Zelena zastava za učenike u Lučanima
Зелена застава за ученике Средње школе,,Драгачево“ издвојеног одељења у Лучанима
Средња школа ,,Драгачево“, одељење у Лучанима, ученици и наставници, од данас су богатији за једно ново знамење – Зелену заставу и међународни сертификат за Eко-школу. Без икакве сумње, заслужили су ово признање, јер су у претходних годину дана, много радили на унапређењу своје, али и локалне животне средине. Програм је тачно дефинисан и не допушта импровизације у односу на утврђена правила, већ их је потребно у целости следити. С обзиром да је временски период праћења испуњености задатака, најмање годину дана, то ово признање чини још већим, јер ссу ученици у Лучанима управо пре годину дана почели са реализацијом овог занимљивог и корисног програма.
Након годину дана корачања „екошколским корацима“, након формирања еко-одбора, оцене стања животне средине, израде плана рада, праћења напретка, усаглашавања са наставним планом и програмом, израде еко-кодекса и комуникације са медијима, Средња школа,,Драгачево“ одељење у Лучанима, је од националног координатора међународног програма Еко-школе, Амбасадора одрживог развоја и животне средине, добила признање – међународни еко- сертификат и зелену заставу, симбол посвећености очувању животне средине, повезивања ученика, наставника и локалне заједнице, са јединственим циљем да изграде заједничку зеленију будућност. Ова специфична Еко-школа је успела да повеже различите струке, делатности, људе, са истим жељама и спремношћу да заједничким снагама, знањима и искуством оплемене своје окружење.
– Достигнућа која смо успели да остваримо у протеклих годину дана, су заиста вишеструка, почев од обележавања еко-дана, преко хуманитарних акција, прављења хранилица и кућица за птице,акције чишћења у месту у сарадњи са локалним организацијама, члановима Еко-одбора, уз подршку локалне заједнице, оплемењивање школског простора, као и садња зеленила у школском дворишту и околини, уклањање депонија. Осим тога, учествовали смо и на конкурсу за Вип Екорепортере у оквиру међународног програма Млади Еко-репортери, који је био отворен за узрасне категорије од 11 до 21 године. Учесници конкурса имали су задатак да истражују питања и проблеме заштите животне средине и извештавају о њима кроз писани, фотографски или видео запис. У врло јакој конкуренцији, Дијана Никшић, ученица четвртог разреда хемијске струке из Лучана, која је представљала нашу школу у категорији фотографије, за фотографију под називом: ,,Младост“ је однела поплава, млади житељи Лучана у једном дану одрасли и положили велику матуру, освојила је прво место – каже Ангелина Јовашевић, дипл.инг.тех. руководилац издвојеног одељења Средње школе,,Драгачево“ у Лучанима.
Ово престижно међународно признање додељује се на две године, а након првог добијеног признања школа се после две године мора пријавити за обнову статуса, и мора доказати да је у спровођењу програма, према зацртаним смерницама отишла “корак даље”, продубила и проширила рад на изабраним темама и то све мора исцрпно документовати. Данас 52 земље света спроводе међународни програм еко-школе и у програм је укључено више од 12 милиона ђака и студената. У Србији је програм у 2011. години био у пилот фази, а у школској 2012/13 години, уз подршку Центра за промоцију науке, започето је пријављивање првих школа и Србија је уцртана на мапу света међу земље у којима се спроводи међународни програм Еко-школе. Друштвено одговорне компаније у другим земљама подржавају овај програм, што се очекује и у нашој земљи. Међународни програм eко-шко ле је један од пет програма Фондације за образовање о животној средини (ФЕЕ), чији је циљ да ученици постану главна покретачка снага промена у заштити животне средине кроз учење, али и забаву.
– Оно што је чини нам се најбитније, показали смо, заједно са члановима локалних организација, локалне самоуправе и свим сарадницима, да СВИ итекако имамо везе са животном средином, посебно њеним очувањем и унапређењем, јер нам је свима заједничка и сви користимо њене ресурсе, па у складу са тим СВИ треба подједнако одговорно да се односимо према њој. Научили смо да другачије гледамо на сваку укључену сијалицу, воду која врло често беспотребно тече из славине,пластичну амбалажу бачену на траву, посечено дрво… А све то не мора тако и може другачије, ако угасимо сијалицу, искључимо воду, одложимо пластику у канту и посадимо дрво. Пробајте и видећете велику промену – поручује Ангелина Јовашевић.
____________________________________________________________________