Više od stotinu dece ne može da uči željeni jezik
Piše: Vladimir Nikitović, Blic
Saveti roditelja u četiri čačanske osnovne škole traže uvođenje italijanskog jezika u srednjim školama u gradu, pošto njihova deca taj strani jezik uče u višim razredima osnovne škole.
Samo u čačansku Gimnaziju ove godine upisao se 101 svršeni osnovac koji su kao izborni jezik učili italijanski, ali su svi prinuđeni da u nastavku školovanja pohađaju nastavu nemačkog ili francuskog jezika, pošto u Gimnaziji nema profesora italijanskog. Ista situacija je i u ostalih pet srednjih škola u gradu.
– Nehumano je i neetički prema našoj deci da četiri godine uzalud uče italijanski jezik, a da potom nastave da uče nemački ili francuski jezik, sa kojima nisu imali nikakvih dodirnih tačaka. Zbog toga su u podređenom položaju u odnosu na vršnjake koji nastavljaju da usavršavaju jezik koji su učili četiri godine – kaže Đurđa Pajević Bralović iz Saveta roditelja OŠ ’’Dr Dragiša Mišović’’.
Da apsurd bude veći, u Gimnaziji su formirana tri odeljenja francuskog jezika, iako nijedno dete koje je taj jezik učilo u osnovnoj školi nije upisalo ovu srednju školu. Nastavu drži čak troje profesora.
– Na sastanku sa predstavnicima Gimnazije rečeno nam je da ne možemo samo da mislimo o interesima naše dece, već da se mora voditi računa i o ljudima koji bi mogli da ostanu bez posla. Bila sam šokirana, jer se ovde ne radi samo o interesu mog deteta ili jedne generacije. Sve ovo traje već sedam ili osam godina i za to vreme oštećeno je oko 1.000 đaka – naglašava Pajević Bralović.
U aktivu direktora čačanskih srednjih škola smatraju da je problem nastao pre osam godina kada je italijanski uvođen u nastavu u tri gradske osnovne škole.
– Tada je u tim školama nasilno uveden italijanski jezik, a da ni roditelji ni deca nisu konsultovani, pa su đaci praktično naterani da uče taj strani jezik. Kada je problem napravljen na ulazu, veoma ga je teško kasnije rešiti – kažu u čačanskoj Gimnaziji.
Saveti roditelja u osnovnim školama ’’Dr Dragiša Mišović’’, ’’Ratko Mitrović’’, ’’Tanasko Rajić’’ i ’’Tatomir Anđelić’’ u Mrčajevcima rešenje vide u preraspodeli nastavnika stranih jezika srednjih i osnovnih škola. Po ovom modelu, kako navode, deo profesora nemačkog predavao bi u osnovnim, a deo nastavnika italijanskog u srednjim školama.
– Ako je zakon dao mogućnost učenicima i roditeljima učenika da biraju između više jezika, smatramo da je krajnje nekorektno da deca ne mogu ostvariti svoje pravo zbog lične sigurnosti profesora, to jest po svaku cenu zadržavanja punog fonda časova nekog nastavnika srednje škole – navodi se u zajedničkoj izjavi Saveta roditelja četiri čačanske osnovne škole.
Na Filološkom fakultetu u Beogradu se školuju profesori italijanskog jezika! Dakle, neka gospoda zaposle nekog profesora. Ne verujem u priču da je taj jezik nasilno uveden. Deca su mogla da biraju izmedju nemačkog,francuskog, spanskog i italijanskog. Naravno, izabrani su uglavnom nemački i francuski jezik. Zašto se ne bi učio španski ili italijanski? Roditelji plaćaju školarinu na fakultetima 120000. Kada završe fakultet, ne mogu da se zaposle, jer tog jezika nema u školama. A gle čuda, na diplomama im piše profesor španskog ili italijanskog jezika. Neka se gospodin Ružičić obrati Verbiću, pa neka uvedu italijanski u školu. Budući da svake godine upisuju generacije novih studenata, valjda treba da misle i o tome gde će ta deca raditi. Filološki fakultet nije nimalo lak i jednostavan, ali je izgleda dobra kvalifikacija za rad u trafici ili hladnjači. Sramota!
Dragi Marko, ruzicic NECE da uvede italijanski jer zna da onda niko ne bi ucio francuski. Ministarstvo mu nalaze da omoguci nastavak ucenja jezika iz osnovne, ali on to odbija i tako krsi zakon.
Ne vidim nista lose u tome da dete zna vise jezika. Ni kada su poceli da uce italijanski nisu imali dodirnih tacaka sa istim. Mislim da roditelji mnogo usko razmisljaju. Na takav nacin ucenici sire svoje znanje i dolaze u kontakt sa vise kultura. Po meni, za drzavu i grad koji nude vise znanja, ovo je sramota traziti. Jako povrsno razmisljanje od strane roditelja!
A to sto im italijanki, za razliku od francuskog i nemackog, nikada nece biti potreban, to nikom nista?
Da,da….sve buduci lekari i inzinjeri u Nemackoj….Francuski se UCI samo u Preljini odakle 3(tri) djaka ode u Gimnaziju, a 100 njih ne moze da nastavi sa italijanskim?!
