Brojne afere ostaju deo izveštaja o napretku Srbije u EU
Poslanici Evropskog parlamenta danas su većinom glasova usvojili amandaman koji predviđa da afere Krušik, Jovanjica, Telekom Srbja i rušenje Savamale ostaju deo izveštaja o napretku Srbije.
Za amandman je glasalo 407 poslanika, a protiv ih je bilo 198 i preostalo je da se u toku dana glasa o izveštaju u celini, preneo je Juropijen Vestern Balkans. Evropski parlament će u izveštaju pozvati vlasti u Srbiji da pokažu rezultate u istragama slučajeva Krušika, Jovanjice i Telekoma Srbija, kao i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Izveštaj o Srbiji je u novembru napisao izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik, poslanici su na njega podneli skoro 400 amandmana, a usvojio ga je Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta u februaru. s
Nema sumnje da je budućnost zapadnog Balkana u okviru Evropske unije (EU) i da je poštovanje demokratije i vladavine zakona, kao osnovnih evropskih vrednosti, preduslov za članstvo u Uniji, ocenila je danas poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon.
Fajon je pozvala države članice EU da odmah počnu pristupne pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom, ukazujući da je to jedno od najvećih pitanja koje podriva kredibiltet Unije.
Danas je važan dan za zemlje zapadnog Balkana, jer Evropski parlament ocenjuje proces proširenja i napretka koji su Srbija, Severna Makedonija, Albanija i Kosovo postigle u protekle dve godine, istakla je Fajon u obraćanju na plenarnoj sednici. Ovog puta, međutim, naša najvažnija poruka ide evropskim vladama u Savetu EU.
Snažno pozivamo države članice da ispune svoje obaveze i odmah započnu pregovore. Politika proširenja mora biti vođena objektivnim kriterijumima i ne sme biti ometana jednostranim interesima, poručila je Fajon, govoreći o Severnoj Makedoniji i Albaniji. Prateći pažljivo političku situaciju u Srbiji kao predsedavajuća delegacije EU-Srbija i jedna od predstavnika u međustranačkom dijalogu između vlade Srbije i opozicije, Fajon je ocenila da je napredak učinjen u jačanju regionalne saradnje, ali da ima još mnogo toga da se uradi, posebno u borbi protiv korupcije i obezbeđivanju poštovanja slobode izražavanja. Fajon je istakla da međupartijski dijalog treba zaključiti mnogo pre najavljenih izbora, kako bi se ostavilo dovoljno vremena za primenu neophodnog zakonskog okvira i poboljšanje izbornih uslova.
U interesu je EU da Srbija uskoro postane njena članica, ali postoji potreba za jačim reciprocitetom. Veoma je važno da vlasti u Srbiji ostanu posvećene vrednostima EU i da ne doprinose širenju retorike protiv EU u Srbiji, naglasila je Fajon.
Fajon je čestitala izbor Aljbinu Kurtiju za novog kosovskog premijera, naglašavajući važnost neposrednog nastavka dijaloga Beograda i Prištine. Potpuno sam spovećena ispunjavanju našeg obećanja za liberalizaciju viznog režima za građane Kosova, a ta borba nije gotova dok Savet ne da zeleno svetlo, poručila je Fajon.
Poslanici na plenarnoj sednici imaju pravo da podnesu takozvane „usmene amandmane“ na ovu verziju izveštaja i ukupno ih ima 21.
Amandman koji su podneli poslanici iz grupa socijaldemokrata, liberala i zelenih dopunjuje član 39, koji se osvrće na kampanje blaćenja u Narodnoj skupštini, oštrom osudom nedavnih napada na portal KRIK i organizaciju CRTA.
„Evropski parlament je zgrožen nedavnim orkestriranim napadima nekoliko narodnih poslanika i provladinih tabloida protiv istraživačkih novinara i članova civilnog društva, uključujući nezavisnu medijsku mrežu KRIK i organizacije civilnog društva kao što su CRTA i Otvoreni parlament, koje se predstavljaju kao saradnici kriminalnih grupa i saučesnici u planiranju državnog udara, što je veliki prekršaj nedavno usvojenog Kodeksa ponašanja poslanika“, navodi se u ovom amandmanu.
Novi amandmani tiču se i Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i RTS, koji se već pominju u članu 44, u kontekstu međupartijskog dijaloga u kojem je posredovao EP.
„Evropski parlament žali zbog činjenice da, od završetka prve faze međupartijskog dijaloga, rad REM i RTS nije uspeo da povradi njihov kredibilitet u javnosti i među opozicionim partijama“, stoji u podnetom tekstu.
Ovaj amandman, takođe, konstatuje da su se udruženja novinara već povukla iz radne grupe Vlade Srbije za bezbednost novinara zbog napada na portal KRIK.
Amandmane na svoj izveštaj podneo je i Vladimir Bilčik, koji je pozdravio početak druge faze međustranačkog dijaloga i odluku Vlade da uđe u proceduru donošenja zakona o istopolnim partnerstvima.
On je predložio brisanje člana koji podseća da bi pomeranje ambasade Srbije iz Tel Aviva u Jerusalim bilo protivno stavu Evropske unije, dodaje portal EWB.
Još jedan amandman poslanika iz grupa Socijalista i demokrata, „Obnovimo Evropu“ i Zelenih poziva na zaključivanje međupartijskog daleko pre održavanja sledećih izbora, kako bi se reforme izbornih uslova osetile u praksi.
Poslanici su podneli i amandmane na član vezan za visok nivo zagađenja vazduha u Srbiji, dodajući da se radi konkretno o Smederevu, Boru i regionu Kolubare.
Tanjica i drugari nisu u toku kad su u pitanju događaji na našim prostorima. Kod nas je u toku medijsko pravdanje jednog glumca koji je ujedno bio i ministar kulture. Na konnferenciji za štampu nam ispira mozak kako se to uvežbava predstava sa mladom glumicom, po tekstu koji niko, nikada nije napisao.