Udžbenici tanji, učenici dobijaju tablet uređaje?
Od sledeće školske godine radne sveske neće biti obavezne. I udžbenici će ubuduće biti daleko tanji, što će značajno olakšati školske torbe. To je bila i namera prosvetnih vlasti kada je pravljen predlog Plana udžbenika, kojim se preporučuje koliko stranica treba da imaju udžbenici iz svakog predmeta. Na iznenađenje predlagača, nova rešenja naišla su na negodovanje struke. Učitelji i nastavnici tvrde da nije moguće da udžbenici budu tanji kada je ostao isti nastavni program i kažu da su radne sveske neophodne, naročito u nižim razredima. Zato od ministra prosvete zahtevaju da ne potpiše ovaj dokument.
Po novom Zakonu o udžbenicima, koji je usvojen polovinom avgusta posle mnogo peripetija, Plan udžbenika mora da bude usvojen u roku od tri meseca. Plan odobrava Nacionalni prosvetni savet (NPS), čiji su članovi izabrani, ali ne i predsednik, koji treba da sazove konstitutivnu sednicu.
Prema zakonu, ukoliko NPS u roku ne odobri Plan udžbenika, to mora da uradi ministar. Kako nezvanično saznajemo u Ministarstvu prosvete, Verbić ipak očekuje da „zeleno svetlo” za ovaj dokument da NPS.
– Nemoguća je nastava bez radnih materijala u kojima će deca u nižim razredima crtati i pisati. Anketirali smo 399 učitelja u 25 okruga i 84,7 odsto reklo je da su im za kvalitetan rad potrebne radne sveske. Postoji i opcija samostalne pripreme radnih materijala, ali ista ova anketa pokazala je da 73,5 odsto učitelja mora da uloži sopstvena sredstva za kupovinu papira i fotokopiranje – kaže Nataša Nikolić Gajić, predsednica Saveza učitelja Srbije.
Ana Blečić, član Nacionalnog prosvetnog saveta i predsednik Komiteta za obrazovanje Srpskog biološkog društva, kaže da je najveća zamerka ta što struka nije konsultovana, odnosno što se bitne odluke donose ne uvažavajući mišljenja stručnih društava, a pre svih nastavnika i učitelja.
U Ministarstvu prosvete preciziraju da nije tačna informacija da se radne sveske ukidaju, već se samo predviđa da ubuduće neće biti obavezne. Podsećaju i da je Plan udžbenika nastao u Zavodu za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, a ne u Ministarstvu.
Kada je reč o radnim sveskama, u Ministarstvu podsećaju da zakon ne zabranjuje da udžbenik bude radni, odnosno đaci po njemu mogu da pišu kako je svuda u svetu, kao što to čine u radnim sveskama.
– Radne sveske predstavljaju degradiranje individualnog rada. Zašto je potrebno da svi učenici rade na istom materijalu? Mnogo je bolje da nastavnici za svakog đaka pripreme materijal koji odgovara njegovom znanju i sposobnostima – objašnjavaju u Ministarstvu, uz napomenu da bi ti troškovi bili nadoknađeni školama koje to budu tražile.
Jedna od zamerki učitelja i nastavnika tiče se korišćenja elektronskog dodatka udžbeniku. Plan udžbenika predviđa da se deo sadržaja odobrenih udžbenika prenese i u ovaj moderni vid učenja. Kako kažu kritičari ovakvog rešenja, nemaju svi učenici i škole tehničke i materijalne mogućnosti za korišćenje ovog nastavnog sredstva.
– Svaka škola ima računare, a Ministarstvo prosvete je spremno da deo sredstava od besplatnih udžbenika uloži u to da svako dete dobije tablet – odgovaraju nadležni u Ministarstvu prosvete.
Politika
Najviše se koprcaju oni koji su dodatno zarađivali od radnih sveski i ostalih navodno prekopotrebnih nebuloza…Individualnost i angažovanje je svedeno na minimum, utrkuju se ko će da deci pruži što više sažvakano.