Univerzitet Čačak: Lokalna vlast u klin a ministar u ploču
Projekat: “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”
Od trenutka kada se prvi put u opticaju pojavila ideja da se u Čačku formira univerzitet kao jedan od argumenata uz dva “državna” fakulteta koja rade u Čačku navođena je infrastruktura koju jedna institucija ovog tipa mora da ima. Tokom prethodnih godina Studentski centar Čačak je, uz podršku resornog ministarstva, grada, dva postojeća fakulteta, Agronomskog i Tehničkog, i Visoke škole tehničkih strukovnih studija učinio mnogo na unapređenju infrastrukture.
Uz renoviranje postojećeg studentskog doma i izgradnje studentskog restorana, čije je nepostojanje dugo vremena predstavljalo rak ranu čačanskog visokog obrazovanja, ovih dana je u upotrebu pušteno novoizgrađeno krilo studentskog doma, površine 2.300 kvadratnih metara i kapaciteta 130 mesta, što je ujedno bila prilika da Čačak ponovo poseti ministar za obrazovanje dr Srđan Verbić. Ujedno, to je bila prilika i za predstavnike lokalne vlasti i visokog obrazovanja da ministru ponove nameru da Čačak postane univerzitetski grad, ali je taj dijalog više podsećao na razgovor gluvih telefona nego na razgovor dva ozbiljna sagovornika, budući da se u odnosu na prethodni boravak ministra u Čačku, njegovi negativni stavovi u odnosu formiranja univerziteta u našem gradu nisu promenili ni za jotu. Što ukazuje na ispravnost mnogo puta ponovljene teze da je pitanje osnivanja univerziteta pre svega političko pa tek onda pitanje razvoja visokog obrazovanja.
Za razliku od prethodnog puta, kada je svojim eksplicitno negativnim stavom izazvao burne reakcije ne samo predstavnika lokalne vlasti već i čačanske opozicije, ovog puta ministar je bio nešto blaži u izjavama, indirektno dajući podršku nekim idejama koje su se povodom Univerziteta Čačak mogle čuti od pojedinih fakultetskih profesora. Naime, stavom da postojeći fakulteti treba da razvijaju nove studijske programe ministar je podsetio na stav dela profesora koji, pozivajući se na iskustva nekih razvijenih zemalja poput Nemačke, zastupaju tezu da postojeći smerovi na čačanskom Fakultetu tehničkih nauka, uz formiranje i razvoj nekoliko novih, obezbeđuju uslove da se u Čačku osnuje Tehnički univerzitet sličan onima kakvi postoje u nekim zemljama Evropske unije.
– Postojeći fakulteti treba da razvijaju nove studijske programe, bez obzira na naučnu oblast koju trenutno pokrivaju. Nadam se da će, već koliko naredne godine, fakulteti u Čačku imati i nove studijske programe. Nama je jako važno da razvijamo visoko obrazovanje, da fakultetski centri budu integrisaniji, da imaju više studijskih programa, da programi imaju veću mobilnost, da se maksimalno iskoristi kapacitet svakog od obrazovnih centara – rekao je Verbić.
Ovakav stav aktuelnog ministra, ali i činjenica da je u toku pokušaj da se realizuje još jedna ideja o kojoj šira javnost malo zna, ide u prilog ideji da umesto klasičnog univerziteta naš grad dobije Univerzitet tehničkih nauka. Naime, mada većina Čačana, pa čak i predstavnika lokalne vlasti, misli da je izgradnjom postojeće zgrade Fakulteta tehničkih nauka stavljena tačka na razvoj ove visokoobrazovne ustanove, time je realizovana tek prva faza u izgradnji ovog fakulteta. Pod uslovom da za tako nešto bude političkog sluha, budući da i kod ovakvih ideja presudnu ulogu ima politika, realizacijom ovog projekta stvorili bi se infrastrukturni uslovi za razvoj novih studijskih programa, a samim tim i u dogledno vreme formiranje Tehničkog univerziteta.
Da li će ovaj projekat i zaista biti realizovan u ovom trenutku je nezahvalno prognozirati, ali ova ideja nesumnjivo pobuđuje pažnju, s obzirom na to da bi se njenom realizacijom izbegli znatno veći troškovi kakve zahteva osnivanje još dva fakulteta društveno-humanističkih nauka, a što je jedan od uslova za formiranje univerziteta.
Tekst objavljen u okviru projekta “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.