Dolazi li Rio Tinto i u našu opštinu
Тражимо да се на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, свим грађанима наше општине учине доступним сва документа која су у непосредној повезаности са доделом лиценце за истраживање компанији „Јадар Литијум“ на локацији села Прањани, наводи се у саопштењу Општионског одбора Српског покрета Двери у Горњем Милановцу.
Аустралијска компанија “Рио Тинто“ постала је позната нашој јавности када се сазнало да ће на основу добијених дозвола од државе и посредством компаније “Јадар Литијум“ у околиниЛознице градити рудник за експлоатацију минерала“ јадрита“. Из овог минерала добија се литијум. Томе су се, међутим, успротивили мештани тог дела Србије и бројни еколошки покрети. Они указују на многобројне пропусте који су до сада учињени. Пре свега недостају обавезна документа у Просторном плану посебне намене, нема обавезне усклађености овог пројекта са вишим планским актима. Такође постоји сукоб интереса експерта из референтних институција система, застрашивање мештана – посебно оних који не желе да компанији продају имовину, као и непоступање надлежних инспекцијских служби.
Са аспекта заштите животне средине реализација овог пројекта значила би још једну велику опасност по воде дринског слива, а добро је познато да су „Рио Тинтове“ активности на пуно локација довеле до великог загађења вода и земљишта и до уништавања биодиверзитета. У случају да се пројекат оствари, предвиђања су да ће се десити екоцид и да ће дринска вода бити загађена тешким металима и сумпорним киселинама.
„Рио Тинто“ је својим делатностима широм света довела до грубих кршења људских права и еколошких катастрофа, па и једног грађанског рата. Компанија „Јадар Литијум“ од децембра 2017. године поседује пет српских дозвола за истраживање литијума – Цер, Букуља, Рековац, Крајковац и Врање-Југ – покривајући укупну површину неких 328 квадратних километара.
На свом сајту https://jadar.com.au/asx-announcements/,ова компанија је 22. марта објавила да је у Србији добила четири нове лиценце за истраживање, смештене у оквиру литијум-боратног вардарског појаса:
- Урсуле и Сиоковац, уз постојећу дозволу Јадар за Рековац и
- Добриња и Прањани лоциране у западној Србији – Пројекат Чачак.
А на њиховој презентацији дословце стоји:
„Подручја дозвола Добриња и Прањани (блок Чачак) налазе се у западној Србији, приближно 90 км југо-југозападно од Београда. Подручје Пројекта покривено је са две дозволе за истраживање површине око 64 км2 (Добриња 38 км2 и Прањани 26 км2) изданих сливова неогенског доба који садрже литификоване седименте језерске мапе мапиране у раном, средњем и горњем миоцену.“
https://wcsecure.weblink.com.au/clients/jadar/headline.aspx?headlineid=61025706
На основу свих ових података који су јавно презентовани и доступни, Српски покрет Двери пита председника општине:
- Да ли је тачно да ће ускоро аустралијска компанија „Јадар Литијум“ почети са истраживањима на територији наше општине, конкретно на локацији села Прањани?
- Уколико је то тачно, да ли ће руководство наше општине дозволити експлоатацију минерала јадрита ако се установи да га има у довољним количинама на овој локацији?
- Да ли постоји и у каквој су вези учешће председника општине Дејана Ковачевића на јубиларној 10. Међународној конференцији о минералним ресурсима у Србији 17. и 18. новембра прошле године и поменуте добијене лиценце з аистраживање од стране компаније „Јадар литијум“. Наиме, председник општине Горњи Милановац је најављен као један од говорника на овој конференцији, поред амбасадора Канаде и Аустралије, а раме уз раме са многобројним директорима и саветницима компанија и корпорација, те стручним људима из области рударства, геологије и геофизике.
Међу компанијама које су „подржале“ ову конференцију је и Рио Тинто!?
https://cansee.biz/en/news_events/details/522
Такође питамо Председника Скупштине општине и све одборнике, начелника Општинске управе, начелника Одељења за урбанизам, комунално-стамбене и имовинско правне послове и шефа Канцеларије за заштиту животне средине:
- Да ли сте упознати са плановима компаније „Јадар литијум“ дапочне истраживања на локацији Прањани?
- Да ли ћете и шта предузети из своје надлежности по овом питању?
Од републичких и општинских надлежних служби тражимо да се на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, свим грађанима наше општине учине доступним сва документа која су у непосредној повезаности са доделом лиценце за истраживање компанији „Јадар Литијум“.
___________________________________________________________________________________
Kao pobedimo mini-hidroelektrane a dobijemo rudnik litijuma. Znači zbogom Kamenica, Čemernica. Ova vlast je skupina najgorih oportunista, bukvalno bi sve uradili samo da se ugrade i uzmu neki procenat.
STOP ekoloskom teroru !
Ne bi tu bio kraj cim ima litijuma u Trepca banji, valjda ga ima i za rudnik,