Učenici ekonomskih škola na Sajmu virtuelnih preduzeća u Čačku
Na šestom Sajmu virtuelnih preduzeća koje je održamo u čačanskom Domu kulture predstavilo se 18 učeničkih preduzeća iz Čačka, Užica, Arilja, Prijepolja, Knića i Guče.
Kao i do sada, učenici su pokazali da imaju odlične poslovne ideje i da su voljni da se uključe u svet biznisa. Kako su nam rekli, tokom školovanja i otvaranja virtuelnih preduzeća, stekli su realnu sliku o biznisu i načinu funkcionisanja malih i srednjih preduzeća u Srbiji. Svi mahom pohvaljuju ovakav način rada u školi navodeći da se na taj način stiču kvalitetna i upotrebljiva znanja u realnom svetu.
-Naše virtuelno preduzeće se bavi trgovinom i proizvodnjom bezalkoholnih pića na veliko. Danas smo tu da se družimo sa drugim učenicima ekonomskih škola i da upoznamo njihova virtuelna društva i njihove poslovne ideje. Na samom početku imali smo zadatak da osmislimo preduzeće, da ga osnujemo, davali smo ideje čime će se baviti, probavili potrebnu dokumentaciju za poslovanje, registraciju, izradili pečat…. Biznis na ovaj način izgleda zanimljiv, ali nije lako. Što smo stariji mislim da smo bolji, ulazimo sve više u priču biznisa. To je nešto što će nas pratiti kroz ceo život, rekla nam je učenica Marija Kostov.
Slična iskustva nam je preneo i Luka Jugović, koji je jedan od osnivača virtuelnog društva Čeri.
-Mi se bavimo trgovinom čokolade, nudimo čokolade na veliko, da bi prošle godine uveli i proizvodnju. Naučili smo dosta stvari kada je u pitanju poslovanje, plasiranje proizvodnja, kako se razvija cela poslovna ideja, ali i dosta toga oko same administracije, kako funkcioniše razgovor sa klijentima, reklamiranje, marketing…Pokušaću verovatno da se bavim nekim biznisom posle školovanja jer je to tendencija danas – otvaranje malih i srednjih predzeća. Pokušaću, jeste teško ali verujem u sebe, rekao nam je Luka.
Sebe u privatnom biznisu vidi i Sofija Rsdović, učenica Ekonomsko trgovinske škole iz Prijepolja.
-Poslovanje i vođenje preduzeća je komplikovano, iako na izgled posmatrača izgleda kao lagan posao. Naučili smo kako treba da se borimo ako hoćemo da zauzmemo mesto na tržištu, kako treba da izgleda naš asortiman. Zaista smo stekli prava i realna znanja kako rade i posluju preduzeća danas. Verovatno ću se i sama baviti nekim privatnim biznisom posle završenog fakulteta, kaže Sofija.
Međutim, ima i onih učenika koji ne vide sebe u biznisu. Igor Popović takođe kaže da je stekao odlična znanja iz sveta biznisa, ali da ne vidi sebe kao nekoga ko će sutra pokrenuti sopstveni biznis.
-Bavimo se prometom kancelarijske opreme i materijala. Poslednje dve godine razvijali smo naše privredno društvo, imamo simuliran rad u realnom vremenu. Nekad je naporno, nekad je lakše sve zavisi od obima poslova. Možda ću se sutra baviti sa ovim poslom možda ne ali mi je zanimljivo. Nemam taj dar da pokrenem neki sopstveni biznis, ali nikad se ne zna, kaže Igor.
Dualno obrazovanje i novi način rada u ekonomskim školama dao je vetar u leđa mladima da uđu u svet biznisa. Prema rečima direktora Ekonomske škole Vladana Nicovića, do sada je nekoliko učenika nakon završetka školovanja pokrenulo sopstvene biznise, ali je daleko više onih koji su nasledili ili preuzeli poslovanje firmi svojih roditelja.
– Oko 10 odsto učenika ekonomskih škola nađe ili započne sopstveni posao nakon školovanja, dok oko 85 odsto odlazi na fakultete. Posle prve godine, studiranje nastavi oko 60 odsto učenika nastavlja da studira i tu ulazimo u prosek kada su druge srednje škole u pitanju. Osnovni zadatak srednjih stručnih škola je da školuju za svet rada, da ih odmah uposlimo, da razvijauu svoje biznise, porodice, sredinu. Pozivamo privrednike koji dolaze na sajam da dobro pogledaju i zapamte ove učenike. To je nešto najbolje u našoj školi i ovo je prilika da nađu kvalitene radnike, rekao je Nicović.
Regionalna privredna komora Raškog i Moravičkog okruga od početka pruža podršku školama u povezivanju sa privredom kako bi se učenici na vreme spremili za realan svet i stekli praktična iskustva koja će im pomoći da sami započnu svoj posao ili da odmah budu spremni za svet rada.
– Poslednjih nekoliko godina učestvujemo u radu Ekonomske škole i podržavamo ovakve aktivnosti kao što je virtuelni sajam preduzeća. Ono što je najbitnije je da se ovakvim sajmovima učenici pripremaju za tržište rada, za jedan realan svet koji ih očekuje. Nadam se da im mi pomažemo da kroz preduzeća i dualni sistem obrazovanja približimo realan poslovni svet kako bi se najbolje našli u ovom svetu, rekla je Gorana Tanasković.
Virtuelna preduzeća takmičila su se u deset kategorija, a za najbolje obezbeđene suzahvalnice, diplome i pehari.
Super je ova prica.Oni su stepen iznad ove sredine.Divna deca i profesori,koji ih edukuju
Kalu magijaaaaa