Zavidni rezultati prevencije u čajetinskoj osnovnoj školi
Na globalnom i lokalnom nivou, mesec novembar je posvećen borbi protiv bolesti zavisnosti, koja za cilj ima podizanje svesti o štetnosti zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, ali i mobilisanje celokupne društvene zajednice u suzbijanju njihovog korišćenja. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, oko 210 miliona ljudi u svetu koristi droge, od kojih svake godine oko 200.000 umire, zbog čega konzumiranje psihoaktivnih supstanci predstavlja svojevrstan globalni socijalno-ekonomski problem. U cilju smanjenja zloupotrebe psihoaktivnih supstanci u svetu i kod nas se godinama unazad pokreću i realizuju brojni preventivni projekti koji su pre svega fokusirani na mlade. Prema oceni stručnjaka u borbi protiv zloupotrebe psihoaktivnih supstanci najvažniju ulogu ima primarna prevencija, odnosno sprečavanje nastanka bolesti zavisnosti, koja podrazumeva kontrolisanje upotrebe psihoaktivnih supstanci (kafa/kofein, duvan/nikotin, alkohol, droga). Odnosno, celoviti, multisektorski, preventivni programi i sistematičan rad sa decom i omladinom, tokom predškolskog perioda, osnovne i srednje škole, koji treba da poveže roditelje, prosvetne i zdravstvene radnike, uz učešće široke javnosti i medija.
Istraživanje na temu zloupotrebe psihoaktivnih supstanci koje je među školskom omladinom sprovela Svetska zdravstvena organizacija, koje je rađeno već davne 2011. godine, pokazuje da je u to vreme sedam odsto dece koristilo neku vrstu narkotika, dok rezultati ispitivanja sprovedenog prošle godine ukazuju da je 12,5 odsto učenika bilo u kontaktu sa nekom od supstanci koje mogu da izazovu bolesti zavisnosti, u koje se svrstava i duvan.
U kojoj meri ovakvi preventivni programi mogu dati pozitivne rezultate ilustruje i OŠ “Dimitrije Tucović” u kojoj se prevenciji posvećuje velika pažnja, a što za krajnji rezultat ima činjenicu da u ovoj školi tokom prethodnih godina nisu zabeleženi slučajevi zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Kako ističu u ovoj školi, osim preventivnog projekta “Škola bez droge – sigurno mesto za učenike”, koji je od 2005. godine u saradnji udruženja “Euro Horizont” i Ministarstva prosvete realizovan u blizu 300 srpskih škola, u OŠ “Dimitrije Tucović” se godinama unazad sprovodi plan prevencije koji je škola kreirala u saradnji sa lokalnim institucijama.
– Projekat “Škola bez droge – sigurno mesto za učenike” koji je kod nas sproveden u februaru ove godine sastoji iz tri faze. Prvi korak je provera školskog prostora (jer po Konvenciji o pravima deteta đaci ne smeju da se testiraju) i utvrđivanje da li prisustvo tragova narkotika postoji. Ako je test negativan, kao što je slučaj sa dve čajetinske škole, projekat se završava. Ukoliko se nađe trag narkotika u nekoj učionici, saziva se roditeljski sastanak, roditeljima se saopštava rezultat provere i upozorava da pojava postoji, ali da to ne znači da su njihova deca odgovorna, jer je neko sa strane mogao ostaviti trag. Roditeljima se podeli kućni forenzički test sa preporukom kako da ga urade. Treća faza podrazumeva razgovor stučnih lica sa decom radi podizanja njihove svesti o ovim problemima. O uspehu ovog projekta dovoljno govori podatak da je pri ponovnom testiranju broj škola u kojima su bili detektovani narkotici znatno smanjen – objašnjava Jelena Žugić, pedagog u čajetinskoj OŠ „Dimitrije Tucović“.
Na nivou škole, uporedo sa preventivnim programima koji se realizuju u saradnji sa Ministarstvom prosvete, kako kaže psihološkinja Marija Novaković, svake godine se sprovodi i interni plan prevencije upotrebe droga u saradnji sa Centrom za socijalni rad, Policijskom stanicom Čajetina i Domom zdravlja.
– Ovaj plan podrazumeva definisanje nastavnih sadržaja iz pojedinih predmeta koji se mogu koristiti za prevenciju nasilja i prevenciju upotrebe droga (sadržaji koji utiču na razvoj ličnih i socijalnih veština). U saradnji sa Zdravstvenim centrom Čajetina, organizuju se predavanja o bolestima zavisnosti sa posebnim naglaskom na nasilje, kao sastavnom delu ovog problema. Na časovima odeljenjske zajednice u mlađim razredima obrađuju se teme koje imaju za cilj razvoj ličnih i socijalnih veština. Kad god je to moguće primenjuje se radioničarski oblik rada, dok su neke od tema: Ponašanje učenika u školi i dogovor o pravilima ponašanja (na času, odmoru, u školskom dvorištu); Top lista najlepših postupaka na nivou odeljenjske zajednice i na nivou škole; Različiti, a složni – tolerancija i poštovanje ličnosti; Pomozimo jedni drugima u učenju i u igri; Prevencija i zaštita dece od opojnih droga i alkohola; Bezbedno korišćenje interneta i društvenih mreža… U okviru časova odeljenjske zajednice, za sedmi razred, dodaće se tema – “Negativan uticaj vršnjaka i kako mu se odupreti“. Na časovima odeljenjske zajednice u starijim razredima neke od tema koje se obrađuju, a doprinose prevenciji upotrebe droga su: Komunikacija – osnovni elementi uspešne komunikacije; Nervira me kad… ; Radionica „Tajni prijatelj“; Uticaj vršnjaka…; Da bi se ovaj plan uspešno realizovao neophodno je da nastavnici koji rade na njegovom sprovođenju prethodno prođu obuku – zaključuje Marija Novaković.
Tekst realizovan u sklopu projekta “Mladi i psihoaktivne supstance” koji sufinansira Opština Čajetinau skladu sa Konkursom za obezbeđivanje sredstava iz budžeta opštine Čajetina za 2018. godinu za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Opštine Čajetina. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
_______________________________________________________