Univerzitet Čačak: Političko pitanje
Projekat: “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”
Ako je suditi na osnovu onoga što se, od rađanja ideje da se u Čačku formira univerzitet do sada, moglo čuti o realizaciji ove zamisli jedinu, uslovno rečeno, prepreku predstavlja otvaranje još dva fakulteta. Međutim ono što svi zagovornici ove ideje prećutkuju je činjenica da Bolonjska deklaracija, predviđa da se u Srbiji otvori samo još jedan državni univerzitet, a da se osim u Čačku u još nekoliko gradova planira formiranje univerziteta. Suočeni sa ovakvim zahtevima, ali i hroničnim budžetskim deficitom sa kojim se decenijama unazad suočava Srbija, Ministarstvo prosvete je donelo odluku da se trenutno stopira otvaranje novog državnog univerziteta u Srbiji. Što je uostalom još u januaru ove godine obelodanio ministar Verbić prilikom posete Čačku, a što je izazvalo burne reakcije lokalne vlasti koja u otvaranju univeziteta vidi dobru priliku za sticanje političkog profita.
U Srbiji trenutno radi 19 univerziteta: osam državnih i 11 privatnih, a u Komisiji za akreditaciju inicijativu Čačka da postane univerzitetski grad ocenjuju kao svojevrsno otvaranje Pandorine kutije, s obzirom na mnoštvo zahteva ostalih da baš njihov grad postane sedište tog jednog državnog univerziteta koji prema Bolonjskoj deklaraciji nedostaje Srbiji.
– Najviše što možemo da uradimo u ovom trenutku, jeste da stanemo sa pravljenjem novih univerziteta. Iako postoje gradovi koji bi takođe hteli da postanu univerzitetski centri, za sada te ideje ne možemo da podržimo dok se ne donese dokument u kojem će se vrlo jasno definisati kako se finansira visoko obrazovanje i gde tačno idu pare. Nisu problem privatni, već loši državni fakulteti koji su i skupi” – obrazložio je stav da u ovom trenutku treba staviti moratorijum na otvaranje novog državnog univerziteta aktuelni ministar prosvete, prilikom boravka u Čačku.
Od ove ministrove izjave prošlo je nepunih godinu dana. U međuvremenu su na površinu isplivale mnoge nepravilnosti koje se odnose na rad nekih državnih univerziteta, poput Univerziteta Priština sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, a do javnosti nisu doprle informacije koje se odnose na reakciju države i nadležnog ministarstva, što samo po sebi ukazuje da razvoj visokog obrazovanja u Srbiji, kada je reč o državnim univerzitetima, predstavlja pre svega političko pitanje. Odnosno da je izjava ministra Verbića da veći problem za državu predstavljaju loši državni univerziteti, predstavljala pre svega alibi za moratorijum na formiranje novog univerziteta, a ne opredeljenje da se uvede red u visokoškolstvo. Tako da je realno očekivati da će se i odluka o formiranju novog univerziteta, kad za to i ako dođe vreme, donositi na političkom umesto na prosvetnom nivou. O tome je malo ko spreman da otvoreno govori. Kao i u vreme kada su u vreme posleratne industrijalizacije zemlje mnoge fabrike otvarane u gradovima čija rukovodstva su imala političku zaleđinu, a ne realne preduslove.
Ako je suditi na osnovu tvrdnji lokalne vlasti i dela predstavnika visokoškolskog obrazovanja u našem gradu, Čačak u ovom trenutku ispunjava najveći deo infrastrukturnih uslova za formiranje univerziteta, a isto tvrde i u Užicu, Kraljevu, Kruševcu, Subotici… Međutim kako sada stvari stoje to ko će dobiti oidršku Vlade Srbije i Ministarstva prosvete zavisiće od trenutnog rasporeda političke moći i uticaja.
Tekst objavljen u okviru projekta “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.