Velika matura na kraju školske 2018/2019.
-Pre nedelju dana dobili smo pozitivan stav Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje u vezi sa uvođenjem velike mature. Ne može biti primarni uslov materijalni interes fakulteta, ne može se ucenjivati, velika matura mora da bude kruna školovanja – izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević, u emisiji „Prosveta ima reč”, koju je na početku ove godine pokrenula Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Odgovarajući na pitanja predsednice Unije Jasne Janković, on je precizirao da će se velika matura polagati na kraju školske 2018/2019. godine, odnosno da će na ovaj ispit izaći generacija učenika koja je sada u drugom razredu srednje škole.
Podsetimo, prema dokumentu „Strategija razvoja obrazovanja Srbije do 2020. godine”, prijemne ispite na fakultetima zameniće velika matura, i to – opšta, stručna ili umetnička, u zavisnosti od toga koju školu đaci završavaju. Opšta matura (za gimnazijalce) davaće pravo upisa na sve visokoškolske ustanove bez polaganja prijemnih ispita (izuzetak su studijske grupe koje zahtevaju posebne sposobnosti, tj. talente, poput umetničkih). Umetnička matura (za učenike umetničkih škola) omogućavaće prohodnost na umetničke fakultete, a stručna (za đake srednjih stručnih škola) pravo upisa na matičnim disciplinama.
Ideja tvoraca strategije jeste da se ojačaju gimnazije kako po broju, tako i po kvalitetu đaka i da ovaj vid obrazovanja bude glavni „inkubator” budućih studenata. Srednje stručne škole su i zamišljene kao škole posle kojih će se učenici zapošljavati, a decenijama je takva situacija da se maltene čitava generacija đaka četvorogodišnjih srednjih stručnih škola upisuje na fakultete. To je s jedne strane za posledicu imalo nedostatak pravih majstora, a s druge gomilanje akademaca koji godinama nisu uspevali da diplomiraju.
U pomenutoj emisiji „Prosveta ima reč”, aktuelni ministar je najavio da će do naredne školske godine biti usvojen novi Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, jer je previše novina da bi skupština usvajala samo izmene. Uz dualno obrazovanje, u zakonu će morati da se na nove osnove postavi tehničko obrazovanje, informatička pismenost, čak i fizičko vaspitanje. Šarčević je najavio da će Ministarstvu rada predložiti i izmene Zakona o porodici, kako bi se sankcionisali roditelji koji ne obavljaju svoje dužnosti, što često za posledicu ima veliki broj izostanaka sa časova.
– Roditelji moraju da shvate svoje odgovornosti i obaveze. Tražićemo kažnjavanje neodgovornih roditelja, ako ne mogu da plate novčanu kaznu, onda neka sankcija bude društveno koristan rad – precizirao je Šarčević.
___________________________________________________________________
Ви треба да модификујете студије, а не да додатно уништавате систематски ниже образовање. Деца у школи уче више него икад, а знања нигде на крају. Немају основног образовања. Ми смо бар имали квалитетно образовање у школама. А студије тек… Студирам економију, а имам једну математику на којој се та иста економија базира. Само бубај, бубај, бубај. Урадите нешто паметно, бре.
A da Ministarstvo malo proanalizira šta se radi po osnovnim i srednjim školama.
Predmete koji su osnov tehničkih i prirodnih nauka, od kojih zavisi privredni razvoj jedne zemlje, predaju uglavnom neznalice (čast izuzecima) koje deci apsolutno NIŠTA ne umeju da objasne.
Da li je u pitanju fizika, matematika, hemija ili biologija, nastavnici traže samo ono što su oni ISPREDAVALI deci, bez ikakvog razumevanja (jer ni sami to gradivo ne razumeju), i čak i tada iz neobjašnjivih razloga vukovcima daju jedinice i dvojke!
Zatim, učenicima za banalne stvari, tipa okrene se i kaže nešto učeniku koji sedi iza, daju jedinicu a da ih i ne pitaju da odgovaraju, što je proivzakonito, jer se za takvo ponašanje može tražiti jedino smanjenje ocene iz vladanja ili ukor.
Nego, da Ministarstvo pošalje malo ne inspektore, nego eminentne univerzitetske profesore, da po osnovnim i srednjim školama malo prisustvuju nastavi i malo propiraju te nastavnike i profesore, naročito pošto se vrlo često po školama zapošljavaju oni najgori i najnesposobniji (opet, čast izuzecima).
Zatim, Ministarstvo da uvede ocenjivanje nastavnika/profesora od strane učenika, isto kao što rade na fakultetima, i da ta ocena ima nekog uticaja da li će nastavnik ostati i dalje da radi u školi (naravno, da ne bude presudna, zbog toga što deca mogu negativno oceniti i dobrog nastavnika koji traži kvalitetno znanje, ali i kvalitetno predaje; ali ako je nastavnik loše ocenjen i loše uradi testove i sl. provere znanja koje organizuje Ministastvo, onda definitivno nije za školu).
Ovo bi bila samo jedna od mera da se spasi obrazovanje, jer ako urušimo obrazovanje, nemamo budućnosti, definitivno ćemo postati evropski Bangladeš.