Da smo htjeli da budemo sa jačima, mogli smo i 1941.
Predvodnik Referendumskog karavana Marko Milačić sinoć je govorio na Pravnom fakultetu u Beogradu na tribini NATO u Crnoj Gori – Sigurnost ili prijetnja po Srbiju? Tribinu je organizovala Univerzitetska omladina Beograda, a pored Milačića mnogobrojnim studentima obratili su se prof. Pravnog fakulteta Branko Rakić, predsjednik Centra za proučavanje globalizacije dr Dejan S. Miletić i pisac Dejan Lučić. Nakon obraćanja učesnika, uslijedila je veoma oštra rasprava, s obzirom na to da svi izlagači nemaju iste stavove po pitanju NATO saveza.
U veoma žustroj, trosatnoj, raspravi dr Miletić je istakao da, prema njegovom mišljenju, ne treba živjeti u prošlosti, već treba gledati sadašnjost i budućnost i da nas o nekim odlukama niko neće pitati. Zato je uvijek bolje biti sa onima koji, kako je kazao, igraju u prvoj ligi.
Smatrajući da ulazak u NATO ne može biti opravdan pokoravanjem „zakonu jačegˮ Milačić je odgovorio:
– Da se vodimo tim principima i da smo htjeli da budemo na pogrešnoj strani, na strani jačeg, to smo mogli biti i 1941. godine. Mi možemo biti u klubu jačih, ali nećemo, jer jači je uvijek nosilac grube sile, a gruba sila uvijek sa sobom nosi nepravdu.
Događaj na Pravnom fakultetu u svom dnevniku ispratila je Radio-televizija Srbije.
U prijepodnevnim časovima tim Karavana u Narodnoj Skupštini Srbije primio je narodni poslanik i član Dveri Ivan Kostić.
– Imamo posebno zadovoljstvo da danas u Narodnoj skupštini ugostimo naše prijatelje iz Podgorice koji su krenuli u jednu veliku akciju širom regiona i Evrope. Ne želimo da naši mladi ratuju u bilo čijem interesu po raznim ratištima u svijetu, već da Srbija, Crna Gora, ali i čitav region ostanu slobodni kao što su u istoriji bili – rekao je Kostić na pres konferenciji.
Predsjednik Srpske narodne partije Nenad Popović sa članovima svoje strane primio je učesnike Karavana u prostorijama.
– Raspisivanje referenduma u Crnoj Gori može da otvori druga ključna politička pitanja i pokrene mnoge druge pozitivne procese. Dobro bi bilo pratiti primjer Švajcarske, kao demokratski uređene zemlje, koja redovno raspisuje referendume, i to često o pitanjima koja nemaju uvijek ni republički značaj, a o neraspisivanju referenduma o ovako ozbiljnoj istorijskoj odluci tamo ne bi moglo biti govora.
Rukovodstvu SNP posebno se svidjela kreativnost ideje o proboju medijske blokade i NATO propagande, jer, prema njihovim riječima, u ostatku savremene demokratske Evrope, ipak, postoje neki principi o poštovanju volje naroda, preko kojih se lako ne prelazi i na koje Evropa ne zatvara oči.
Referendumski karavan u Beogradu srdačno je u svojim kancelarijama ugostio i direktor Centra za evropske studije Miša Đurković sa saradnikom Stevanom Gajićem.
Sledeća stanica Referendumskog karavana je Banja Luka.
___________________________________________________________
Ovi su smešni