Univerzitet Čačak: Teže nego što izgleda
Projekat: “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”
Gotovo jednoglasna saglasnost oko formiranja Univerziteta Čačak nije osnovni preduslov da grad i zaista dobije jednu ovakvu instituciju, do sada se potvrdila u nekoliko navrata, zbog čega se čini da gradskim vlastima i predstavnicima čačanskog visokog obrazovanja predstoji mukotrpan put da ova ideja i zaista bude realizovana. Osim što na osnivanje univerziteta plebira nekoliko gradova iz ovog regiona, veliku prepreku nesumnjivo će predstavljati i nastojanje Univerziteta Kragujevac, u čijem sklopu rade Agronomski i Fakultet tehničkih nauka u Čačku, da zadrži primat u visokom obrazovanju u ovom delu Srbije. Mada je malo ko spreman da javno govori ova prepreka se vrlo često pominje u neformalnim razgovorima, naročito kada je reč o predstavnicima čačanskog visokog obrazovanja.
Kao ključni argument eventualne opstrukcije Kragujevčana prevashodno se navodi materijalni momenat, budući da bi osnivanjem univerziteta u Čačku, kragujevački univerzitet ostao uskraćen, na jednoj strani za značajan broj studenata, a na drugoj za deo finasija koje dobija iz državnog budžeta na ime dva čačanska fakulteta. Ako se svemu doda nimalo nezanemarljiv politički faktor, onda se sam po sebi nameće utisak da će, koliko god predstavnici lokalne vlasti tvrdili suprotno, realizovanje ideje osnivanja Univerziteta Čačak ići znatno teže nego se to na prvi pogled čini. A da je to tako podsećaju i neki događaji iz vremena početka rada tada Pedagoško tehničkog, nešto kasnije Tehničkog, a danas Fakulteta tehničkih nauka, kome je upravo na zahtev Univerzitat u Kragujevcu, suočenog sa predlogom reforme visokog obrazovanja pretilo zatvaranje, a da gotovo i nije počeo sa radom. Tada, baš kao i danas, u praksi se pokazalo kako se jedan, na prvi pogled obrazovni, problem u trenu može pretvoriti u politički. Tim pre jer je jedna politička organizacija, Savez socijalističke omladine Srbije, bio taj koji je u sklopu racionalizacije mreže visokog i višeg obrazovanja inicirao ukidanje elektrotehničkog i mašinskog odseka na čačanskom Pedagoško tehničkom fakultetu, čime bi njegov dalji opstanak nesumnjivo bio doveden u pitanje.
– Savez socijalističke omladine Srbije trenutno najglasniji u zahtevima za racionalizaciju mreže visokoškolskog obrazovanja, u svojim čuvenim rezolucijama se založio za ukidanje ova dva odseka na Pedagoško-tehničkom fakultetu u Čačku. Naglašavajući da će se SSO dosledno pridržavati osnovnih kriterijuma iz Nacrta racionalizacije Goran Gnus je prilikom posete Pedagoško-tehničkom fakultetu rekao: „Mora se preovladati opšti nad pojedinačnim interesima društveno-političkih zajednica. Ne može biti više istovetnih institucija koje obrazuju kadrove. Mora se održati kvalitet, stvoriti povoljni uslovi za izvođenje nastave i u manjim univerzitetskim centrima”- rekao je tom prilikom Gnus, a preneo Čačanski glas.
Drugim rečima ovaj slučaj iz 1985. godine, indirektno ukazuje pred kakvim izazovima se nalaze inicijatori formiranja Univerziteta Čačak. Naime uprkos činjenici da Čačak trenutno ispunjava najveći deo uslova koji se odnose na infrastrukturu, bilo da je reč o studentskom standardu ili opremljenosti i nastavnim objektima, očigledno je da će na donošenje konačne odluke uticati i mnoštvo drugih faktora, koji nemaju mnogo dodirnih tačaka sa obrazovanjem, a što lokalna vlast i predstavnici visokog obrazovanja u našem gradu svakako moraju imati u vidu.
Tekst objavljen u okviru projekta “Univerzitet Čačak – realna potreba ili politički marketing”, koji je u okviru javnog Konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja na teritoriji Grada Čačka u 2015. godini, sufinansiran iz budžeta Grada Čačka.