доситеј Обрадовић“ у Новом Саду и факултет „Хипократ“ из Бујановца – додао је Безмаревић из Алтернативе Црна Гора у емисији Оквир.
Што се тиче просвете, ту предњаче факултети у Брчком, Приштини и Травнику, а у последње вријеме лажне дипломе се везују за факултет „Унион Никола Тесла“ у Новом Саду, тврди Безмаревић.
– Нажалост, имали смо примере да су козметичарке и фризерке запослене као медицинске сестре – упозорио је он.
Универзитетска професорица Бранка Бошњак казала је да се по питању овог проблема држава мора заштитити.
– Суштина свега је партитократија. Свака функција у просвети је партијски одређена, а у бордовима директора половина њих је са купљеним дипломама – тврди она.
Поставила је питање да ли грађани Црне Горе желе да живе у друштву знања или ће да живе у хаосу.
– Ово је епидемија лажних диплома. Има их у парламенту и у Влади, па има и докторских диплома које су јако сумњиве. Нама којима смо поштеним путем дошли до диплома, ти људи се бестидно представљају. Не минимизирам приватне факултете, има их квалитетних, али исто тако и неквалитетних – поручила је Бошњак.
Према речима директора Агенције за контролу и обезбеђивање квалитета високог образовања Горана Даниловића, лажне дипломе су системски проблем, нимало свеж, стар колико и демократија у Црној Гори.
– То је озбиљно организована криминална група која је метастазирала у Црној Гори, а и регионално су повезани. Ти са лажним дипломама не конкуришу у приватним субјектима, већ у јавном. Има продуковања лажних диплома иза којих стоји лажно знање – казао је Даниловић.
Бивши министар за борбу против корупције Зоран Миљанић казао је да је на делу једна општа политизација.
– Највећи проблем су партијска запошљавања без провере. А што се тиче куповине диплома, на делу је више организованих криминалних група и мислим да нису повезане – тврди он.
Na 800.000 stanovnika 30.000 lasn8h diploma.
Kod nas je jos gora situacija, svedocimo svaki dan.
Zivimo osvetu losih djaka i hohstapleraj u svim oblicima
A vi kako ste?
Diplome na pijaci ko krompir i drugo povrce
A u Srbiji 100000 laznih diploma.Nekada se zbog toga lezao zatvor,danas samo napredovanje u SNS-„karijeri“.Svratite samo u Opstnsku upravu Raska,da vidite koliko je samo novih „diplomaca“Niti reaguje tuzilastvo,niti Nacelnik opstinske uprave?Samo napredno!
Sta se tu moze
To je sve legalizovao Tomislav Nikolic. To je sa laznim diplomama zlocin zato pametni beze iz zemlje
Veliki je broj onih koji završe osnovne studije na privatnom fakultetu ili kupe diplomu na privatnom fakultetu, a onda upišu master i kasnije čak i doktorske studije na državnom. Neki od njih doktoriraju. Neki od njih čak postanu i profesori i to na državnim fakultetima. Da li mislite da je takvima problem da prodaju ocene, diplome? Državni fakultet „opere“ diplomu privatnog i omogući prohodnost lopovima i kriminalcima do vrlo visokih mesta na državnom fakultetu. A onda imate one koji kupuju ocene i diplome kod njih i na državnim fakultetima. Mislite o tome. Na žalost, nisu samo diplome privatnih fakulteta sporne. Država je izjednačila privatne i državne fakultete kroz postupak akreditacije. Kada privatni fakultet dobije akreditaciju njegova diploma je izjednačena sa diplomom državnog u pogledu prava onoga ko završi studije. Svako osporavanje prava donosiocu diplome, može biti tumačeno kao diskriminacija. Riba smrdi od glave. Ovu zemlju vode lopovi, kriminalci, plagijatori. Šta tu nije jasno?
I doktorat profesorke Bošnjak je sporan,
Тешко нама са нама! Уништили смо образовање, а тиме и будућност. И да сада зауставимо урушавање образовања, последице су далекосежне.
Ova Bošnjak nije dobila deo kolača pa sada kritikuje,a ovaj alternativac bi mesto u vladi,nije dobio pa se sveti,trajace buka oko diploma dok bukači ne dobiju deo kolača.