Упознавање са различитим аспектима живота поводом Европског дана језика
Учење страних језика некада је била ствар престижа. Данас је то неопходност. Са напретком технологије границе између земаља лагано бледе, па врло лако можемо ступити у комуникацију са људима из иностранства и завирити у њихову културу.
Школски библиотекари и наставници страних језика ОШ „Душан Јерковић“ у Ужицу на различите начине, већ деценију и по, подстичу своје ученике да пригрле учење језика у школи и изван ње, и да славе културну и језичку разноликост.
Понекад кроз приредбе, или путем квиза, а ове, 2024. године, показали су своја језичка умећа, али и музички таленат током радионице ,,Причајмо енглески са Моли Сатон” која је одржана 26. септембра.
– Стручно веће наставника страних језика наше школе и школска библиотекарка организовали су овај веома интересантан сусрет за ученике старијих разреда. Гошћи и њеној менторки проф. др Далиборки Пурић након музичког програма добродошлице, који су извели ученици, в.д. директора школе Оливера Мисаиловић је уручила скромне поклоне у знак сећања на нашу заједничку активност. Моли Сатон се свиђа наш град Ужице, у коме је она, као стипендиста међународне размене студената, ангажована као сарадник у настави енглеског језика на Педагошком факултету – кажу у ОШ „Душан Јерковић“.
Циљ радионице био је да се ученици седмог и осмог разреда, кроз разговор са изворним говорником енглеског језика, упознају са различитим аспектима живота у Сједињеним Америчким Државама – од школског система, породичног живота, преко ваннаставних активности, па до света спорта, хране, музике, обичаја, чиме су направили паралелу у начину живота и школовања у Америци и Србији.
Ученици ОШ „Душан Јерковић“, кроз ову радионицу, побољшавајући своје језичке вештине, градили су заједно разумевање за боље друштво поштујући међусобне разлике. Још један заједнички труд, пријатно искуство, али и подстицај свима да побољшају како знање, тако и разумевање.
Језик је једно од најзначајнијих обележја културе и темељ људског рода на ком почива културна историја и традиција човечанства. Радионици су осим колега и стручних сарадника присуствовали и председница Савета родитеља и просветни саветник из Школске управе Ужице.
Ученици су у разговору са Моли сазнали много, које су сличности и разлике у систему школства, постављали су питања о завршним испитима и тестовима, о празницима. Интересовало их је и да ли зна ћирилицу и може ли да је чита. Сазнали смо да су јој српски језик и писмо тешки, али да их учи и сада мало боље зна.
Широм Европе 26. септембра сваке године, почевши од 2001., обележава се Европски дан језика. На свету постоји између 6 и 7.000 језика, а само их у Европи има више од 220. Сви представљају богатство и разноликост својих култура. Радити на очувању језичке баштине немогуће је без свести о важности очувања властитог језика.
Чланови библиотечке секције израдили су неколико паноа о језику, језичкој разноликости и култури и написали како се каже школска библиотека на многобројним европским језицима. Сазнали су и како раде школске библиотеке у САД.
Јесу ли језици заиста важни у ово доба глобализације?
Многи можда сматрају да је један језик сасвим довољан, али није, јер учењем страног језика ширимо видике, упознајемо друге културе и откривамо нове територије.
Стара је мудрост да „колико језика говориш, толико вредиш”.
Мирјана Р. Пејовић, Марина Јевтић
_______________________________________________________