Udruženi ka ciljevima održivog razvoja
Географско-еколошко друштво реализовало пројекат
„Удружени ка циљевима одрживог развоја“
Географско-еколошко у сарадњи са свих шест средњих школа Чачка у периоду од јануара до јуна 2018. године успешно је реализовало пројекат „Удружени ка циљевима одрживог развоја“.
Циљ пројекта је био да ученици развију позитивне ставове, навике и одговорно понашање у области одрживог развоја.
Током марта месеца група од 60 одабраних ученика подељена је у три групе и похађала 4 интерактивна едукативна семинара: Значај и одрживо управљање водама; Одрживо управљање комуналним отпадом – моја улога у томе; Биодиверзитет – одрживо управљање; Обновљиви извори енергије коришћење у локалној заједници. Семинари су реализовани кроз предавања, радионице и самосталне вежбе ученика.
У наставку пројекта реализоване су студијске посете. У регионалном центру за управљање отпадом „Дубоко“ ученици су имали прилику да се упознају са радом савремене санитарне депоније на којој се управља отпадом из 9 општина западне Србије. Упознали су се са технологијом рада и досадашњим искуствима центра за селекцију, процесима депоновања комуналног отпада, радом лабораторије и постројења за пречишћавање отпадних вода, као и плановима рада центра.
У Ариљу су ученици посетили фабрику „Рзав“ која водом снадбева Чачак, Горњи Милановац, Ариље, Лучане и Пожегу. Упознати су радом постројења за производњу пијаће воде која испоручује 550 l/s воде. Након посете фабрици воде ученици су обишли радове на брани „Сврачково“ на Рзаву чија ће изградња обезбедити дугорочну стабилност у водоснадбевању током летњих сушних месеци. Акумулација Сврачково ће омогућити водоснадбевање око пола милиона људи што је дупло више од тренутних капацитета.
Приликом посете пределу изузетних одлика „Овчарско-кабларска клисура ученици су се упознали са природним и културно-историјским вредностима због којих је овај простор проглашен заштићеним подручјем. Након тога су посетили дом планинарског друштва Каблар и учионицу у природи где су упознати са активностима Географско-еколошког друштва на овом простору и са програмом на едукативној стази Каблар. Путовање је настављено до парка природе „Златибор“ где су упознати са овим заштићеним подручјем које је проглашено 2017. године након чега су у слободном времену уживали на тој прелепој планини.
На завршној конференцији одржаној у регионалном центру за професионални развој запослених у образовању Чачак представљени су резултати пројекта. Након представљања реализованих активности промовисан је „Приручник за извођење радионица на тему еколошког аспекта одрживог развоја“. Приручник са предавањима, радионицама и вежбама је намењен наставницима природних наука где се програми и наставне јединице баве одрживим развојем. Погодан је за коришћење како у ваннаставним активностима тако и у редовној настави која је оријентисана ка исходима.
Пројекат „Удружени ка циљевима одрживог развоја“ је финансиран у оквиру „Seedling“ програма који реализује Регионални централну и источну Европу (РЕЦ) а финансира Аустријска развојна агенција (АДА).