Univerzitet Čačak: Dva scenarija
Projekat: “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”
Svi dosada izneti stavovi koji se odnose na osnivanje Univerziteta Čačak nedvosmisleno ukazuju da bi jedna ovakva institucija predstavljala ne samo korak ka realizaciji Strategiji razvoja obrazovanja u Srbiji do 2020. godine, već bi u mnogome doprinela privrednom i ekonomskom razvoju našeg grada. Na drugoj strani osnivanja državnih univerziteta, koji se, uprkos svemu, kod poslodavaca i privrednika kotiraju znatno bolje od većine privatnih univerziteta, fakulteta i visokih strukovnih škola, predstavljao bi konkretan korak u okviru decentralizacije o kojoj se govori i koja se godinama unazad najavljuje, ali bez nekakvih vidljivijih pomaka.
– U razvijenim zemljama na čija iskustva se vrlo često pozivamo, većina visoko rangiranih univerziteta nije locirana u prestonicama i velikim metropolama. Sudeći na osnovu toga logično se nameće pitanje zašto bi, recimo, Šumarski fakultet, Rudarsko-geološki ili neka slična ustanova bila locirana u Beogradu, a ne u nekom od gradova u unutrašnjosti. Na ovaj način pospešio bi se ekonomski razvoj tih regiona, u mnogome bi se pojeftinilo školovanje studenata iz tih krajeva, a cela lokalna zajednica bi vrlo brzo osetila pozitivne efekte, ističu profesori čačanskih fakulteta, napominjući da bi uz ostale pozitivne efekte osnivanje univerziteta imalo veliki uticaj u smanjenju migracije visokoobrazovanih kadrova koji sada po završetku školovanja nastoje da ostanu u prestonici.
Ako se u obzir uzme činjenica da bi osnivač Univerziteta Čačak bila država najveći finansijski teret, odnosno troškove osnivanja i održavanja Univerziteta bi snosila Republika Srbija. Na drugoj strani, najveći deo direktnih, pozitivnih ekonomskih efekata bio bi vidljiv u Čačku kao sedištu Univerziteta. U zavisnosti od nivoa raspoloživih sredstava i obrazovne politike u slučaju osnivanja Univerziteta Čačak, kako ističu dobri poznavaoci funkcionisanja visokoškolskog obrazovanja, moguće je predvideti dva scenarija: Fiskalno-neutralni scenario i scenario kojim bi se povećao budžet namenjen visokom obrazovanju.
– Prvi scenario podrazumeva da Republika Srbija smanjuje broj budžetskih mesta na drugim državnim akreditovanim univerzitetima i ta mesta dodeljuje Univerzitetu u Čačku. Navedeni scenario bi mogao biti praćen i prelaskom dela nastavnog osoblja sa datih univerziteta na Univerzitet u Čačku. Primenom ovog scenarija se ne bi povećali javni rashodi niti bi se stvorio pritisak na povećanje budžetskog deficita. Povećanjem budžeta za visoko obrazovanje bi se sledila opredeljenja Strategije razvoja obrazovanja u Srbiji o potrebi povećanja izdvajanja za visoko obrazovanje i ne bi došlo do smanjenja budžetskih kvota na drugim akreditovanim državnim univerzitetima. Ukupno povećanje javnih rashoda bi zavisilo od naučno-umetničkog polja, broja studijskih programa i broja budžetskih studenata koji bi bili upisani na Univerzitet u Čačku.
Prvi scenario bi predstavljao primer odgovornog ponašanja prema javnim resursima u uslovima krize i imao bi obeležja redistributivne fiskalne politike jer bi se sredstva realocirala iz postojećih univerzitetskih centara u Užice. No, sa druge strane važno je napomenuti da postoje opravdanja i za drugi scenario jer nivo javnih izdvajanja za visoko obrazovanje u Republici Srbiji zaostaje za uporedivim zemljama Evropske unije, ukazuju zagovornici formiranja Univerziteta Čačak.
Dodatno ulaganje u visoko obrazovanje, kako ističu na čačanskim fakultetima i u lokalnoj samoupravi, dugoročno podrazumeva stvaranje osnova za povećanje konkurentnosti privrede, javnih prihoda i bruto domaćeg proizvoda što su preduslovi održivog privrednog razvoja. Direktni pozitivni ekonomski efekti osnivanja Univerziteta odnose se na ekonomski uticaj studenata, ekonomski uticaj zaposlenih i uticaj univerziteta na lokalnu privredu.
Tekst objavljen u okviru projekta “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.