Veliki broj učenika ostao neocenjen
U čačanskoj Gimnaziji oko 500 učenika od ukupno 1.111 ostalo je neocenjeno nakon prvog polugodišta, zbog specifičnih uslova rada, ali i bolesti učenika i nastavnika. Đacima nedostaju po dve ocene u proseku, a u planu je da tokom prve tri nedelje drugog polugodišta sve ocene budu izvedene.
Ostalo je 1.205 neizvedenih ocena, a na ovakav ishod uticala je epidemiološka situacija i poseban način rada škole tokom pandemije. Zbog toga je, u okviru priprema za početak drugog polugodišta, predviđen i poseban plan ocenjivanja.
,,Imaćemo poseban plan ocenjivanja u smislu da će se to raditi ili na redovnom času, ili ćemo imati posebne termine u kojima će profesori zakazivati da učenici dođu. Mi smo takođe napravili analizu u kojoj se vidi koliko tačno svakom profesoru nedostaje ocena. Taj broj ide od par ocena do najviše 60. Što znači da ukoliko profesori predaju u više odeljenja to je po nekoliko učenika u odeljenju, tako da imaju mogućnost da posle redovnih časova spoje učenike iz više odeljenja i da organizuju ocenjivanje, da bi oni mogli kao i ostali posle 3-4 nedelje da startuju sa istim obavezama koje imaju oni koji nastavljaju drugo polugodište,” kaže direktor Gimnazije u Čačku, Ivan Ružičić.
Poseban način rada škole tokom pandemije uticao je na postignuća đaka na polugodištu. Proces usvajanja znanja praćenjem predavanja od kuće za neke učenike bio je veliki izazov.
,,Imamo situaciju da ne mogu deca da se adaptiraju na onlajn nastavu, jer u kući recimo nemaju posebnu sobu, već je dele sa sestrom, bratom, koji takođe pohađaju nastavu. Mama u kuhinji nešto sprema, telefon zvoni… Nemamo mi iste uslove kao u školi, koja je mesto za učenje i gde su uslovi idealni za to. Neka deca nisu ni spremna da samostalno rade, već im je osim unutrašnje motivacije potrebna i pomoć nastavnika. Sva istraživanja govore da je predavač veoma važan činilac u procesu sticanja znanja i razvoja kognitivnih sposobnosti,” naglašava školski psiholog Gimnazije u Čačku, Katarina Dunjić Mandić.
Vreme će pokazati u kojoj meri je način izvođenja nastave uticao na znanje đaka. Ocene za sada ne govore da je uspeh na polugodištu lošiji od prethodnih godina, a najbolje merilo biće završni ispit na kraju školske godine.