Centralizacija moći na primeru novog ZOBS-a
U skupštinsku proceduru ušao je Predlog izmena zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, koji čeka prvo zasedanje Skupštine Srbije da bude usvojen.
U zakon su ušli dugo očekivani „noviteti“ vezani za regulisanje lakih električnih vozila, autonomnih vozila, oldtajmera, prepravljana vozila i slično, ali najvažnija politička izmena odnosi se na centralizaciju moći i novca.
Ovim zakonom „apsolutni vladar“ svih aktivnosti vezanih za bezbednost saobraćaja je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), jer su od sada i sve preventivne aktivnosti i akcije prvenstveno u nadležnost MUP-a i nikog drugog.
– Ništa manje negativni deo zakona propisuje da će sva novčana sredstva od naplate kazni za prekršaje i privredne prestupe predviđene propisima o bezbednosti saobraćaja na putevima pripadati republičkom budžetu – kaže Marina Lipovac Tanasković, poslanica Narodne stranke u Nrodnoj skupštini.
U prethodnom zakonu ova novčana sredstva bila su podeljena tako da je 70 odsto pripadalo budžetu (od kojih je 75 odsto pripadalo MUP-u), a 30 odsto budžetu jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji je prekršaj učinjen, od se kojih 50 odsto koristilo za popravljanje saobraćajne infrastrukture, odnosno za održavanje puteva, asfaltiranje i popravku lokalnih puteva, unapređenje zona škola i slično, a ostalih 50 odsto za finansiranje unapređenja bezbednosti saobraćaja u lokalnoj zajednici.
Sve lokalne samouprave nakon usvajanja ovog zakona neće raspolagati značajnim novčanim sredstvima, pa će ionako loša mreža lokalnih puteva zbog ovih izmena biti još gora, a unapređenje saobraćaja u vidu edukacije, akcije i projekti u lokalnoj zajednici više neće ni postojati.
Srbija nema Nacionalnu strategiju bezbednosti saobraćaja, a ovim zakonom se uvodi nacionalni godišnji plan, kao akt koji donosi MUP, te umesto da stručnjaci budu nosioci strategije, opet su tu pripadnici MUP-a, kaže poslanica Lipovac Tanasković.
Nacionalni godišnjim planom MUP će, između ostalog, kontrolisati i rad iz naučno-istraživačkih oblasti i saobraćajnog vaspitanja i obrazovanja, što je u najmanju ruku sramotno i katastrofalno za bezbednost saobraćaja.
– MUP piše zakone, pravilnike i akte, sprovodi zakon i reguliše zakon. Sve nadležnosti zakona o bezbednosti saobraćaja se centralizuju u MUP-u, pa će MUP odlučivati i koliko novca će ići u koju lokalnu zajednicu – navodi poslanica lipovac Tanasković.
Narodna stranka poziva sve predsednike lokalnih zajednica da se suprotstave direktnoj centralizaciji novca i vlasti ovim zakonom.
– Apelujemo da se obrišu odredbe koje propisuju centralizaciju u okviru ovog zakona, jer će u suprotnom bezbednost saobraćaja u lokalnoj zajednici biti direktno ugrožena smanjenjem direktnih novčanih primanja – kaže u svojoj izjavi Marina Lipovac Tanasković.
____________________________________________________________