Veliko interеsovanje čačanсkih osnovaca za programiranje
U Start ap centru u Domu kulture, danas je organizovana radionica za učenike od petog do osmog razreda pod nazivom Šumadija kodira, a na kojoj se govorilo o programiranju.
Pored NTP Čačak, organizatori predavanja bili su Quantox Technology i SerbianTech.
Iako je radionica bila planirana za oko tridesetak učenika, došlo ih je duplo više, pa su organizatori bili u slatkoj muci da obezbede mesto za sve.
— Prijavio sam se jer bih želeo da malo više naučim o programiranju. Već sam krenuo u Dexter školu programiranja, dosta sam do sada naučio. Programiranje mi je zanimljivo i mislim da će mi biti korisno u životu. Mislim da ću danas još nešto naučiti. Nisam odlučio šta ću programirati ali ću se potuditi da postanem što bolji i da što bolje progamiram — rekao nam je Ognjen Trifunović.
— Zavolela sam programiranje na časovima informatike i mislim da mi to dobro ide. Do sada sam dosta toga naučila, nekoj logici programiranja. Volela bih da naučim da programiram sajtove, igrice — kaže Anka Petrović.
— Došla sam zbog informatike jer sam dobra i ide mi dobro. Isto bih volela da napravim neke igrice pošto često ih često igram i dobra sam u tome — kaže Glorija Ratković.
Predavanje o kodiranju organizovano je povodom Evropske nedelje programiranja, a predavači su bili iz firme Quantox Technology koja postoji 13 godina. Zapošljava preko 500 radnika, ali potreba za novim programerima je konstantna.
— Veliko nam je zadovoljstvo što ćemo danas biti ovde i što ćemo najmlađim sugrađanima pokazati neke osnove programiranja, kako to izgleda, kako se primenjuje. Ne znam koliko su do sada imali mogućnosti da se sretnu sa programiranjem u školi, ali neka istraživanja iz sveta pokazuju da je ovo uzrast gde im programiranje može biti blisko i gde oni mogu savladati neke osnovne stvari. Potrudićemo se da im prikažemo kako to funkcioniše, otvorićemo neki veb sajt i videće šta smo to mi „pozadi“ uradili. Nadamo se da ćemo ih zainteresovati da se razvijaju u IT sektoru jer je on u velikom razvoju, ali nedostaje kadra — kaže Kristina Ristanović.
Vladimir Jelić iz firme SerbianTech i Miljana Točilovac iz NTP-a Čačak kažu da će se slične radionice nastaviti i u narednom periodu, za sve uzraste.
— Nismo očekivali ovoliki broj dece. Radionica je bila planirana za tridesetak mališana ali imamo ih dosta više. SerbianTech organizuje edukacije u IT sektoru i sa NTP Čačak organizujemo razne radionice za malo starije, ali defiitivno ćemo nastaviti i sa ovim jer vidimo da je dobar odziv i osnovaca — najavljuje Jelić koji se u IT sektoru nalazi 13 godina, prvo kao programer i dizajner.
— Aktivnosti NTP-a su za sada bila bazirana na sredjoškolce i studente, a uključićemo i osnovce jer vidimo da je veliko interesovanje — kaže Miljana Točilovac iz NTP-a Čačak.
Od 2013. godine, kada je „Evropska nedelja programiranja“ pokrenuta, ova manifestacija prisutna je u preko 50 zemalja sveta. Prošle godine, samo u Srbiji je realizovano preko 300 različitih aktivnosti.
_________________________________________________________________
U skolama se slabo radi sa decom. Privatne skolice su preskupe,za vecinu.
Drzava,grad da podrzi talentovane klince,kroz besplatne kurseve.
U potpunosti se slažem sa vama. BIG EPIC!!! 🤓🐷🐃
BIG EPIC!!! MAXIMUS EPICUS!!!