Od osnivanja,a sada najiintezivnije politiku čačanskih škola vodi SOČ-rak rana čačanske prosvete.Nisu roditelji ni dobro upoznati ni informisani ,već mala grupica podstaknuta sindikalcima SOČ-a po školama, iz poznatih razloga,žele da ih iskoriste u kampanji za uvođenje-vraćanje nemačkog jezika,stvarajući tehnološki višak od 8 profesora.Poslednjih dana aktivisti SOČ-a po prostorijama koje nisu u okviru obrazovnih ustanova, proglašavaju tehnološke viškove,kombinuju razne manipulacije,prebacuju ,zapošljavaju ljude ,a one koji im odgovore na nemoral i isteraju iz odeljenja ili škole.Sve to na očigled direktora i Školske uprave,koji su u stvari deo iste priče,jer ih sindikat dovodi u direktorsku fotelju.E ,to je i u slučaju problema oko drugog stranog jezika.
Nista ja ovde ne bih dodao. Pravo u centar!
Italijanski je uveden u cacanake osnovne skole na mala vrata da bismo, kako je govorio tadasnji nacelnik, „zaposlili neku nasu decu“. Ucenici u Dragisi nisu birali italijanski, vec im je jezik nametnut – naterani su da ga uce. Ove godine im je prvi put dato da biraju drugi strani jezik i vecina petaka (2/3) seodlucila za Nemacki. Iza cele ove halabuke stoje nastavnici italijanskog („neka nasa deca“) koja se trude da posto-poto sacuvaju posao koji su dobili zahvaljujuci uticajnim tatama.
A u redu Vam je da neka ‘NASA’ deca iz Kg ili Topole predaju nemacki u Čačku? Ili neko ko od nemackog ima 2 meseca rada kod gazda Rajka u kafani u Becu?!!
U redu je jer deci više treba nemački. Svi žele u Nemačku. Ko želi da ide u Italiju da radi? Šta to imamo posebno u Italiji pa da ga učimo. Gimnazija ima napredni kurs nemačkog
Deci treba omogućiti da uče ono što će im trebati pa makar doveli profesora iz Japana. Kakav bre italijanski
Lupetas. U Dragisi svake godine se sprovodi anketa gde roditelji biraju jedan od cetiri jezika. Samo je pre tri godine formirano jedno odeljenje koje uci Nemacki.
Nekoliko proverenih cinjenica: profesora italijanskog ima u Cacku koji mogu da drze nastavu u srednjim skolama a kao drugo niko nije nametnuo italijanski u OS jer su sprovedene ankete na osnovu kojih je odredjen drugi strani jezik…a to sto tadasnja postava u Ministarstvu nije razmisljala kako ce sve to u praksi da izgleda i nije predvidela cinjenicu da ako je dat izbor (anketa),rezultati ce se razlikovati iz godine u godinu sto moze doneti kadrovske probleme…pa posle kad su shvatili,nisu dozvolili promene…ko je kriv? Deca? Roditelji? Profesori?
Ko je bre hteo itaijanski jezik? Svi znamo da je uveden kako bi deca uticajnih profesora dobila posao. Kome treba itaijanski, gde se to još u Srbiji, osim uKragujevcu uči italijanski? Samo u Čačku izmišljaju.
Koliko znas- toliko pricas.
Nije tacno da se italijanski jezik uci samo u Cacku i Kragujevcu. Uci se u Nisu, i u osnovnim i u srednjim skolama, kao i u mnogim gradovima u Srbiji. Samo sto u ostalim gradovima deca nastavljaju da uce italijanski u srednjim skolama. Ovde se radi o samovolji nekakvog direktora Ruzica koji zbog 3 radna mesta krsi zakon i prava dece. Sta je to gimnazija uradila, uvela novo za djake? Nista, uci se francuski kao i pre 30-40 godina. Samo skola u Preljini ima francuski, a godisnje se upise u gimnaziju 3-4 njihovih djaka. A za neupucene: nasa privreda je oduvek najvise saradjivala sa Italijom, tako da je logicno da deca uce italijanski, koji je IV jezik u svetu po ucenju. Ovde se ne radi o izboru izmedju nemackog i italijanskog jer oba jezika treba da budu zastupljena. Radi se o izboru izmedju francuskog i italijanskog.
Tako je. A u Dragisi ce ove god drzati nem osoba kojoj je nem pod b. I to je OK? Znaci, nije bitno da li je kadar strucan?
Poštovani, uz dužno poštovanje profesorima italijanskog jezika, kao roditelj dece koja uče italijanski smatram da su u celoj ovoj priči deca ta koja ostaju uskraćena za viši nivo italijanskog jezika jer se on ne uči u srednjim školama. Ispada da su naša deca taoci školskog nesklada između osnovnih i srednjih škola. Profesori italijanskog mogu i da rade kao prevodici, da drže građansko vaspitanje ili slično, dok deca koja ne savladaju osnove francuskog ili nemačkog teško mogu da se adaptiraju na traženi nivo znanja u gimanziji. Ako razmišljamo logički i u interesu naše dece, bolje im je da uče neki jezik koji se govori na širem govornom području kao što su francuski ili španski, pa samim tim će im biti lakse da pronađu posao u budućnosti gde je preduslov poznavanje jednog ili više jezika. Italijanski je divan i melodičan jezik, ali sve je to ualudno ako ne pomaže deci u budućem zaposlenju.
Što se tiče „naše“ dece, mogu oni da predaju italijanski u privatnim školama onima koji stvarno žele da nauče taj jezik, a „naša“ deca treba da imaju pravo da izaberu „izborni“ jezik, ako je već tako definisano. Međutim, pošto u našoj državi ništa nema smisla, ne vidim razlog zašto bi ovo imalo smisla.